W ciemnościach strachu

Okładka książki W ciemnościach strachu
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trylogia zła (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2004-03-11
Joanna Kluza
literatura francuska Joanna Kluza

Świetna. Nie mam nic do dodania.

Świetna. Nie mam nic do dodania.

Ta trylogia jest jedną z lepszych jakie czytałam. Kryminał/thriller, który wciąga, ma wartką i ciekawą akcje i przede wszystkim trzyma w napięciu, a w niektórych momentach wzbudza totalny dyskomfort i wywołuje ciarki.

Pewnej nocy policja z NYC znajduje nagą i oskalpowaną kobietę, której znalezienie otworzy wrota do samego piekła. Sprawą będzie zajmować się młoda policjantka Annabel O’Donnel. Stróże prawa odnajdą 67 wstrząsających fotografii, na których zostali uwieczni ludzie o których słuch zaginął. Do NYC zawita Joshua Brolin, który podjął się sprawy odnalezienia nastolatki. Joshua i Annabel odkryją nową sektę Kaliban. Czy będą mieli coś wspólnego z osobami z fotografii?

Nie będę się nawet dużo rozpisywać, bo książka jest po prostu dobra. Praktycznie wszystko jest tak jak powinno być. Fabuła i wątki są niebanalne i przemyślane. Akcja trzyma w napięciu i utrzymuje umiarkowany ‚rozpęd’, choć momentami mogłaby przyspieszyć, bo robi się nijak, po czym znowu nabiera iskry.

Bohaterowie są dość interesujący. O Brolinie nie będę pisać, bo pisałam o nim w Otchłani zła. Jednak w tej części Joshua będzie pracował nieco inaczej. Annabel to nowa bohaterka, której mąż zaginął i nie daje znaku życia. Twarda, mądra kobitka choć momentami różnie to było. Autor znów ciekawie przedstawia portret psychologiczny zabójcy, zagłębia się w najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, nie ma żadnych zahamowań.

Zaskoczyło mnie jak Autor zgrabnie pokierował po najgorszych meandrach ludzkiej psychiki, ale i nie tylko. Do samego końca nie wiedziałam do czego to zmierza. Kiedy już myślałam, że wiem kto jest psychopatą to byłam w błędzie😡Zakończenia się nie spodziewałam, nawet o tym nie pomyślałam. Totalnie szaj.nięte skłonności ludzkie i nieludzkie. Mnie ta część wciągnęła tak samo jak 1 część, ALE Autor dalej za dużo się rozpisuje w opisach, jednak przymknę na to oko😉

Pomysły świetne, ale fabuła lekko kuleje. Jednak tak wciąga, że przymknęłam oko na niedoskonałości.

Mam problem z tą książką, ogólnie fabuła/koniec bardzo fajny ale jak zawsze logika mnie załamuje. Babka Annabell(policjantki) wie o gangu meksykańskim i jakie interesy się w nim odbywają CO ZA MASAKRA!! Babka policjantki ! i nic z tym nie robi. To jest mega dziwne i cały czas mnie drażniło podczas dalszego czytania. I też zagadka jednego mordercy do drugiego dosyć łatwo rozwiązana i szybko tylko zabrali się do tej zagadki nie na początku książki tylko już po połowie opowiadania. I czasem tekst irytował, dziwne parafrazy.

Naprawdę wciągająca książka, zresztą jak większość Chattama. Fabuła jest zmyślnie skonstruowana, tak że nic nie razi po oczach, wszystko jest na swoim miejscu. Śledztwo, w które się zagnieżdżamy jest paskudne, brudne, perwersyjne, pełne napięcia... Na początku można pomyśleć, że historia będzie "zwykła, prosta", jednak im dalej, tym robi się ciekawiej, bohaterowie zagłębiają się w totalny chaos jaki rządzi zwichrowanymi umysłami przestępców. Odwiedzamy mroczne zakamarki umysłów, a także miejsc, gdzie śmierć i przerażenie wywierają na czytelniku zajebiste wrażenie. Lubię takie porypane klimaty :D

„W ciemnościach strachu” dorównuje swoim mistrzostwem pierwszej części. Kolejny raz wkraczamy w mroczny świat, chory umysły mordercy i pomimo towarzyszącego nam strachu, nie jesteśmy w stanie odłożyć książki na bok.
W Nowym Jorku zostaje znaleziona młoda naga kobieta. Julia, pomimo oskalpowania żyje, ale twierdzi, że wydostała się z samego piekła, gdzie spotkała prawdziwego diabła.
W tym samym czasie w kościele świętego Edwarda ołtarz spływa ludzką krwią i tajemniczo ginie 67 osób, po których zostają jedynie makabryczne fotografie.
Śledztwo ich zniknięcia prowadzi młoda policjantka Annabel O’ Donnel i wraz z pomocą Josha Brolina, byłego już profilera, natrafia na ślady tajemniczej sekty, czczącej Kalibana. Czy zniknięcie tylu osób ma coś wspólnego ze znalezioną Julią?
Annabel i Joshua będą się musieli zmierzyć z niewyobrażalnym okrucieństwem, wejść w chory umysł szaleńca, otworzyć drzwi do jego świata, bo tylko w ten sposób mają szansę na jego złapanie .
Czy odważycie się podążyć za nimi? Naprawdę warto, aczkolwiek nie jest to książka dla osób o słabych nerwach.

Świetna książka, którą już od samego początku trzyma nas w napięciu. To już kolejny raz kiedy Pan Chattam zagwarantował mi świetna rozrywkę. Momentami na moje skórze pojawiła się nawet gęsia skórka! Tym razem Joshia Brolin poszukuje zaginionej dziewczyny. Tak trafia do Annabel, która zajmuje się poważnym śledztwem z 67 osobami zaginionymi. Gdzie podziały się Ci wszyscy ludzie? Czy sprawa Brolina faktycznie łączy się że sprawą Annabel? Kim jest tajemniczy Kaliban? I czy mrożące w żyłach wyobrażenia o tym potworze są możliwe w rzeczywistym świecie?

Ostra jazda bez trzymanki po meandrach psychiki seryjnego mordercy/morderców, ale również detektywów, na których taka praca zaznacza swoje piętno.

Wydawało się, że tak wykolejoną psychikę jaką miał morderca w pierwszej części serii, trudno będzie przebić, a jednak...

Trzymająca w napięciu od początku do końca. Świetnie wymyśleni i opisani główni bohaterowie, ale też całe tło.

No takie historie to Ja rozumiem ;) jest okropnie, czasem przerażająco i pełne napięcia...teraz szybciutko biorę się za 3 część...