Zrozumieć bitcoina. Technologiczny i ekonomiczny przewodnik po kryptowalutach.

Okładka książki Zrozumieć bitcoina. Technologiczny i ekonomiczny przewodnik po kryptowalutach. Silas Barta, Robert P. Murphy
Silas BartaRobert P. Murphy Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
Understanding Bitcoin: The Liberty Lover's Guide to the Mechanics & Economic of Crypto-Currencies
Fijorr Publishing
2018-01-01
2018-01-01
bitcoin kryptowaluty blockchain

Na przykładzie Bitcoina autorzy wyjaśniają działanie kryptowalut opartych o technologię blockchain.
W dalszej części przedstawiają dodatkowe kwestie związane z Bitcoinem oraz odpierają najpopularniejsze zarzuty wobec niego.
Całość oparta jest nie tylko o kwestie czysto techniczne, ale również o teorię ekonomii i przykłady empiryczne. Znajdziemy też kilka ciekawostek.
Pewne fragmenty wymagają więcej skupienia, ale ogólnie jest to lekki przewodnik dla laików.
Tak więc całość stanowi bardzo dobry wstępniak dla osób zielonych w kwestii Bitcoina i podobnych kryptowalut.

Brakuje tylko jakiegoś słowniczka na koniec, żeby czytelnik mógł w razie potrzeby szybko sprawdzić potrzebną definicję.

Pewne...

Jako, że sam po woli wchodzę w świat Krypto to sięgnąłem po ta pozycję co by bardziej zrozumieć funkcjonowanie całego ekosystemu. I co mogę powiedz dość przystępnie jest napisana, ta pozycja ale uważam, że nie potrzebnie jest zawarty temat ekonomi pieniądza fiat, w tym dziale dał bym coś związanego konkretnie z Bitcoinem. Co do reszty no może być tak to ujmę. 😊

Dzień dobry, dziś kolejna książka od wydawnictwa @fijorr_publishing o tytule „Zrozumieć bitcoina” autorstwa Silasa Barta i Roberta Murphy’iego. Techniczny i ekonomiczny przewodnik po krypotowalutach.
Na wstępie autorzy zaznaczają, że nie jest to poradnik inwestycyjny. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Pragnę również zaznaczyć. Nie traktuj tej recenzji, jako poradnik inwestycyjny. Więc do rzeczy. Jako iż jestem na rynku kryptowalut jakiś czas, ta książka okazała się strzałem w dziesiątkę by poznać blockchain od tak zwanej kuchni. Bitcoin powstał w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. 1 Bitcoin na czas pisania recenzji ma wartość około 18.000$. Bitcoina nie musisz kupować całego. Możesz kupić np. tysięczną jego część. Wydobycie Bitcoina, tzw. Górnictwo odbywa się poprzez koparki. Koparka to kilka połączonych ze sobą kart graficznych. Ilość Bitcoinów, jaka będzie wydobyta to tylko albo aż 21 milionów sztuk. Ani mniej, ani więcej. Co kilka lat odbywa się Halving na Bitcoinie, co oznacza, obniżenie nagrody wydobywczej dla górników. Bitcoin jest pieniądzem cyfrowym, nie podlega inflacji. Oparty o Blockchain, czyli nowoczesną technologię, która umożliwia anonimowy transfer pieniędzy między użytkownikami. Adres portfela BTC to ciąg przypadkowych znaków. Autorzy w swoim dość krótkim poradniku skupiają się przede wszystkim na tym, aby w jak najprostszy sposób wytłumaczyć mnie czy Tobie, z czym to się je. Przedstawiają działanie łańcucha bloków. Jak wszystko Bitcoin ma swoje wady i zalety. Również autorzy podkreślają główną zaletę BTC anonimowość i szybkość transakcji. Co prawda, nad tą szybkością szłoby polemizować, natomiast Bitcoiny z innego portfela otrzymasz szybciej niż tradycyjny przelew bankowy. Wady? Ograniczona ilość, wzrastająca cena, anonimowość służąca do prania pieniędzy.
Podsumowując, chcesz zagłębić temat kryptowalut, zapraszam Cię do lektury tego poradnika, jak i do kontaktu ze mną. Jestem aktywny od 2017 roku na rynku kryptowalut. Wydawnictwu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji.

Krótkie dzieło wyjaśniające na przykładzie Bitcoina jak działa technologia blockchain. Zawiera też ciekawostki historyczne na temat jego rozwoju i omawia kryptowaluty z perspektywy szkoły austriackiej. Jawią się one tu jako pożądana alternatywa dla pieniądza emitowanego przez państwo. Wydaje mi się, że nie jest to nic, czego osoby interesujące się tematem ekonomii by nie wiedziały. Jeśli chodzi zaś o same kryptowaluty, to ewentualną wartość mogą stanowić odpowiedzi na zarzuty wobec nich.
Tak czy siak książka jak najbardziej wartościowa. Język przystępny i dobrze ułożona treś – można polecić osobom, które zaczynają interesować się blockchainem, a nie mają wiedzy na temat ASE.

Świetna książka. Dla nieznających zasady działania Bitcoina i block-chaina, będzie to dobry wstęp do zrozumienia tej przełomowej technologii. Osoby ogarniające protokół i kryptowaluty mogą z góry pominąć 1/2 książki i przejść do ciekawszej części, gdzie autor, posługując się w głównej mierze teorią ekonomii Austriackiej Szkoły Ekonomii, wyjaśnia zalety Bitcoina. Jest też obszerna część obalająca wszystkie mi znane argumenty sceptyków kryptowalut.

Tak wysoką ocenę uzasadniam tym, że książka trzyma wysoką jakość treści (wow, znalazłem tylko jedną literówkę, szacun Fijor),jest świetnie uargumentowana i spójna logicznie oraz napisana została bardzo przystępnym językiem. Wyraźnie przemycane są tam treści wolnościowe, co z mojej perspektywy jest in plus, ale też może kogoś niezdecydowanego to przekona do innego spojrzenia na kwestię środka wymiany.

Polecam.

Dla tych co nic nie wiedzą i nie chcą polegać na informacji w Internecie. Bardzo krótka pozycja przedstawiająca podstawy protokołu Bitcoin w dość przystępny sposób.

Niby zrozumiałem Bitcoina ale jakoś mnie nie przekonało, że to jedyna droga dla świata.

Kolejny drobny kroczek w kierunku zrozumienia krypto...

Kolejny drobny kroczek w kierunku zrozumienia krypto...

• Ekonomia
  • Ekonomia/historia gospodarcza