Sprzeczne sygnały

Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2018-02-28
2018-02-28

Choć Izę i Ludmiłę łączą więzy krwi, to tak naprawdę znacznie więcej je dzieli. Bliźniaczki pałają do siebie niechęcią i nie potrafią się porozumieć. W dodatku Ludmiła ma za złe Izie, że to ona była faworyzowana przez rodziców i znacznie więcej osiągnęła od niej. Pewnego dnia Ludmiła znajduje w gabinecie ich brata Krzysztofa ciało martwego mężczyzny. Przerażona tym zdarzeniem kobieta decyduje się zwrócić o pomoc do swojej siostry. Wkrótce obie muszą zapomnieć o wzajemnych animozjach. Krzysztof zaś boi się, że morderstwo to może przekreślić jego polityczną karierę i sprawić, że straci on szanse na przejęcie fotela burmistrza.

Choć pomysł na fabułę tej książki był ciekawy, to niestety powieść ta jest mocno niedopracowana. Niby jest ona klasyfikowana jako kryminał, to tak naprawdę bliżej jej do powieści obyczajowej i to niestety bardzo kiepskiej. Brakuje niestety logiki w treści powieści, zaś w pewnym momencie książka ta wydawała mi się zbiorem niczym nie powiązanych ze sobą wątków, które nagle są urywane. Nie podobała mi się również sama narracja i konstrukcja tej powieści.

Jednak największą wadą "Sprzecznych sygnałów" są jej bohaterowie. Są wręcz jednowymiarowi, a przez to irytujący i odpychający. Miałem wręcz problem ze zrozumieniem motywów ich postępowania i w pewnym momencie trudno było mi odnaleźć się w prowadzonych przez nich dialogach. Reasumując. Jest to jedna z najgorszych książek, jaką ostatnio przeczytałem.

Ludmiła i Iza to bliźniaczki, które za sobą nie pałają do siebie siostrzaną miłością. Kiedy jednak Ludmiła wpada w poważne tarapaty - w gabinecie swojego brata znajduje trupa, o którego zabicie może zostać podejrzana, prosi o pomoc właśnie Izę. Choć policja prowadzi właśnie śledztwo, siostry, zwłaszcza Ludmiła nie odpuszcza i na własną rękę postanawia znaleźć sprawcę. Czy jej się to uda?
Ta książka utwierdziła mnie w jednym przekonaniu - nie każdy trup w fabule oznacza kryminał. Coraz częściej zwłoki są łatwym wabikiem do klasyfikacji danej powieści, a nie zawsze jest to sprawiedliwe. Mimo iż mamy tu do czynienia z zabójstwem, na regał z kryminałami bym tej książki nie wyłożyła. Bliżej jej raczej do obyczajówki, do której przykleił się trup. Mnie ta fabuła nie porwała. Na co dzień lubuję się w mocniejszych klimatach kryminalnych. Myślę jednak, że warto dać tej historii szansę, bo jest w niej potencjał. Ode mnie 4/10.

Mimo tego, że dopiero w tym roku odkryłam książki Kasi Bulicz-Kasprzak, to sięgam po nie co jakiś czas, lubię jej sposób pisania, to taka odskocznia od ciężkiej literatury lub kryminałów. Tym razem trafiła mi się książka z wątkiem kryminalnym, nie jest to jednak typowy kryminał, raczej powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym i komedią pomyłek, wynikającą z obsadzenia w rolach głównych sióstr bliźniaczek. Jednojajowych, niemal identycznych...
Mam w rodzinie trzy przypadki bliźniąt jednojajowych, więc wiem jak potrafią namieszać, zwłaszcza te starsze. Bo niby są takie same, ale charakterki już nie są takie identyczne a wręcz zupełnie odmienne.

