rozwiń zwiń

Układanka

Okładka książki Układanka Natalia Nowak-Lewandowska Patronat LC
Okładka książki Układanka
Natalia Nowak-Lewandowska Wydawnictwo: Replika Cykl: Teoria gier (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Teoria gier (tom 1)
Replika
2018-02-27
2018-02-27

Julianna Różańska, dziennikarka lokalnej gazety, to kobieta, która ma za sobą trudną przeszłość − uzależnienie od narkotyków, śmierć ukochanego. Brat bliźniak Julianny, Jakub, pomógł jej stanąć na nogi, kiedy rodzice się od niej odwrócili. Wspólnie wyjechali z Łodzi do Katowic, żeby rozpocząć nowe życie. Jakub jest policjantem, dzięki czemu Julianna zawsze pierwsza otrzymuje informacje o ciekawych zdarzeniach w ich regionie.

W Lesie Murckowskim przypadkowy spacerowicz znajduje kości. Eksperci potwierdzają, że są to ludzkie zwłoki. Rozpoczyna się śledztwo. W identyfikacji zwłok pomaga specjalista w dziedzinie antropologii sądowej, choleryk, awanturnik, który nienawidzi Julianny. Współpraca będzie wyzwaniem dla nich obojga.

"Układanka" otwiera trylogię Teoria gier. Nie za bardzo przepadam za samym stricte kryminałem, dlatego cieszę się, że oprócz zagadki kryminalnej z całym zapleczem okołokryminalnym (śledztwo, przesłuchania, poszlaki, podejrzenia), znalazłam tu szeroko rozbudowaną warstwę obyczajową. Moim zdaniem to ona wysunęła się na pierwszy plan.

Autorka stworzyła bohaterów wyrazistych, takich jak my, prawdziwych, z problemami, które mogą spotkać również i nas. Wszystkie postacie zostały szczegółowo dopracowane. Uwagę zwraca ich psychologiczna warstwa oraz wzajemne, nierzadko toksyczne relacje.

Natalia Nowak-Lewandowska porusza trudne życiowe i skomplikowane tematy - uzależnienie od narkotyków, śmierć najbliższej osoby, pierwsza miłość, zazdrość, brak zainteresowania nastolatkami, rywalizacja o władzę.

Autorka udowadnia, że przy wsparciu drugiej osoby i chęci samego uzależnionego da się wyjść na prostą, wrócić do społeczeństwa. Z kolei motyw śmierci kogoś bliskiego pokazuje jak trudno jest się pogodzić ze stratą, wyjść z emocjonalnego pokiereszowania i żyć dalej. Każdy, kto posiada dziecko powinien wiedzieć ile trzeba poświęcić mu uwagi i czasu w dobre wychowanie. W pogoni za pieniądzem, sukcesem bardzo łatwo można temu zadaniu nie sprostać. Dorastający nastolatek mało jeszcze wie o życiu, o zagrożeniach, jakie na niego czyhają. Dlatego trzeba z nim rozmawiać, tłumaczyć, okazywać zainteresowanie i akceptację.

"Julianna wielokrotnie zastanawiała się, jak wyglądałoby jej życie, gdyby kiedyś podjęła inne decyzje, gdyby nie pociągnęła za sobą dobrego i pomocnego człowieka. On tylko chciał jej pomóc, wyrwać ją z gówna, w którym się znalazła, a jak ona mu się odwdzięczyła? Odebrała mu to, co miał najcenniejszego. Odebrała mu jego życie."

Niezwykle interesujący okazał się wątek antropologii sądowej. Dla mnie to wciąż nieodkryte rejony wiedzy, dlatego cieszę się, że spotkałam tu coś takiego.

Ogólnie dzieje się bardzo dużo, nie dając nam chwili oddechu, wzbudzając skrajne emocje i odczucia. Opisy są bardzo sugestywne, a niekiedy wręcz przerażające. Wątki poboczne tworzą ciąg ściśle powiązany z głównymi.

