Niesforne ziarenko i straszny wieczór

Okładka książki Niesforne ziarenko i straszny wieczór Jory John, Pete Oswald
Okładka książki Niesforne ziarenko i straszny wieczór
Jory JohnPete Oswald Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Smaczna banda i emocje opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
2023-09-27
32 min.
Halloween emocje Uczucia

Okładka książki Domowa Pyra Jory John, Pete Oswald
Domowa Pyra Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Fajny Cieciorek. Smaczna Banda i emocje Jory John, Pete Oswald
Fajny Cieciore... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Smaczna Banda i Wolny Wybieg Jory John, Pete Oswald
Smaczna Banda ... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Skwaszone Winogrono. Smaczna Banda i emocje Jory John, Pete Oswald
Skwaszone Wino... Jory John, Pete Osw...

Okładka książki Niesforne Ziarenko Jory John, Pete Oswald
Niesforne Ziar... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...

O dystansie. Mądrze w prosty sposób.

O dystansie. Mądrze w prosty sposób.

Jory John jest absolutnie fantastycznym amerykańskim autorem książek dla dzieci. Jego publikacje słyną z przekazywania sporej dawki wiedzy, czarnego humoru i trudnych tematów społecznych. Debiutował książką „All My Friends Are Dead” napisaną z Averym Monsenem. Na listach bestselerów znalazł się dzięki ciekawej serii „Food Group” w Polsce wydane jako „Smaczna banda i emocje”, w której znajdziemy takie książki jak „Niesforne ziarenko”, „Wzorowe jajo”, „Skwaszone winogrono”, „Bystre ciastko” i „Niesforne Ziarenko i straszny wieczór”. W serii znajdziemy też opowieści o fasoli i ziemniaku. Niedługo będą dostępne dla polskich czytelników. Nasza przygoda z książkami tego pisarza zaczęła się siedem lat temu, kiedy to do polskich czytelników trafił cykl „Koszmarna dwójka” zabierająca nas w świat relacji społecznych, wyzwań, z jakimi mają do czynienia uczniowie w szkole oraz różnymi przekonaniami i sposobami zarządzania społeczeństwem. Już w tych lekturach widać było zainteresowanie postawami i systemami rządzenia oraz promowaniem pro społecznych zachowań. Tak jest też w publikacjach ze „Smacznej bandy i emocji”.
W każdej historii z jednej strony mamy tu pokazane działania określonych bohaterów, ich relacje z otoczeniem, z drugiej widzimy jak to przekłada się na sposób funkcjonowania, później pojawia się zmiana i ukazanie jak po niej wygląda życie bohaterów. Jak widać schemat opowieści jest prosty. Tematyka też jest ciekawa, bo pozwala uświadomić młodym czytelnikom, że nie można być ani za bardzo niegrzecznym, ani zbyt uprzejmym, ani za kwaśnym, ani zbyt słodkim i każdy z nas ma jakiś talent, który po prostu musi odkryć, a żeby to zrobić musi próbować różnych rzeczy. Każda skrajność prowadzi do niszczenia relacji z innymi, unieszczęśliwia bohaterów, sprawia, że zatracają się w świecie swoich emocji i spada im samoocena.
„Niesforne ziarenko” to opowieść o stracie bliskich, trudnych doświadczeniach i byciu niemiłym dla innych. Ziarenko odkrywa, że może polepszyć swoje życie nawiązując nowe relacje z poznanymi osobami. „Wzorowe jajo” to historia bohatera, który za bardzo wszystkim się przejmuje i bierze odpowiedzialność za innych na siebie. Nadmiar stresu prowadzi do pęknięcia. Zmiana życia wymaga od zmienianie nastawienia, wyluzowania, skupienia się na sobie. Z kolei „Bystre ciastko” to opowieść o byciu przeciętnym w ogólnym systemie edukacji, ale kiedy ma się okazję rozwijać swój talent okazuje się, że można okazać się wyjątkowym i ważnym. „Skwaszone winogrono” zabiera nas do świata postaci niezadowolonej. Bohater mający dobre relacje z innymi zawodzi się na przyjaciołach i to sprawia, że staje się dla wszystkich niemiły. Pewnego dnia odkrywa, że zawód to wynik nieporozumienia. Mamy tu temat popełniania błędów, umiejętności rozmowy z innymi, wyjaśniania wątpliwości. Zamiast skwaszać się i złościć najlepiej otwarcie porozmawiać, zapytać i dbać o relacje z innymi. No i czas na najnowszy tom. Ten jest taki troszkę Halloweenowy, ale idealnie będzie panował też do aktualnie zbliżających się świąt, ponieważ nie chodzi tu o otoczkę, ale o postawę i relacje.
„Niesforne Ziarenko i straszny wieczór” to opowieść o niesamowitych staraniach. Bohater chce wypaść jak najlepiej ze swoim kostiumem. To skupienie na tym, aby mieć najfajniejszy strój sprawiło, że po rocznym obmyślaniu nie ma, w co się ubrać. Dostrzega, że innym poszło to łatwiej i mają fantastyczne przebrania. To go jeszcze bardziej frustruje i postanawia popsuć innym zabawę, żeby mieć więcej czasu na zrobienie czegoś ekstra. Odkrywa jednak, że to nie strój jest ważny i to jak go będą oceniać inni, ale nasze nastawieni i chęć zabawy. I to jest fantastyczne przesłanie na czas zbliżających się świąt: nie ważny jest wystrój, niesamowite prezenty, ile wysiłku poświęcicie, aby zaimponować innym, ale jaki macie nastrój, czy chcecie dobrze się bawić i miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
Wszystkie książki są pięknie ilustrowane. Mamy tu świetne personifikacje dzięki Pete’owi Oswaldowi rewelacyjnie dopełniającemu tekst. Same opowieści są proste i niosą pouczające przesłanie nie tylko dla młodych czytelników. Uważam, że te lektury powinny znaleźć się w gabinetach psychologów i pedagogów. Będą świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi o tym, w jaki sposób się krzywdzą przez złe relacje ze społeczeństwem. Każdy bohater jest tu inny i prezentuje odmienny wzorzec niewłaściwego nastawienia. Autor uświadamia czytelników, że skrajności są złe. Opowieści wydrukowano na bardzo dobrej jakości papierze. Zszyte kartki oprawiono w solidne okładki, dzięki czemu lektury są estetyczne i trwałe. Zdecydowanie polecam.