"Sprzeczne sygnały" to historia opowiadająca między innymi o dwóch siostrach bliźniaczkach, Izabela i Ludmiła Janickie są do siebie bardzo podobne, zwłaszcza gdy są oddzielnie, to obcym trudno jest się połapać, z którą z nich ma do czynienia. Ludmiła jest sama, mieszka z matką i dziadkami oraz z córką Gabrysią, natomiast Iza od kilku lat jest z partnerem, ale nie ma dzieci. Jej chłopak wyjechał, więc postanowiła przyjechać w odwiedziny do bliskich.
Brat bliźniaczek Krzysztof kandyduje na stanowisko burmistrza. Ludmiła tak jak jej brat, pracuje w Urzędzie Miejskim, tuż przed spotkaniem przedwyborczym Krzysztof dzwoni do Ludmiły z prośbą aby zabrała z jego biurka teczkę z dokumentami, której zapomniał zabrać przed zebraniem. Dziewczyna niechętnie, ale wraca do urzędu po papiery do biura i ku swojemu zaskoczeniu znajduje ciało Andrzeja Musiała, kolegi ich ojca. Ludmiła jest przerażona, nie jest w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, tym bardziej, że nienawidziła denata, gdyż molestował ją gdy była nastolatką.
Nie wiedząc, jak się zachować w takiej sytuacji, dzwoni z prośba o pomoc do Izy.
I właściwie od tej chwili zaczyna się ciąg czasem nawet dość zabawnych pomyłek. Zresztą sekretów i niewyjaśnionych wydarzeń z przeszłości jest tu bardzo dużo. Mimo tego, że jest to taka lekka lektura, to jednak porusza kilka trudnych tematów, przedstawia dosyć skomplikowane relacje międzyludzkie.
Nie będę wam ich zdradzała, jeżeli zaciekawicie się, to przeczytajcie sami.

Poza tym bardzo ciekawie są w tej książce przedstawieni stróże prawa.
Polecam na jesienne wieczory.

Lekka lektura, dzięki której można odpocząć od codzienności. Nie zmusza do myślenia czy uwagi. Jednak wątek nieco już oklepany, a momentami fabuła naiwna.

Po książkę "Sprzeczne sygnały" Kasi Bulicz-Kasprzak sięgnęłam pod wpływem impulsu mając nadzieję na niewymagającą, lekką, łatwą i przyjemną lekturę na jeden-dwa wieczory. Przeczytałam już wcześniej kilka powieści autorki, więc dość dobrze poznałam jej warsztat pisarski. W tym wypadku wątek kryminalny wpleciony w zabawną komedię omyłek miał spełnić moje oczekiwania. Czy tak się stało?...

Niestety "Sprzeczne sygnały" nie do końca mnie usatysfakcjonowały, choć przyznaję, że lektura tej książki odpręża i tchnie humorem.
Mamy oto rodzinę Janickich dość dobrze znaną w kręgach jednego z niewielkich miasteczek na Dolnym Śląsku. Krzysztof kandyduje do fotela burmistrza. Kampania wyborcza dobiega końca, kiedy to dość nieoczekiwanie w gabinecie zastępcy w urzędzie miasta zostają znalezione zwłoki mężczyzny - dobrego przyjaciela rodziny. Wyjaśnienie zagadki zabójstwa człowieka zajmuje policji sporo czasu, tym bardziej, że wśród osób bezpośrednio zamieszanych w sprawę są dwie siostry Krzysztofa Janickiego - bliźniaczki podobne do siebie jak jedna kropla wody, które zamieniają się rolami. Do tego pojawia się wątek rosyjskiej mafii, który w dość zaskakujący sposób łączy się z rodziną Janickich... Do jakich wniosków dojdzie policja i co naprawdę wydarzyło się w dniu zabójstwa przeczytacie w książce.