"Układanka" to poruszająca, intrygująca powieść wciągająca w wir wydarzeń i zawiłości. Będziecie chcieli poskładać w całości poszczególne jej elementy. Ale czy w ogóle jest to możliwe? Sprawdźcie! Jestem bardzo ciekawa co czeka na mnie w kolejnej odsłonie Teorii gier, o której niebawem Wam napiszę.

Na półkach: , , , ,

"Układanka" to pierwsza część serii "Teoria gier". Znacie tę serię?

Główna bohaterka - Juliana Różańska to dziennikarka lokalnej gazety, a ponadto siostra policjanta, dzięki któremu jako pierwsza jest na tropie makabrycznego morderstwa. Spalone szczątki znalezione w lesie wywołują w mieszkańcach miasteczka strach i poruszenie, a znalezienie mordercy niestety nie będzie proste. Wkrótce okaże się, że z zabójstwem mogą być powiązane bardzo wpływowe osoby miasta, co samej Juliannie sporo możliwości i pola manewru w samej gazecie...

"Układanka" to intrygujący kryminał z dobrą, wnikliwą psychologiczną stroną. Problemy rodzinne, demony przeszłości, napięcie i tajemnicze morderstwo przewijają się ze sobą i tworzą bardzo ciekawy obraz. Bardzo mi się podobało, że w niektórych momentach emocje aż buzowały, głównie za sprawą Julianny i patologa, liczę więc na pociągnięcie tego wątku w kolejnej części. Jeśli chodzi o mordercę to bardzo szybko domyśliłam się kto to może być, ale ogólnie jestem zadowolona z lektury i za niedługo zabieram się za "Pionki" 🙂

"Układanka" to pierwsza część serii "Teoria gier". Znacie tę serię?

Natalia, Twoja książka pochłonęła mnie bez reszty! Nie mogłam się od niej oderwać, a jak już na chwilę musiałam ją zostawić to nie mogłam się doczekać kiedy znów będę miała możliwość ją poczytać! 🤓😍📚 Układanka idealnie trafiła w moje gusta czytelnicze. Jest to kryminał obyczajowy, który wciąga od pierwszej strony.
Problemy rodzinne, morderstwo, trudny wiek dojrzewania i nieoczekiwane wydarzenia 👥🕵️ Czytając kolejno rozdziały podejrzewałam poszczególnych bohaterów o najgorsze. Natomiast na końcu czekałam na wyjaśnienie czy moje przypuszczenia były słuszne.
Samo zakończenie lektury wywołuje niedosyt i już nie mogę się doczekać następnej części tej trylogii. Jeśli lubicie takie połączenia to zdecydowanie spodoba Wam się ta książka 😊📚 Teraz jeszcze pytanie, @nowaklewandowska_author kiedy możemy spodziewać się wydania drugiej części? 😊

Szczerze mówiąc chciałabym ją czytać już, teraz, natychmiast 😂

Problemy rodzinne, morderstwo, trudny wiek dojrzewania i...

Na półkach: , , , ,

Bardzo wzruszająca i poruszająca historia głównej bohaterki Julianny Różańskiej,ciekawie przedstawiona,pochłonęłam ją całkowicie,to była wspaniała,świetna książka.

,,Układanka" to książka, która jest zróżnicowana na wielu płaszczyznach, pozwoliła mi wtopić się do świata zbrodni i razem z innymi składać układankę, której rozwiązanie nie było łatwe.

Julianna Różańska to dziennikarka, która jest bardzo dobra w swoim fachu, zawsze znajduje się w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze. Niestety życie prywatne to kołowrotek, który ma swój początek w przeszłości.

Jakub Różański brat bliźniak Julianny. Policjant, który ucieka do pracy przed wspomnieniami, bo są one bolesne. Wychowuje nastolatkę wraz z drugą żoną, a wiadome łatwe to nie jest.

Jedno zdarzenie w lesie zmienia wszystko. Brutalne morderstwo i brak sprawcy to teraz zajmuje czas rodzeństwa.

Czy uda się rozpoznać zamordowanego? Kto jest sprawcą? Co może łączyć rodzeństwo z tą sprawą? Tego Wam nie zdradzę, ale koniecznie zajrzyjcie do książki!

