Dopóki nie zjawiłaś się ty

Okładka książki Dopóki nie zjawiłaś się ty Penelope Douglas
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Dopóki nie zjawiłaś się ty
Penelope Douglas Wydawnictwo: Editio Cykl: Fall Away (tom 1.5) Seria: Editio Red literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2018-04-01
Data 1. wydania:
2013-11-22
Inne

Po lekturze "Dręczyciela" od razu zabrałam się za drugą część. W pierwszej zdecydowanie zabrakło perspektywy ze strony Jareda . Muszę przyznać że książka mnie zaskoczyła i rzuciła inną perspektywę na zachowanie Jareda w stosunku do Tatum .

W tej części widzimy zagubionego chłopaka ,który bardzo przeżywa odrzucenie zarówno ze strony matki jak i znęcanie się nad nim przez swojego ojca . Chłopaka którym kieruje trudne dzieciństwo i burza hormonów. Jared jest bardzo zamknięty w sobie i nie potrafi okazać swoich uczuć. Czuje ból i chce czuć nienawiść do jedynej osoby którą kocha w swoim życiu .Ta książka pokazuje jak zachowania rodziców determinują nasze życie. Jared boi się swoich uczuć przez co przyjmuje postawę obronną , postawę dręczyciela co jest dla niego zasłoną dymną. Ma wyrzuty sumienia po tym jak traktuje Tatum . Z jednej strony chce ją nienawidzić , ale przez większość książki wybija się jego uczucie, nastoletnie pożądanie i zazdrość przez którą Tatum ma naprawdę ciężko w szkole . Do pewnego momentu nie do końca zdaje sobie sprawę jak bardzo skrzywdził niegdyś swoją najlepszą przyjaciółkę . Zawsze widział przede wszystkim tylko siebie .Szukał ofiary żeby przelać swój ból ,a Tatum była dobra, miła miała kochającego ojca i prostsze życie. Jared zamknął się w sobie i nie potrafił sobie poradzić ze wszystkim sam co doprowadziło go do naprawdę toksycznych zachowań. Wszystko się jednak zmienia po tym jak główna bohaterka wygłasza pewien monolog. Jared w końcu zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo skrzywdził dziewczynę która zawsze go kochała -to całkowicie zmienia jego tok myślenia.

Widzimy tutaj przemianę głównego bohatera to jak dojrzewa i w końcu dostrzega swój błąd. Tatum zawsze była jego całym światem , jego latarnią i pomyśleć że wystarczyłaby zwykła rozmowa :) a wszystko mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej . Tatum trochę zbyt szybko wybacza Jaredowi lata dręczenia i huśtawki emocjonalnej ,ale czy nie takie są młodzieńcze uczucia ? Silne ,irracjonalne pełne emocji, głupich błędów i problemów które wydają się nie do rozwiązania . W których zranienie odczuwamy bardzo dotkliwie , ale dzięki temu budujemy swoje doświadczenie życiowe , dowiadujemy się czego tak naprawdę pragniemy i dopiero z perspektywy czasu jesteśmy w stanie dostrzec swój błąd .. Ta lektura daje nam sporo do myślenia .

Najlepsza z całej serii.

Najlepsza z całej serii.

Lwią część historii znamy już z powieści "Bully". Teraz mamy szansę zobaczyć tę samą kronikę wypadków oczami Jareda oraz uzupełnić wiedzę o nieznane nam wcześniej fakty.
Pierwsza połowa książki jest dobra, ale potem to już tylko równia pochyła, jako że wszelkie interakcje między bohaterami sprowadzają się do jednego (z okazjonalnym powrotem do grania sobie na nerwach). Autorka niestety nie zawsze stosuje się do zasady "co za dużo, to niezdrowo".
"Bully" oceniłam wysoko, tutaj zrezygnuję z oceny, bo byłyby przynajmniej 3 gwiazdki mniej....

Bardzo polecam

Bardzo polecam

Po prostu jest świetna, trzeba przeczytać.

Po prostu jest świetna, trzeba przeczytać.

Bardzo młodzieżowa, ale gdybym była nastolatką pewnie wpadłabym po uszy. Nie czytałam pierwszej części, ale nie odczułam, że coś mnie istotnego ominęło. Momentami było dziecinnie, ale były też momenty, które wzruszały. Oprócz wątku miłosnego, autorka tutaj doskonale pokazała jak relacje z rodzicami determinują nasze życie, bez znaczenia czy jest to zdrowa relacja, czy wiąże się z problemami.

P. S. Och, każda nastolatka marzy o takiej miłości 😀

Nie przepadam za tym dziwnym zabiegiem literackim, aby napisać kolejny tom z perspektywy drugiego bohatera. I tutaj też mnie to nie porwało...

Po Dręczycielu zrobiłam sobie przerwę zanim sięgnęłam po ta książkę. Bardzo lubię styl pisania i historie które pisze autorka. Szkoda że kolejne cześć nie są przetłumaczone bo jestem ciekawa historii Jaxa i Maddoca. Ta książkę traktuje jako uzupełnienie Dręczyciela.

Gwiazdka więcej niż Dręczyciel, ponieważ historia opisana z punktu widzenia Jareda wywołała we mnie o wiele więcej emocji i znacznie bardziej mi się spodobała.

Książka oparta na motywie hate-love, ale jak napisana! Uwielbiam wszystkie książki spod pióra Penelope Douglas- szczególnie serię "Devil's Night" za niesamowity klimat, ekscytację, dreszcze i mrok. Penelope potrafi zbudować mocne napięcie i sprawić, że czytelnika przechodzą dreszcze. Niby znamy już takie historie, a jednak Douglas udowadnia, że mogą smakować inaczej, jeszcze lepiej. Po raz kolejny stworzyła silne, elektryzujące postaci, których po prostu nie da się nie kochać. Nie czytałam "Dręczyciela", ale historia z perspektywy Jareda już na początku mnie porwała, to ON mnie wciągnął i Pen, która pisząc historie z perspektywy mężczyzn (też w innych swoich książkach), potrafi sprawić, że przepadam i jestem już ich. <3