Lalka. Tom I *

1977-01-01
1977-01-01

#WYZWANIE LC2024
Maj

Po latach wróciłam do tej książki, i szczerze nie spodziewałam się że aż tak mi się spodoba.. Postać Stanisława Wokulskiego jest nietuzinkowa. Poznajemy prawdziwego romantyka, który dla swojej miłości może zrobić wszystko.. ale co jeśli ta miłość będzie nie odwzajemnia? Jak zachowa się w tej sytuacji ten mężczyzna?

#WYZWANIE LC2024
Maj

Jako lektura dla młodzieży nic ciekawego, ale dopiero z wiekiem zauważa się, jak bardzo to wszystko aktualne i prawdziwe pomimo upływu czasu.

Arcydzieło. Nie wiem czy miałam okazję poznać tak skomplikowaną i jednoczeście tak dobrze napisaną postać jak Stanisław Wokulski. Jego dusza romantyka i umysł pozytywisty tworzą wieczny konflikt, dzięki czemu każde zagłębienie się w myśli bohatera jest niezwykłe. Każdy bohater poza Wokulskim jest równie dobrze napisany i autentyczny, tak samo jak relacje między nimi. Izabela Łęcka już chyba zawsze będzie tworzyła spory wśród uczniów, a Ignacy Rzecki rozpalał serduszka. :)
W książce występują również rozbudowane opisy miasta - głównie Warszawy, ale też Paryża, które magicznie nas tam przenoszą jednocześnie napawając ochotą do podróży! Sama treść lektury również jest genialna i wciągająca. Rozdział z pożegnaniem głównych bohaterów emocjonalnie mnie rozbił (chyba zbytnio sympatyzowałam z Wokulskim).
Od początku do końca zachwycałam się poetyckim stylem i językiem Prusa. Must read dla każdego polaka!

Nigdy więcej...

Nigdy więcej...

podobała mi się, myślę że warta przeczytania szczególnie jak masz maturę bo do wielu tematów będzie pasować , a łęcka to kurxa jexna

Pierwszy raz przeczytałam "Lalkę" i dla mnie to powieść przede wszystkim o pieniądzach.

Powieść, która w sposób niezwykle przekonujący ukazuje świat XIX-wiecznej Warszawy, przesiąknięty pieniądzem i żądzą władzy. W centrum narracji znajdują się postacie z różnych warstw społecznych, których losy splecione są wokół motywu finansowego.

Pieniądz pełni w powieści kluczową rolę, stając się motorem napędowym dla działań bohaterów. Ich dążenie do bogactwa, manipulacje finansowe i konflikty związane z pozycją społeczną tworzą wielowątkową opowieść, która pozwala czytelnikowi zgłębić psychologię postaci oraz społeczne mechanizmy tamtych czasów.
Prus doskonale ukazuje nierówności społeczne, konflikty klasowe i wpływ pieniądza na ludzkie losy.

Wątek miłosny, choć osadzony w tak dawnych czasach, pozostaje nadzwyczaj aktualny, gdyż wiele z opisanych przez Prusa konfliktów damsko-męskich ma swoje odzwierciedlenie również w dzisiejszym społeczeństwie. To imponujące i czyni "Lalkę" lekturą nie tylko historyczną, ale i ponadczasową.

Historia ma wiele dobrze napisanych postaci, ale mnie najbardziej urzekły dyskusje między Wokulskim, a Wąsowską. Ich dialogi stanowią niezwykle błyskotliwe i głębokie refleksje na temat miłości, władzy, oraz różnic między kobietą i mężczyzną.

Bardzo mi się podobała ta lektura, nie wiem czy nadal jest obowiązkowa w szkołach, ale jeśli tak, to nie ma się czego bać.

Pieniądz pełni w powieści kluczową...

Lalka to książka ponadczasowa, która podobała się już tylu pokoleniom, że z pewnością spodoba się także Tobie i Twoim dzieciom. Czyste polecenie, 9/10.

przepadłam 🫶 (wokulski crush)

przepadłam 🫶 (wokulski crush)

Wokulski przeżywa girlhood and I feel him

Wokulski przeżywa girlhood and I feel him

To był mój licealny wyrzut sumienia, ćwierćwieczne źródło wstydu. Oto nadrobiłam:) jakież było moje zdumienie, gdy odkryłam, jak wyborne poczucie humoru miał Prus!
"Romantycy muszą wyginąć" 🤍

"Romantycy muszą wyginąć" 🤍