Totem

Jakub Charon Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Świat Książki
2017-11-22
2017-11-22

Być może jestem wybredna, być może po określeniu "thriller", "sensacja" , "gangsterska" oczekuję dreszczyku emocji, ale z drugiej strony czy nie takie powinny być te gatunki?

Nie będę zbyt wiele spoilerować, książka jest po prostu nijaka. Nie pozwala wejść czytelnikowi w świat bohaterów, wszędzie tylko prochy, krew, jazda samochodem, jakieś intrygi- przy czym żadna kwestia nie jest rozwinięta, nie poświęca jej się należytego czasu i przede wszystkim opisu. "Totem" to nic innego jak zlepka prostolinijnych dialogów, bardzo ubogich opisów miejsc i akcji, tak że czytelnik musi sam tworzyć sobie miejsca, w których dzieje się dana scena, bo informacji jakichkolwiek brak...

Wymęczyłam, licząc że może na kolejnej stronie wydarzy się coś ciekawego. Nie wydarzyło. Biorąc pod uwagę ilość książek tego gatunku, ta absolutnie niczym się nie wyróżnia, niestety.

Nie polecam.

Ciężko mi wyrazić opinię na temat tej książki. Nie była zła, ale do tych najlepszych też nie należała. Momentami gubiłam się, potem nudziłam, ale gdy była akcja to czytałam jednym tchem. Myślę że książka spodoba się miłośnikom "ślepnąc od świateł".

Na książkę trafiłam przypadkiem w biedronce, szperajac w magicznym koszu. Po mimo tego, że poczytałam trochę na temat ekranizacji i nie były to pozytywne opinie, postanowiłam ja przeczytać.
Akcja powieści toczy się w świecie, który istnieje obok nas, dla większości jest jednak zamknięty i niedostępny. Jest to świat, w którym rządzi prawo dżungli. Tylko silne jednostki mogą przetrwać. Dziki po wyjściu z więzienia próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, lecz szybko uświadamia sobie, że jest zbyt słaby, żeby piąć się po szczeblach przestępczej kariery. Ostatnia próba, jaką podejmuje, aby zmienić swój status, kończy się tragedią.
Czytając ta książkę, w pewnych momentach miałam ochotę zamknąć oczy i nie wyobrażać sobie tych brutalnych scen, które powodowały u mnie mdłości. Wulgaryzmy można było jakoś przełknąć, ale moim zdaniem za dużo było szczegółów na temat nadużywania narkotyków, lub opisów zmasakrowanych ciał. Trudno mi jest ocenić i polecić ta książkę, zdecydujecie sami. Może wśród was jest taka osoba, której akurat ta pozycja spodoba i są to jej klimaty.

Książkę dostałem w prezencie i długo zbierałem się do jej przeczytania. Zniechęcała mnie ta mafijna otoczka i zwiastun filmu, który obejrzałem kilka miesięcy temu. Myślałem, że będzie to raczej nudna lektura. Jednak po przeczytaniu pierwszych stron od razu zacząłem pochłaniać garściami kolejne nie mogąc się oderwać i coraz bardziej zagłębiać się w ten mroczny świat. "Świat, do którego boisz się zbliżyć" jest to trafny opis wydarzeń jakie zostały przedstawione w książce, choć momentami są one naprawdę drastyczne i mogą odrzucać co niektórych. Moim zdaniem to bardzo dobra pozycja dla wszystkich co chcą się dowiedzieć "od kuchni" jak wygląda gangsterskie życie dla mnie czytało się ją rewelacyjnie.

Elo!
Mocna książka! Brud, Narkotyki, Krew. Gangsterka powyżej przeciętnej. Nie ma co zrażać się wulgaryzmami, nadają one charakteru thrillerowi! Według mnie troszkę za dużo opisywania ćpania, może to w pewnym momęcie zacząć irytować. Ogólnie książkę oceniam pozytywnie! Polecam !

3majta się, pozdro :]

Elo!

3majta się, pozdro :]

Brutalny, krwisty, nietuzinkowy, brudny - są to rzeczy, które w zasadzie wszystko o książce już mówią. Dokładnie na to też liczyłem sięgając, po pierwszą rzecz wydaną spod ręki Jakuba Charona. Wszystko to, co jest nam zapewniane na okładce jest również w środku, jednak książka nie jest niczym szczególnym. Fabuła dosyć w porządku, klimat krakowskiej gangsterki również, lecz forma ... dramat. Bardzo często szyk zdania uniemożliwiający sensowne jego zrozumienie, mnóstwo równoważników lub wyrażeń zbudowanych z jednego słowa, które miały tworzyć coś na pozór zdania. Da się wyczuć ubogie słownictwo autora i jego nie obeznanie z jakąkolwiek literaturą. Choć uważam, że w takiej książce powinno być nazwijmy to bezczelnie i potocznie, to jednak jak sam narrator non-stop używa wulgarnych słów, to może się to zrobić już męczące. Mnóstwo bezsensownych zdań typu "Asfalt dla pokoleń. Pas startowy dla złodziei". Ostatnie strony książki natomiast ... może lepiej tu przemilczę. Mimo tych rzeczy, które mocno rażą w oczy, historia sama w sobie naprawdę jest okej i wyimaginowana relacja braci również na plus. Myślę, że między 5,5 a 6 to sprawiedliwa ocena ;)

Wyjątkowo nie daję oceny. trudno oceniać książkę, którą z obrzydzeniem rzuciło się w przysłowiowy kąt po lekturze ok. 20%.
Każdego roku bez dokończenia lektury na półkę odkładam kilka książek. Do niektórych z nich po jakimś czasie wracam.
Jedno jest pewne, Totem do tych "powrotowych" książek nie należy
Książka jest przede wszystkim ordynarna, wulgarna, pełna bólu zadawanego sobie, ale i komuś, odrażającego okrucieństwa, epatuje jakimś takim złem, wręcz obrzydliwa i na dodatek dla mnie całkowicie pozbawiona sensu.
Trudno napisać dokładnie o co chodzi. To tak jakbyście w trakcie lektury mieli wrażenie, że oblepia was coś obrzydliwego, jakiś brud, odór. Wyjątkowa lektura.
Nie przekonuje mnie nawet blurb na okładce, że to autentyczna gangsterska historia ala proza Jakuba Żulczyka.
Książki Żulczyka czytałam. Są ostre, inne, mocne, czasami budzą odruch sprzeciwu, niekiedy odrzucają. Ale z pewnością daleko im do Totemu..i całe szczęście.
Na okładce jest napisane, iż nie istnieje prawo, które mogłoby chronić bohatera. Ja z kolei uważam, iż nie istnieje żaden powód, dla którego miałabym kiedykolwiek kontynuować lekturę Totemu.
Trudno mi doradzić, czy macie sięgnąć po tę pozycję, czy nie. Jak wspomniałam, za mną zaledwie (albo aż) ok. 20% książki, nie jestem wiec ekspertem. Sami dokonajcie wyboru. Być może komuś z was Totem przypadnie jednak do gustu, czym nie ukrywam, będę bardzo zdziwiona.

Jedno jest pewne, Totem do tych "powrotowych" książek nie należy
Książka jest przede wszystkim ordynarna, wulgarna, pełna bólu zadawanego...

Porażająca i taka autentyczna.

Porażająca i taka autentyczna.

Opowieść gansterska. Mocna. Polecam.

Opowieść gansterska. Mocna. Polecam.

Niestety strasznie męczyła mnie ta książka. Włączyłam nawet film aby się przemóc jednak niestety nie pomogło.

• Biblioteka
  • Sfilmowane