Oddam brata w dobre ręce!

Okładka książki Oddam brata w dobre ręce! Olga Płocińska
Okładka książki Oddam brata w dobre ręce!
Olga Płocińska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Oddam brata w dobre ręce (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Oddam brata w dobre ręce (tom 1)
Burda Publishing Polska
2017-10-23
2017-10-23
brat rodzeństwo dzieci dziecko siostra problemy rodzina

Przesympatycza i prześmieszna! opowieść o sześcioletniej, figlarnej Malwinie, która jest zazdrosna o drugiego, czyli brata.
Książka nie męczy długimi, często zbędnymi ,rozwleczonymi opisami, co dla rodzica jest denerwujące, a dziecko zaczyna nudzić i dekoncentrować.
Na pewno w dużej mierze jest to zasługa wykształcenia Pani Olgi. Psycholog wie, co i w jakiej ilości jest dla dziecka przystępne.
Książka ukazuje, jak z niełatwymi emocjami zmierza się dziecko, które przez jakiś czas było samo, a raptem młodsze rodzeństwo burzy jego, do tej pory bezpieczną pozycję.
Każdy, nawet najlepszy przyjaciel Malwinki (co ona sama uważa za zdradę),jest zachwycony małym Michałem, a dziewczynka myśli tylko o jednym...jak się pozbyć tego niechcianego przez nią gościa, z domu.
Jak się potoczy sytuacja dalej? Czy Malwina w końcu zaakceptuje młodszego brata? Koniecznie musicie przeczytać.
Duży plus, że nie jest to pozycja moralizatorska, a do problemu podchodzi w sposób niesłychanie żartobliwy.
Jest to książka dla wszystkich, także tych dzieci, które mają starsze rodzeństwo lub nie mają go wcale. Ja czytam młodszej i bardzo przypadła jej do gustu, a nawet podchwyciła od Malwiny pomysł z liśćmi i wykorzystała go na bracie. To powiedzonko spodoba się chyba każdemu dziecku;)

Z tą książką mam trochę problem. Nie to, żeby mi się nie podobała, bo uważam, że jest bardzo zabawna...ale właśnie dla mnie - niekoniecznie dla moich dzieci 😂
---
W życiu sześcioletniej Malwiny następuje rewolucja. Na świat przychodzi Michał - zwany przez nią Drugim. Okazuje się również, że niestety Drugi zupełnie nie jest taki, jakiego spodziewała się dziewczynka. Ciągle płacze, nie można się z nim bawić, a ponadto jest strasznie brzydki - choć tę cechę zdaje się zauważać tylko Malwina. Dziewczynka swoje spostrzeżenia zapisuje w dzienniku, który dostała w prezencie od taty. Dziennik, będący właśnie tą książeczką prowadzi przez cały rok, opisując wydarzenia zabawne i smutne. Zawody, których doświadcza ze strony rodziców i przyjaciela Tomka, ale też podekscytowanie z powodu pójścia do szkoły i torby w truskawki od babci.
---
Książka jest napisana w zabawny, żartobliwy sposób, choć mam wrażenie, że lepiej zrozumieją ją dorośli niż dzieci. Na przykład moja córka nie rozumiała dlaczego bawi mnie scena kiedy podczas kąpieli mama odkrywa na plecach Malwiny tatuaż (namalowany flamastrami przez 17-letnią córkę sąsiadów) przedstawiający parę całujących się elfów i prosi ją aby w poniedziałek "zapomniała" koszulki na w-f 🤦 A tego typu "dowcipów" było więcej.
---
Podsumowując książka porusza istotny problem zazdrości i rywalizacji wśród rodzeństwa. Dobrym pomysłem jest pokazanie tej sytuacji z punktu widzenia dziecka. Tylko forma przekazu jest bardziej skierowana do dorosłych, niż do dzieci. Z tego względu moim zdaniem będzie odpowiednia dopiero od 8-9 lat 🙂

---

Jedna z lepszych polski ksiazek dla dzieci, przy ktorych rodzice nie umieraja w mekach podczas czytania. Przeciwnie - chyba ja mialam wiecej frajdy niz dzieci. Wnikliwe obserwacje, ciete komontarze i sama prawda o zyciu :)

Polecam obie czesci!

I bardzo dziekuje autorce za mile spedzony czas przy wieczornym czytaniu!

Polecam obie czesci!

I bardzo dziekuje autorce za mile spedzony czas przy wieczornym czytaniu!

Za oknem szaro i buro, aż marzy się aby słońce wyjrzało choć na chwilkę, dlatego aby rozchmurzyć ten paskudny dzień, daję wam promyk nadziei.

W ubiegłym roku bardzo dużo mówiło się o dziele Olgi Płocińskiej. Postanowiłam też sprawdzić co takiego wyjątkowego się tam znajduje.

Ciepła, urzekająca i pełna humoru. Tymi trzema określeniami mogę opisać książkę: " Oddam brata w dobre ręce".

Już sam tytuł daje nam dużo do myślenia. Spoglądając na okładkę widzimy pokój dziecięcy, a w nim łóżeczko z którego wygląda mała główka. Na samym środku smutna dziewczynka z tabliczką. Napis kojarzy mi się z ogłoszeniami jakich wiele; " Oddam szczeniaka".

Co takiego się stało, że chce oddać brata?

Malwina ma 6 lat i jest jedynaczką. Prowadzi szczęśliwy żywot przedszkolaka, do czasu, kiedy jej życie obraca się do góry nogami. Będzie miała brata, a co za tym idzie - zmiany.

Nikt tak naprawdę nie przygotował jej do pełnienia roli starszej siostry. Samo wyobrażenie chłopca, który ma zamieszkać razem z nimi jest inny do tego w rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że dziewczynka wolałaby wymienić go na morską świnkę. Tylko, dlaczego rodzice się nie zgadzają?

Jak sami widzicie robi się ciekawie, a to tylko początek historii.

Cała książka napisana jest w formie pamiętnika. Malwinka opisuje w nim pełny rok swoich przeżyć oraz uczuć im towarzyszącym. Widzimy świat z perspektywy sześciolatki, chociaż czasami język którym się posługuje nie jest adekwatny do jej wieku. Jednakże to nam nie przeszkadza.
Lekturę czyta się łatwo i przyjemnie, a śmieszne sytuacje sprawiają, że dobry humor nas nie opuszcza.
Książka z lekkim przymrużeniem oka nie tylko dla dzieci.
Super.
Polecam.

Mocny tytuł, rewelacyjne ilustracje przyciągają uwagę na półce w księgarni. Opowieść sześcioletniej Malwinki rozpoczyna się, gdy rodzice przywożą ze szpitala braciszka. Mądra książka, z przekazem, pełna zabawnych historyjek. Mnóstwo śmiechu, ale też momentami smutna, ucząca tolerancji. Świat widziany oczami dziecka, chociaż słowa Malwinki czasami za poważne.

• Kolejka w bibliotece
  • 4. 2018
  • Chcę przeczytać Cz.
  • Middle Grade
  • Samodzielne
  • Biblioteczka Zosi

Dodaj cytat z książki Oddam brata w dobre ręce!