Tym razem Ziarenko przygotowuje się do Halloween. I nie ma pomysłu na strój. Frustracja i zły humor to emocje, które towarzyszą naszemu głównemu bohaterowi. Jak rozwiąże swoje problemy? Kto mu pomoże?

Ta zabawna i mądra książka znów porusza ważny temat dotyczący potrzeby akceptacji i oceniania przez innych. Czasem wystarczy krótka rozmowa, by poczuć się lepiej i zrozumieć, że nie można się wszystkim przejmować.
Polecam z całego serca całą serię Smaczna Banda i emocje. Warto ją czytać młodszym dzieciom.

Temat bardzo na czasie, ponieważ tym razem Ziarenko przygotowuje się do Halloween. I nie ma pomysłu na strój. Frustracja i zły humor to emocje, które towarzyszą naszemu głównemu bohaterowi. Jak rozwiąże swoje problemy? Kto mu pomoże?

Piękne i poruszające ilustracje Pete Oswalda, w delikatnych jesiennych kolorach dopełniają dzieła. Książka ma 32 strony i jest z serii Smaczna Banda i emocje. Na pewno użyję jej w niedługim czasie do bajkoterapii.

Niesforne ziarenko jest bardzo złe, ponieważ zbliża się jego ulubione Halloween, a on nie może wybrać dla siebie odpowiedniego przebrania. Idealny wymarzony strój, łączy się z tęsknotą za przyjaciółmi. Potrzeba bycia lepszym od innych paraliżuje go i nie może osiągnąć tego celu.
Opracował niecny plan na oszustwie wszystkich, że święto jest przełożone na kolejny dzień. Dopiero spotkanie ziarenka dynii sprawiło, że uzmysłowiło sobie ziarenko co jest ważne w tej zabawie, czyli bycie razem i cieszyć się własnym towarzystwem. Halloween nie jest rewią mody. Zrozumiał jaki popełnił błąd. Czy udało się mu odkręcić wszystko? Odbudować relacje?
Polecam Katarzyna Kalicka
Twórcze zabawy

Niesforne ziarenko uwielbia Halloween. Co roku wpada na wspaniały pomysł z przebraniem. Niestety tym razem jest inaczej. Albo nie ma pojęcia, w co się przebrać, albo kiedy już coś wymyśli, po chwili znajduje niemałe wady tego pomysłu (np. będąc duchem, nie będzie nic widział). Czuje się sfrustrowany, zły, a nawet wściekł, że nie może wymyślić przebrania doskonałego, a inne nie wchodzi w grę. Wtedy wpada na pomysł jak sprawić, aby zyskał więcej czasu na myślenie. Jaki? Czy mu się uda? Czy znajdzie przebranie idealne?

