Chemia śmierci

Okładka książki Chemia śmierci Simon Beckett
Okładka książki Chemia śmierci
Simon Beckett Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dr David Hunter (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Dr David Hunter (tom 1)
The Chemistry of Death
Czarna Owca
2020-08-12
2006-01-01
2007-01-01
Berenika Janczarska

Bardzo dobry kryminał. Senne, leniwe, zastałe miasteczko. Każdy każdego zna a osoby z zewnątrz przez całe dekady są uznawane za obce. Mamy lekarza, który szuka ucieczki po traumatycznej stracie. Zmienia dziedzinę całkowicie i pełni teraz rolę lekarza rodzinnego. Nagle senność przerywa znalezienie na mokradłach przez dzieci ciała w posuniętym rozkładzie i to powoduje lawinę zdarzeń.
Płynie się jednym ciągiem przez książkę, miałam swoje typy, kto to robi, ale cóż nie zgadłam. Wątek jest usnuty dobrze, budzi ciekawość i napięcie w odpowiednich momentach, i bardzo dobrze oddaje wizję zamkniętych społeczności.

Świetna. Jest zagadka, tajemnica, tempo, wszystko jak trzeba. Sympatyczny bohater, zapracowany detektyw, napięcie do ostatniej strony książki. W stu procentach gatunkowy kryminał. Tylko czytać.

Powieść "Chemia śmierci" ma w sobie to, co nakręca mnie do czytania- tajemnicę do odkrycia, wprowadzanie niepewności i komplikacji, zaskakujące zwroty akcji, silne oddziaływanie na emocje, poczucie uczestniczenia w śledztwie i wyjaśnienia, dzięki którym z przyjemnością kontynuuję edukację poza systemem oświaty.

W poczynaniach głównego bohatera było czasem więcej przypadku niż można się spodziewać po postaci w książce, w której poszukiwany jest groźny morderca.

Świetny kryminał, w którym do rozwiazania sprawy zaangażowany jest antropolog. Ciekawe opisy i wciągająca , wartka akcja. Z pewnością sięgnę po następne części tej serii.

Typowy kryminał. Szybka akcja. Zwroty. Ciekawy bohater, choć standardowo na gatunek, poturbowany przez los, z pełnym poświęceniem dla pracy, gdy gdzieś na horyzoncie pojawia się światło na nowy związek.
Minusem jest łatwość wytypowania sprawcy.

Minusem jest łatwość wytypowania sprawcy.

Wspaniała książka. Wciąga

Wspaniała książka. Wciąga

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Simona Becketa „ Chemia śmiercie „ i po przeczytaniu targają mną sprzeczne odczuci. Ciekawa fabuła i zaskakujące zakończenia, aczkolwiek dość szybko udało mi się wytypować zabójcę. Nie szkodzi i tak czytałem z dużym zaciekawieniem do samego końca książki chcąc się przekonać, czy miałem rację. Żeby nie było do końca tak słodko to dorzucę łyżkę dziegciu do tego miodu tj. 1/ szkoda, że angielska policja do chwili obecnej nie miała do czynienia z psami tropiącym które bez względnie mogły być użyte na miejscu zbrodni, a czy podjęły by pracę węchową, czy też nie to już co innego, ale warto było o tym napisać bo trochę wypatrzyło obraz co do miejsca zbrodni i prowadzonego śledztwa. 2/ Nie chcę zdradzać fabuły książki i jej „ spojlerować „ ale oględnie hmmmm jak by to delikatnie ująć, jeden z bohaterów który jest bliski utrat przytomność nie jest w stanie zrobić pewnych czynności bardzo istotnych dla dalszego przebiegu książki, ale reanimacja która jak wiemy wymaga dużego wysiłku przychodzi mu z łatwością ( według mnie ten element książki autor mógł sobie darować ). 3/ Wiedza posiadana przez głównego bohatera nijak się miała do ustalenie sprawcy zbrodni którego wykrycie stało się kwestia przypadku. ( i za te wpadki odejmuje gwiazdki ). To tyle co ukłuło mnie w oczy podczas czytania, ale mimo to sięgnę po kolejne pozycje z Davidem Hunterem jako głównym bohaterem ( z czystej ciekawości, czy się rozwinie, czy będzie tylko „przystawką do głównego dnia” którem jest bezpośredni wpływ na wykrycie sprawcy morderstwa. Mimo wszystko„ Chemia śmierci „ to książka warta polecenia.

Chemia śmierci to pierwsza z książek w cyklu o Davidzie Hunterze, który jest lekarzem i antropologiem sądowym.

Przeprowadza się on z Londynu do małego miasteczka Manham, by zostawić za sobą przeszłość i żyć spokojnie pracując jako lekarz rodzinny.
David Hunter przez te wydarzenia wkracza do akcji jako wybitny antropolog sądowy i pomaga w sprawie.
Kto to zrobił? Czy to ktoś z zewnątrz? A może jeden z tutejszych?

Po książkę sięgnęłam dlatego, że kupiłam późniejszy tom w empik - nie wiedząc że to część serii, a chciałam zacząć od początku.

Chemia śmierci jest książką na raz. Nie jest długa, jest bardzo lekka jak na kryminał i przyjemnie się ją czyta. Taka historia na jeden wieczór.

Jak w każdym kryminale są tutaj intrygi, zwroty akcji i oczywiście kierowanie podejrzeń na inne osoby, by na końcu dowiedzieć się, że to nie był nikt kogo wytypowaliśmy.
Do końca było to dla mnie zagadką.
Możemy tez lepiej poznać Davida Huntera, jako że powieść nie skupia się tylko na zabójstwie i śledztwie ale również posiada fragmenty prywatnego życia, co jest bardzo zbalansowane i sprawia że cała historia jest bardzo spójna.

Bardzo ciekawe jest też to, że tutaj w śledztwie właśnie pomaga antropolog, a nie jak zazwyczaj profiler, detektyw czy też patolog. Jak dla mnie jest to miła odmiana.

Uważam, ze książka jest idealna dla osób które dopiero zaczynaja przygodę z kryminałami - opisy nie są drastyczne, i jak już wspomniałam wcześniej jest to bardzo lekka powieść do czytania.

Ocena;
8/10⭐️ (ale tylko dlatego, że osobiście preferuję bardziej drastyczne kryminały)

Instagram/tiktok: @agnesereads

Oczywiście nic nie jest idealne, a przeszłość go dogania gdy w tej małej społeczności zostaje znalezione ciało kobiety....

"Chemia śmierci" to niezwykle wciągająca lektura, która wciąga od pierwszych stron. Beckett mistrzowsko ukazuje procesy rozkładania się zwłok, co nie tylko fascynuje, ale także pozwala czytelnikowi zgłębić tajniki tej skomplikowanej dziedziny. Jedną z największych zalet tej książki jest sposób, w jaki autor prowadzi czytelnika przez labirynt tajemniczych wydarzeń. Pod koniec nie sposób oderwać się od lektury, napięcie sięga zenitu, a zakończenie jest prawdziwie imponujące, zostawiając czytelnika z głodem kolejnych przygód.

Beckett potrafi wciągnąć czytelnika do świata kryminalnych zagadek, a "Chemia śmierci" to doskonały przykład tego talentu. Po zakończeniu lektury nie można długo zwlekać z przeczytaniem kolejnych części historii Davida Huntera, chcąc poznać więcej historii i tajemnic, które autor ma do zaoferowania. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi połączenie inteligentnego thrillera z interesującymi aspektami naukowymi.

• Kryminał
  • Kryminały