Apartament

Joanna Gładysek
Joanna Gładysek

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Trudno było mi ocenić tę pozycję za pomocą jednej, ogólnej oceny. Zauważyłam ewidentne problemy natury kompozycyjnej w powyższej książce. Bardzo dziwne tempo akcji, momentami się niepotrzebnie dłużyła, z kolei wątki, które chciałabym poznać szerzej niekiedy były przedstawiane "po łebkach". Samo w sobie zakończenie najmocniej zaniżyło moją końcową ocenę, gdyż bardzo mnie zawiodło. Omówiłam główne minusy, zatem przejdźmy do plusów. Dotychczas żadne dzieło nie przedstawiło mi w tak dobry i skłaniający do refleksji sposób tego, jak mocno nieprzepracowana trauma z przeszłości wpływa na przyszłe życie danej jednostki. Ten fakt zdecydowanie poszerzył moje horyzonty oraz dał nowe spojrzenie na problematykę traum. Uwielbiam książki, w których autor (w tym przypadku autorzy) nie jest dosłowny i pozostawia dla czytelnika miejsce do własnych przemyśleń oraz rozwoju umiejętności wewnętrznej dyskusji i konkluzji. Nie wiem, czy akurat tutaj zabieg ten był celowy, czy był dziełem przypadku, ale dzięki niemu ta książka ma swój wyjątkowy charakter. Podsumowując, mimo niskiej oceny, polecam i gorąco zapraszam do refleksji.

Dwójka bohaterów oraz ich córeczka, zostaje pewnego razu napadnięta we własnym domu przez uzbrojonych napastników. Mimo, że wyszli z tej sytuacji bez żadnego fizycznego uszczerbku, to jednak minione wydarzenie wywołało u nich traumę. Od tego czasu kontrolę nad ich życiem przejmuje strach i niepokój.
Ich przyjaciółka proponuje im krótkie wakacje, które pozwolą im chociaż na chwilę zapomnieć o tym co się stało.
Kiedy przylatują do Paryża, okazuje się, że nic nie jest takie, jak powinno być.

Książka doskonale ukazuje to, jak bardzo nieprzepracowane wydarzenia sprzed lat mogą odcisnąć piętno na dalszych losach człowieka i jego najbliższych.
Bohater z jednej strony stara się normalnie funkcjonować, a z drugiej, wciąż nie potrafi zapomnieć o tym co się stało.

Ta pozycja jest jednocześnie intrygująca i niepokojąca. Niektóre wydarzenia ciężko zrozumieć i żałuję, że autor nie rozwinął się nieco bardziej nad pewnymi kwestiami.

Nie jest to książka najwyższych lotów pod względem konstrukcji oraz języka, więc zwolennicy ambitnej literatury mogą czuć niedosyt, niemniej jednak autor prowadzi fabułę w taki sposób, że Czytelnik ma możliwość poznania motywów działania bohatera.

Ich przyjaciółka proponuje im krótkie wakacje, które pozwolą im chociaż na...

Thriller z elementami grozy, książkę czytało się dobrze, szybko, trzymała w napięciu.

„Leniwie rozważam samobójstwo, lecz jestem na to za słaby” (str. 286)) – stwierdza bohater książki. A szkoda, bo nie musiałby mordować kochanki i w ogóle byłby święty spokój.
Książka traktuje o irytującym małżeństwie i jest rozpisana na dwa głosy. Szczególnie facet jest nieciekawy. W ramach wymiany domów przenoszą się na tydzień z Kapsztadu do Paryża. Ale tam też jest im źle. Zaczyna się nie najlepiej opisana paranoja Marka.
Są gorsze i lepsze momenty tej opowieści. A dziwaczne błędy, których jest sporo, bardzo mnie drażniły.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Apartament" to thriller psychologiczny napisany przez pisarkę Sarę Lotz oraz pisarza Louisa Greenberg, działających pod literackim pseudonimem S. L. Grey.
Autorzy serwują nam historię pewnej rodziny, która zmaga się z traumą po włamaniu i obrabowaniu ich domu w Kapsztadzie.
Za namową przyjaciół Mark i Steph decydują się na wyjazd do Europy i korzystają z serwisu, który oferuje swap housing, czyli zamianę domów na wakacje. Para przenosi się do apartamentu w Paryżu. Jednak szybko orientują się, że coś jest nie tak. Przede wszystkim mieszkanie jest zaniedbane i wygląda jakby od dawna nikt tam nie mieszkał. Pojawia się też problem, gdy chcą się skontaktować z właścicielami. Potem natrafiają na dziwne rzeczy np. garści obciętych włosów schowane w szafie. Ich wyjazd zamienia się w koszmar, a Marka zaczyna prześladować duch zmarłej córki z pierwszego małżeństwa...