Co prawda Halloween za nami, jednak według mnie nie jest to książka, którą warto czytać tylko wtedy. Historia, jaką w niej znajdziemy, będzie doskonałym pomysłem na początek wielu rozmów o emocjach, jakie towarzyszyły jej bohaterowi. Moim zdaniem ta książeczka jest po prostu wspaniała, ciekawa, a przy tym wartościowa. Zresztą cała seria, do której ona należy, nie tylko bawi, ale również uczy.

Wizualnie książeczka mnie zachwyciła. Znajdziemy w niej duże, wspaniałe, przyciągające uwagę ilustracje. Ją po prostu chce się oglądać i to wielokrotnie.

Tekstu na stronach jest niedużo. Co jest znaczące zarówno dla młodszych dzieci, jak i tych starszych, które będą je samodzielnie czytały, a dopiero zaczynają to robić.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej nie zniszczy się szybko.

„Niesforne ziarenko i straszny wieczór” to książeczka, która mnie zachwyciła. Jest mądrą, ciekawą, a jednocześnie wartościową pozycją, którą z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/11/niesforneziarenkoistrasznywieczorwydawnictwoharperkids.html

Pamiętacie Niesforne Ziarenko z serii o Smacznej Bandzie wydawnictwa HarperKids?

Zapraszam Was na wyjątkowe bo Halloweenowe przygody Ziarenka.

Ziarenko bardzo lubi Halloween i czeka na nie cały rok. Jednak w tym roku jest tym świętem bardzo sfrustrowane. Dlaczego? Wszystko przez przebranie. Ziarenko kompletnie nie może wymyśleć za co mogłoby się przebrać.

Z tego powodu Ziarenko zaczyna komibować co zrobić żeby jakoś przesunąć Halloween w czasie. Może jeśli zyska dodatkowy dzień znajdzie wreszcie jakiś świetny, oryginalny pomysł?

Jeśli chcecie się dowiedzieć czy Ziarenko odwoła Halloween, co z tego wyniknie i za co w końcu przebierze się Ziarenko, koniecznie sięgnijcie po książkę "Niesforne Ziarenko i Straszny wieczór "

Uwielbiamy wszystkie książki z serii Smaczna Banda. Czyta się je bardzo lekko i przyjemnie. Są wypełnione humorem i pięknymi ilustracjami. Wszystko to razem sprawia, że z niecierpliwością czekamy na kolejne części tego cyklu.

Zapraszam Was na wyjątkowe bo Halloweenowe przygody Ziarenka.

Z tego...

Niesforne Ziarenko powraca, by ponownie nieść pomoc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Bohater bestsellerowej serii tym razem przybliża problem ulegania frustracji, co prowadzi do tracenia radości z tego, co robimy.

Cała opowieść wpleciona została w halloweenową historię. Święto zdecydowanie wrosło w polską rzeczywistość, a wśród dzieci cieszy się coraz większą popularnością. Dzieciaki lubią się bać, nic więc dziwnego, że ta "straszna" tematyka w literaturze pojawia się coraz częściej.

Ziarenko przygotowuje się do Halloween i szuka dla siebie stroju. Ale nie takiego zwyczajnego, jego strój musi być spektakularny! Impreza zbliża się wielkimi krokami, jednak przebrania wciąż nie ma. Wszystkie pomysły wydają się nudne, nijakie, a Ziarenko frustruje się coraz bardziej. By mieć więcej czasu na stworzenie kostiumu doskonałego, Ziarenko obmyśla chytry plan - podstępem zmienia datę halloweenowej imprezy.

Czy warto wywierać na sobie taką presję, by uciekać się do oszustwa?
I o co chodzi w tym całym świętowaniu?

Dobrze, że w odpowiednim czasie Ziarenko spotyka Pestkę - dzięki wspólnej rozmowie, niesforny bohater dochodzi do mądrych wniosków.
Jakich? Sprawdźcie sami.

