De profundis. Listy i impresje więzienne

Oscar Wilde

klasyka
oscar wilde de profundis

Kup książkę

7,5/10

Przyznam, że okropnie mnie wymęczył biedny Oscar. Susan Sontag zakwalifikowała książkę do literatury campowej, czyli w wolnym polskim tłumaczeniu „przegiętej”, „przesadzonej”, trochę w złym guście. I rzeczywiście żale wylewane przez autora hektolitrami są za bardzo ostentacyjne, przerysowane, afektowane, teatralne, wręcz zniewieściałe. Osoba do której były kierowane to...

"Poczuć jest łatwo, najtrudniej wyrazić." - tym zacznę, bo uczucie zachwytu nad tą książką bardzo trudno opisać.
zwłaszcza teraz, kiedy jestem na świeżo i nie wróciłam do rzeczywistości.

czytałam ją kiedyś w innym przekładzie, zupełnie na początku mojej przygody ze stałym czytaniem. dziś ponownie wywarła na mnie to samo wielkie wrażenie.

Na półkach: , , , ,

In memoriam - list skierowany do kochanka, ukazujący całą gorycz jakiej doznał Wilde za swoją fascynację za fałszywie rozpoznane uczucie. Piękny elaborat o tym, jak człowiek pełen dobra, najlepszych intencji, wrażliwy na urodę życia popada w otchłań rzeczywistości, w której dominantą jest brutalność, chamstwo, interes własny i szereg innych mało wzniosłych cech. Dla ludzi...

Piękne i czyste. Wilde napisał to podczas pobytu w więzieniu, kiedy już wszystko stracił i o nic już nie zabiega. Mówi o swoim życiu, powołaniu, wyborach i ich konsekwencjach. Pokazuje swoje cudowne serce, które żyło pięknem. Polecam, to czyste złoto.

Bardzo smutna książka. Przesycona goryczą, tęsknotą. Rachunek sumienia. A ciężko jest go zrobić. Lubię czytać Wilde'a, bo jest smutnawy. I to też takie jest.

przeczytałam tę książkę, bo chciałam zrozumieć co to jest miłość. na początku wiedziałam tylko, że są to listy kierowane do Bosie od Oscara.

dziś już rozumiem, choć nigdy nie było mi dane prawdziwie kochać. widzę dzięki tej książce miłość między moimi rodzicami. nawet mijając koleżankę na ulicy gdy idzie ze swoim chłopakiem.

książka warta polecenia. nie tylko z tego...

Po prostu uwielbiam Wilde'a. Jest dosadny, gdy chce I tak delikatny, jak tylko można pragnąć. Wilde z uroczą lekkością potrafił pisać o sztuce, ale o miłości - już nie tak lekko, bo I jego miłość lekką nie była.
To nie jest lektura dla osób oburzających się łatwo. Niech lepiej nie sięgają po tę pozycję.

Ciężko jest mi ocenić to co przeczytałam. Niewiarygodnym jest jak jeden człowiek może całkowicie zniszczyć artystę, artystę tak wspaniałego jak Oscar Wilde. Cały ogrom smutku, który znajduje się w De Profundis jest nie do opisania, nie do porównania. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy kochają Oscara i pragną dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Dyskusje

• 2018