W tej książce mamy do czynienia z naprzemienną narracją. Jeden rozdział opowiadany przez Marka, kolejny przez Steph. Poznajemy ich rzeczywistość, widzianą często pod całkiem innym kątem. Poznajemy ich lęki i boimy się razem z nimi. Nie tak łatwo określić, co w ich historii należy do elementów paranormalnych, a co może być spowodowane stanem psychozy. Połowę książki czytało mi się z gęsią skórką i faktycznie czułam niepokój względem tego, co może się wydarzyć. Druga połowa powieści jest nieco spokojniejsza, przynajmniej dla mnie ale i tak czytałam ją z ciekawością aż do finału.

"Apartament" S.L. Grey jest creepy i taki właśnie ma być jako thriller. To dobra książka, którą warto przeczytać jeśli lubicie motyw np. nawiedzonego domu.

Mark i Steph to małżeństwo, które zostało napadnięte we własnym domu. Po tym wydarzeniu małżeństwo nie umie się pozbierać. W ich małżeństwie też się nie układa . Steph próbuje to wszystko naprawić. Znajduje stronę w internecie , gdzie można wymieniać się domem. Steph zgłasza swój dom a sama znajduje mieszkanie w Paryżu, które przypadło jej do gustu. Udaje się zamienić na mieszkania akurat z tą parą z Paryża. Po namowie męża, wyruszają do Paryża. Na miejscu okazuje się, że mieszkanie jest zupełnie inne niż na zdjęciach. Dzieją się tam różne niepokojące rzeczy. Nawet nie wyobrażają sobie tego, że gdy wrócą do własnego domu już nic nie będzie takie samo.

Opis książki i okładka z pewnością przyciąga uwagę i zachęca do przeczytania. Miał być przerażający thriller i mrożąca krew w żyłach opowieść. Brakowało mi obu tych rzeczy. Czytając miałam nadzieję, że wszystko jakoś się rozkręci. Niestety nie doczekałam się tego. Książki nie czyta się źle ale na pewno nie jest przerażająca. Nie tego po niej oczekiwałam.

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony czytało mi się ją dobrze i szybko. Z drugiej spodziewałam się większego WOW po opisie. Owszem, książka ma w sobie niepokojący klimat, ale dla tych co się zastanawiają czy wziąć ją do ręki: to nie będzie zwykły thriller, bo pojawia się w niej wątek przeklętego miejsca.

