Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata?

Deirdre McCloskey Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa biznes, finanse
Bourgeois Dignity: Why Economics Can’t Explain the Modern World
Data 1. wydania:
2007-10-15
Jan Lewiński, Marcin Zieliński
Instytut Ludwiga von Misesa
Burżuazyjna godność godność burżuazji kapitalizm rozwój gospodarczy dlaczego narody wygrywają rewolucja przemysłowa liberalizm ekonomia
Bourgeois Dignity: Why Economics Can’t Explain the Modern World
biznes, finanse
Jan Lewiński, Marcin Zieliński

Jedna z najbardziej przesyconych faktami i erudycyjną wiedzą książek, jakie w życiu miałem w ręku. Tłumaczenie musiało być wyzwaniem dla tłumaczy. Ilość wiedzy zarówno jakościowej jak i ilościowej poraża. Człowiek wchodzi do internetu, widzi jakiś argument o koloniach, rasizmie, wyzysku, akumulacji kapitału, etosie pracy - i na wszystko ma ochotę wklejać cytaty.

Styl...

Śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) książka o historii gospodarczej, przez jakie przyszło mi przebrnąć. Autorka rzuca rękawicę dominującym wyjaśnieniom rewolucji przemysłowej i będącego jej skutkiem bezprecedensowego w historii ludzkości rozwoju w praktycznie każdej dziedzinie życia. Wg. McCloskey znaczenie miały nie występujące już...

Przy okazji procesu lektury poczyniłem w trakcie pewne komentarze, które na siłę mogą służyć za recenzję:

-niestrawny, nieformalny, retoryczny styl pisania, który nie tylko irytuje, ale jest też niezrozumiały
-za długa argumentacja (zwłaszcza o cnotach), połowa objętości przy oszczędniejszym użyciu byłaby (wydaje się?) wystarczająca do przedstawienia jej punktu widzenia (o...

• Ekonomia
  • Przeczytane 2020