Jestem zachwycona książką!!! Mamy tutaj poruszonych kilka bardzo ważnych kwestii. Zacznę może od więzi, jaka łączy rodzeństwo bliźniacze, autorka pokazała, jak silna jest to więź i jak można się porozumiewać bez słów. Wychowanie nastolatki nie jest łatwe, a gdy jest się samemu w rozterce, to jest wręcz niemożliwe. ,,Układanka" pokazuje, że wiek dorastania jest ciężkim okresem, a brak kontroli nad dzieckiem, może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach problemów, które mogą się odbić na psychice dziecka.

Autorka zmusiła mnie do intensywnego myślenia, nie pozwoliła odpocząć, bo rozwiązanie zagadki wydawać, by się mogło, jest na wyciągnięcie ręki, ale jakże się myliłam!!! Już na samym początku miałam swoje typy i uparcie szłam za nimi i jakie było moje zaskoczenie, gdzie zabójcą okazała się zupełnie kto inny!!! ,, Układanka" to świetna pozycja na wieczór i cieszy mnie fakt, że na drugi tom nie muszę czekać, tylko zabieram się za niego od razu!!! Książkę Polecam!

Z początku książka wywarła we mnie mieszane uczucia jedyne co ni się nasuwało na język to NUDAA aczkolwiek z biegiem rozdzialow ksiazka zaczęła sie rozwijać i podobać mi się. Nie jest to nic wybitnego wiecej tu problemów miłosnych i rodzinnych niz kryminału aczkolwiek przeczytałam ją na raz i łatwo weszla aczkolwiek mam nadzieje ze druga część będzie ciekawsza.

Myślałam, że mam do czynienia z kryminałem, a przeczytałam powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym. Główni bohaterowie - rodzeństwo Jakub i Julianna nie mają łatwo w życiu. Los bardzo ich doświadcza. Jakub jest policjantem w dochodzeniówce, pochował pierwszą żonę Kasię, którą bardzo kochał. Ma z nią córkę Majkę. Ponadto jeszcze ma drugą żonę Weronikę, której nie kocha i z którą ożenił się dzięki determinacji kobiety.
Julianna jest dziennikarką, współpracuje z bratem, który podsyła jej tematy artykułów.
Jej życie również nie było łatwe. Kobieta ma za sobą odwyk i śmierć z przedawkowania dawnego przyjaciela. Traumatyczne przeżycia sprawiają, że nie chce się z nikim wiązać.
Nagle okazuje się, że zniknęła Kamila - przyjaciółka Weroniki. Śledztwo wskazuje, że została zamordowana.
Domyśliłam się, kto zabił, ale nie zdradzę tej informacji. Warto samemu przeczytać.

Zazwyczaj nie jestem przekonana do ksiazek polskich pisarzy. Musze przyznac,ze tym razem mile sie zaskoczylam. Fajna ,przyjemna ksiazka. Lekko i szybko sie czyta. Bardzo pozytywnie oceniam .

Powieść obyczajowa z nutką kryminału. Jest trup, jest śledztwo, ale wszystko się toczy dość wolnym , leniwym tempem.

Sięgając po "Układankę" Natalii Nowak-Lewandowskiej spodziewałam się wciągającego kryminału, tak jak zresztą obiecuje wydawca w opisie. Ponownie w tym miesiącu srodze się zawiodłam, bo książce znacznie bliżej do obyczajówki niż do kryminału.
"Układanka" to powieść obfitująca w wyjątkowo antypatyczne postacie. Miałam wrażenie, że autorka na siłę chciała stworzyć bardzo wyrazistych bohaterów, przez co są oni wyjątkowo sztampowi i nie sposób ich polubić. No i oczywiście na wielki minus mogę również zaliczyć fakt, że w tym kryminale sensacji brak, czego nie można powiedzieć o wątku obyczajowym, który tak naprawdę dominuje w całej książce. Oprócz tego niektóre sytuacje stworzone przez autorkę wydają się tak wydumane oraz mało realne, że nawet w aspekcie obyczajowym "Układanka" bardzo traci w moich oczach.
Ostatecznie ciężko mi znaleźć w tej książce coś co by mi się spodobało.

Natalia Nowak-Lewandowska Układanka Zobacz więcej