W tej krótkiej historii znajdziemy szereg problemów, z którymi mierzyć się mogą nie tylko dzieci (ach, jak ja uwielbiam takie lekcje również dla dorosłych). Ziarenko kryje postawę, w której człowiek skupiając się na błahostkach, gubi sens prawdziwej radości. Ulega frustracji, gorzknieje i zapomina, czym jest zwykła przyjemność. Ponadto książka przypomina o potrzebie samoakceptacji - o tym, by czuć się dobrze samemu ze sobą i nie próbować stawać się kimś innym.

"Niesforne Ziarenko. Straszny wieczór" to kolejna część serii "Smaczna banda i emocje", która fantastycznie ujmuje problem, zawiera zabawne i pełne luzu dialogi oraz fenomenalne ilustracje. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko serdeczne polecić!

„Niesforne Ziarenko i Straszny wieczór” to kolejna książeczka z serii „Smaczna Banda i emocje”. Jest to zarazem mądra jak i zabawna historia o uczuciach jakie przeżywają dzieci każdego dnia.
Niesforne ziarenko jest bardzo, ale to bardzo złe. Dlaczego? Bo zbliża się jego ulubiony dzień w roku – Halloween, a ono nie ma w co się przebrać. Jeśli przebierze się za ducha, to nic nie widzi. Za wampira? Nie może mówić. A za robota? Nie może poruszą się. Wspomina dawne czasy, gdy wraz z kolegami mieli świetne pomysły na przebranie się. A teraz brak pomysłów, a jeśli już jakiś jest to raczej nie fajne. Nabierze wszystkich, że Halloween zostało przełożone i w ten sposób będzie miał o jeden dzień więcej by wymyśleć oryginalne przebranie. I wtedy pojawia się pestka dyni, która uświadamia naszemu bohaterowi, że Halloween to nie konkurs mody, a zabawa i czas radości ze wspólnego przebywania ze sobą.
Całą serię uwielbiamy ze względu na jej przesłanie. Książka zachęca do rozmowy o emocjach i jak sobie z nimi poradzić. Ukazuje co jest w życiu ważne, a co trochę mniej. Uczy zdrowej rywalizacji a nie oszukiwania. Pokazuje, że nie warto zamartwiać się błahostkami, ale cieszyć się z małych rzeczy.
Książka nadaje się do wspólnego czytania, jak również do samodzielnego. Dzieci, które potrafią już coś czytać na pewno dadzą radę same przeczytać o Niesfornym Ziarenku. Tekstu nie ma dużo, a czcionka jest dość duża. Kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnie i sprawiają, że młodszemu dziecku łatwiej jest zrozumieć czytany tekst.

Dziś jest Halloween, ale Ziarenko jest nie w humorze. Postanawia przełożyć imprezę na jutro. A może tak nie przejmować się błahostkami i docenić to, co jest naprawdę ważne?
Ziarenko uwielbia Halloween, to jego ulubione święto, ale nie w tym roku. Kompletnie nie ma pomysłu na rewelacyjny kostium. Psuje mu to humor, czuje się zły i ma kiepskie nastawienie. Jak może konkurować z innymi, tak fantastycznymi przebraniami?
Ziarenko wpada na pomysł. Tak! Przekłada Halloween na jutro.
Niespodziewanie odwiedza go gość i ucinają sobie pogawędkę. Może jednak przełożenie świętowania nie jest dobrym rozwiazaniem?
Poznajcie bardzo fajną opowieść o emocjach, rywalizacji i dostrzeganiu tym, co jest najbardziej istotne. Czy to kostium na tak ważne znaczenie? A może ważniejsza jest wspólna zabawa z innymi? Czasami odróżnienie ważnych rzeczy od tych mniej istotnych bywa trudne, prawda?
Bardzo podoba mi się sposób okazania emocji w tej historii i oczywiście ilustracje, które fantastycznie ją dopełniają. Całość tworzy naprawdę interesującą książkę, która bawi i uczy. Polecam serdecznie.

• Dla dzieci, Poziom 0
  • Biblioteka Meksykańska
  • Czytane z dziećmi
  • L-owe
  • Dziecięce
  • Gaja

Dodaj cytat z książki Niesforne ziarenko i straszny wieczór