Przerażający thriller o małżeństwie, którego życie zamienia się w koszmar
Mrożąca krew w żyłach opowieść o rozpadzie małżeństwa w obliczu traumy
To przeczytać możemy w opisie książki. Pozwolę się z tym opisem nie zgodzić. Owszem, to jest niezła powieść, ale żadnych z powyższych uczuć niestety we mnie nie wywołała.
Jest wiele tego typu opowieści, a ta się jakoś specjalnie spośród nich nie wyróżnia.
Małżeństwo przeżywa traumę po napadzie na ich dom. Mark i Steph nie radzą sobie po tym, co przeżyli. Związek się wali, wszyscy są nieszczęśliwi. Steph postanawia zrobić ostatni krok w celu naprawienia związku, oderwania się od traumatycznych przeżyć. Za pośrednictwem strony internetowej dokonuje wymiany domów. Oni mają jechać do Paryża, o czym od zawsze marzyli, i w wynajętym apartamencie przeżyć wakacje życia. Para z Paryża ma w tym czasie mieszkać w ich domu w Kapsztadzie. Po przyjeździe do Paryża czeka ich ogromna niespodzianka, nie z tych miłych jednakże. Wszystko jest nie takie, jak być powinno. I zaczyna się cała heca.
Jak już powiedziałam, takich książek jest wiele.
Nie zachęcam, nie odradzam. Ja doczytałam do końca, co znaczy, według moich kryteriów, że tragedii nie było :)

Przerażający thriller o małżeństwie, którego życie zamienia się w koszmar
Mrożąca krew w żyłach opowieść o rozpadzie małżeństwa w obliczu traumy
Jest wiele tego typu opowieści, a ta się jakoś specjalnie...

Małżeństwo Sebastian poznajemy niedługo po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w ich domu w RPA. Zamaskowani napastnicy włamali się, sterroryzowali i okradli rodzinę. Żadne z nich nie potrafi poradzić sobie z traumą, a męża dodatkowo dręczą wspomnienia zmarłej córeczki z poprzedniego związku. Decydują się zostawić swoje 2-letnie dziecko u rodziców bohaterki i wyjechać do Paryża w zamiarze "wymiany domów" na tydzień, może takie wakacje podziałają na nich kojąco.

Po takim wstępie spodziewałam się jakiegoś mocnego thrillera. Sam ten pomysł z umawianiem się z kimś przez Internet, wyjechaniem w ciemno do obcego kraju i w dodatku udostępnianiem własnego mieszkania nieznajomym - to już wywołuje dreszczyk emocji. Trochę nieprawdopodobne wydało mi się, że ludzie, którzy dopiero co przeżyli dramatyczne włamanie, zafiksowali się na punkcie swojego bezpieczeństwa i liczą każdy grosz, są otwarci na taką formę wakacji. Byli zdesperowani, chcieli ratować małżeństwo, no mówili, że są zdesperowani... ok, niech im będzie. To był jeden z pierwszych momentów w tej książce, kiedy trzeba było uwierzyć narratorowi na słowo, bo coś się nie trzymało kupy, niestety uświadczymy tego więcej.

Są dwa punkty widzenia, które przeplatają się ze sobą. Raz swoją wersję wydarzeń przedstawia Mark, a raz Steph. Dobrze to wyszło, widać różnice osobowości (może to być efekt pisania książki przez dwie osoby), jest dynamiczniej, czytelnik nie nudzi się. Aż tak. Portret psychologiczny bohaterów jest nakreślony przyzwoicie, ale sama akcja kuleje. Na początku powieści udzielił mi się ten niepokój i uczucie osaczenia, który towarzyszył bohaterom, ale z czasem przyszło zniechęcenie i poczucie zmarnowanego potencjału.

Z thrillera, nie wiadomo kiedy, powieść przeszła w horror i to taki mocno średni. Zgaduję, że niedopowiedzenia miały stopniować napięcie, ale mnie tylko drażniły i sprawiały, że coraz bardziej odrywałam się od tej historii. Do końca nie wszystko zostało wyjaśnione. Całe szczęście, że powieść nie jest długa, a krótkie rozdziały pomagają utrzymywać szybkie tempo czytania.

Polecam osobom, które lubią horrory i motyw nawiedzonego domu łykają w każdej postaci. Tylko nie nastawiajcie się za bardzo, to naprawdę średniak.

Według opisu na okładce "przerażający" nie odniosłem takiego wrażenia! Uwielbiam "ostre" ksiazki nawet brutalne. Zachęcony opisem wydawcy po nią sięgnąłem i się zawiodłem.

Dodaj cytat z książki Apartament