"Sprzeczne sygnały" zainteresowały mnie całkiem ciekawą intrygą, w której ogromną rolę odgrywa zamęt, jaki wprowadzają do wydarzeń siostry Janickie. Nieporozumienia, niedopowiedzenia i manipulacje dość szybko jednak zostają wyjaśnione, a podstępny układ rozpracowany. To spowodowało, że poczułam pewien niedosyt i w moim przekonaniu dobrze zapowiadająca się komedia omyłek sporo straciła. Spodziewałam się jakiejś iluzji, tzw. podwójnego dna, ale niestety humor sytuacyjny ogranicza się jedynie do zamiany rolami sióstr bliźniaczek, co utrudnia pracę policji. Intryga trochę zbyt płaska, choć z dużym potencjałem, który nie do końca został wykorzystany. Pomysł na książkę naprawdę świetny, ale "czegoś" tu zabrakło.
Mimo tych mankamentów całkiem miło spędziłam czas w towarzystwie zupełnie przeciętnych bohaterów, którzy próbują przy okazji śledztwa rozwiązywać swoje rodzinne problemy. Na szczęście humor i kilka zabawnych sytuacji sprawiły, że nie nudziłam się podczas lektury. Autorka próbowała przemycić też pewne ważkie kwestie dotyczące przeszłości rodziny, stosunków pomiędzy rodzeństwem oraz na płaszczyźnie rodzice - dzieci i to jej się udało.
Muszę przyznać jednak, że bardziej odpowiadają mi stricte obyczajowe powieści w wykonaniu pani Kasi. Sagę "Po sąsiedzku" dotąd mam w pamięci, mimo, że czytałam ją już dawno temu. "Spadek" również zrobił na mnie większe wrażenie. Tym niemniej cieszę się, że autorka poszukuje nowych, innych kierunków w swojej pracy pisarskiej. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz pozytywnie mnie zaskoczy.

Jeśli zatem macie ochotę na porcję relaksu z książką to sięgnijcie po tę zabawną i niewymagającą historię z trupem w tle. "Sprzeczne sygnały" Kasi Bulicz-Kasprzak będą dobrym wyborem.

Zawsze przy ocenie się zastanawiam ile dać gwiazdek. Ale cóż, nie mogę dać więcej, ponieważ książka nie jest ani bardzo dobra, ani rewelacyjna, ani wybitna. Jest po prostu lekkim kryminałem, który w miarę szybko się czyta, ale nie pozostanie w pamięci.

Po książki Kasi Bulicz-Kasprzak sięgam w ciemno, bo wiem, że zawsze mogę liczyć na spędzenie z nimi kilka przyjemnych chwil. Sprzeczne sygnały musiały trochę odczekać na swoją kolej, ale w końcu zmierzyłam się z tym tytułem. Czy i tym razem autorka mnie nie rozczarowała?

Historia przyciąga i ciężko oderwać się od czytania. Wątek kryminalny, budzi emocje do rozwiązania zagadki i jeszcze romans policjanta z jedną z sióstr bliźniaczek dodaje pikanterii. On jeszcze nie wie, że
jego miłość ma siostrę bliźniaczkę, raz dogaduje się idealnie, a za drugim razem dziewczyna jest nie dostępna, o co tu chodzi? jednym słowem komedia niezła, gwarantuje że nie raz uśmiechniecie się do książki.
Pytanie tylko co on zrobi, gdy dowie się że ta jego, to nie koniecznie ta jedyna.

cd https://kobietywpewnymwieku.blogspot.com/

Autorka, której książkę chcę Wam dzisiaj opisać ma już w swoim literackim dorobku kilkanaście powieści. Książka „Sprzeczne sygnały” ukazała się na rynku wydawniczym w bieżącym roku nakładem Wydawnictwa Edipresse.

Kasia Bulicz – Kasprzak tym razem stworzyła powieść sensacyjną dla kobiet, której głównymi bohaterkami są siostry bliźniaczki – Ludmiła i Iza. Ich perypetie zaczynają się, gdy Ludmiła na prośbę swojego brata Krzysztofa jedzie do urzędu miasta po dokumenty, których tamten zapomniał, a są mu one wręcz niezbędne do pewnej biznesowej rozmowy.
Gdy kobieta natrafia w gabinecie na zwłoki przyjaciela swego ojca, postanawia skontaktować się ze swoją przebojową bliźniaczką, aby to ona wzięła na siebie zawiadomienie i pozostałe kontakty z policją…

Tak oto zaczyna się ta elektryzująca i trzymająca w napięciu historia. Nie jest to jednak wyłącznie książka mówiąca o zbrodni, wątek ten jest jedynie swego rodzaju kanwą snutej opowieści. Autorka poruszyła w niej bardzo wiele wątków obyczajowych, jak na przykład siostrzane relacje Ludmiły i Izy, które zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych i w gruncie rzeczy pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Prócz tego podjęty został także temat traumy związanej z molestowaniem seksualnym, ponieważ denat przez kilka lat wykorzystywał jedną z bohaterek.

W powieści „Sprzeczne sygnały” do końca nic nie jest jasne ani oczywiste. Trzypokoleniowa, mieszkająca w niewielkim miasteczku rodzina, z której wywodzą się Ludmiła i Iza skrywa bowiem wiele tajemnic. Z różnych względów, o których dowiecie się z kart książki nie powinny one ujrzeć światła dziennego, ale czy to się uda? – Nie zdradzę Wam odpowiedzi na to pytanie.

Powieść ta dotyka przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich i tego jak wydarzenia, które kiedyś stały się naszym udziałem oraz dokonane przez nas wybory oddziałują na teraźniejszość.
Autorka ukazała w niej również, że można naprawić pewne błędy z przeszłości, chociaż droga do osiągnięcia tego celu nie jest łatwa ani krótka.

Jeśli macie ochotę rozwikłać zagadkę, kto zabił? Zagłębiając się przy tym w interesującą historię obyczajową, która nie jest pozbawiona nutki kontrowersji to zapraszam Was do lektury „Sprzecznych sygnałów”.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

1994

Kolejna powieść autorki, którą przeczytałam z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy.
A to za sprawą sióstr bliźniaczek, które mimo że niezbyt się lubią, to jednak gdy zachodzi taka potrzeba, mogą na siebie liczyć. Temat bliźniaczek można często spotkać w rożnych powieściach, ale muszę przyzna że tym razem świetnie się bawiłam przy ich przygodach związanych z zamianą ról.
Bliźniaczki podobne do siebie jak dwie krople wody a jednak różne pod względem charakteru. Ludmiła to "czarna owca" w rodzinie, do tego samotna matka z dzieckiem, która zawsze brała wine na siebie, chociaż zawiniła ta druga.
Iza natomiast jest spokojna, ma ułożone życie, bogatego narzeczonego i jest w ciąży. Ale gdy jej siostra wpada w tarapaty i w znajduje w gabinecie swojego brata, kandydata na burmistrza miasteczka, zwłoki jego przyjaciela Andrzeja, nie waha się ani chwili i zajmuje jej miejsce, bo wie, że siostra miała powód, żeby go zamordować.
Od tego momentu mamy do czynienia z komedią omyłek, bo prowadzący śledztwo policjanci nie zdają sobie sprawy, że są dwie siostry, a do tego jeden z nich
zakochuje się....tylko w której z sióstr?
Ta powieść to taka słodko-gorzka historia, początkowo spokojna a potem intryga się rozwija i zatacza coraz szersze kręgi. Są tajemnice rodzinne i stopniowo dowiadujemy się dlaczego siostry się niezbyt lubią, poznajemy mechanizmy jakimi kierują się ludzie polityki. Jest też mafia powiązana z polityką.
Jest to powieść obyczajowa z bardzo rozwiniętym wątkiem sensacyjnym a nawet odrobina romansu. Lekka, czasami zabawna, trochę zwariowana ale nie pozbawiona też poważniejszej tematyki. Jest i smutno i zabawnie.
Mnie się podobała i dobrze się przy niej bawiłam.

Kasia Bulicz-Kasprzak Sprzeczne sygnały Zobacz więcej
Kasia Bulicz-Kasprzak Sprzeczne sygnały Zobacz więcej