Marysieńka i Sobieski. Wielka miłość

historia
Lira
2017-11-10
2017-11-10

Słyszałam o tej historii miłosnej, ale ani razu nie udało mi się zgłębić tematu. Nawet w czasach szkolnych a wtedy już nie było na to czasu. W końcu sięgnęłam po pozycje, która czytana jest przez moją znienawidzoną lektorkę, która upodobała sobie czytanie francuskich nazwisk ze wspaniałym i wzniosłym akcentem. Lubiła też przedrzeźniać kolejnych bohaterów, a również modulowała głosem przy czytaniu listów Sobieskiego i Marysieńki co zupełnie nie było potrzebne i nadawało dodatkowego klimatu śmieszności i podśmiechiwania się z ich związku i historii, która bądź co bądź była ciekawa i kontrowersyjna. NIE POLECAM

Niby większość zawartych tutaj rzeczy już gdzieś się słyszało lub czytało. Ale podane w tej formie naprawdę warte żeby się z nimi zapoznać. Autorka w niesamowity sposób potrafi połączyć opowieść polityczną z romansem i to wszystko opisane bardzo atrakcyjnym językiem.

1982

Ciekawa lekka książka, o historii wielkiej miłości na królewskim dworze.

Ciekawa lekka książka, o historii wielkiej miłości na królewskim dworze.

Przedmiotową pozycję p. Iwony Kienzler polecam, książka historyczna, napisana bardzo przystępnie, czyta się bardzo dobrze, jednocześnie poznając pewien okres naszej historii. Jan III Sobieski jest jednym z moich ulubionych postaci historycznych, a co do Marysieńki, no cóż, typowa kobieta ówczesnych czasów.
Mam tylko taką delikatną uwagę, natknęłam się na pewne „literówki”, błędne daty dot. śmierci Jana III Sobieskiego, a jak dla mnie, w książkach historycznych daty są bardzo ważne.

Mam tylko taką delikatną uwagę, natknęłam się na pewne „literówki”,...

Interesująca pozycja przedstawiająca wspólne losy i wielką miłość Jana III Sobieskiego i jego małżonki na tle dziejów Rzeczpospolitej. Napisana ciekawym, barwnym językiem, dzięki czemu lektura się nie nudzi a wręcz odwrotnie-wciąga! Myślę że to nie ostatnia książka pani Iwony którą przeczytam,polecam!

Książki pani Iwony czyta się bardzo dobrze, pełno tu ciekawostek, a cała książka jest napisana plastycznym, ciekawym językiem. Jako Polacy powinniśmy czytać takie książki chociażby po to, żeby rozwiewać narodowe mity - np. o "złej" królowej Ludwice Marii, która tak naprawdę swoim politycznym zaangażowaniem starała się uratować nasze państwo przy bierności swojego męża - Jana Kazimierza. Polecam wszystkim zainteresowanym historią!

Przyjemna lektura.

Przyjemna lektura.

Ciekawa biografia jednego z najsłynniejszych władców Rzeczpospolitej Jana III Sobieskiego oraz jego słynnej żony Marysieńki. Autorka ukazuje barwnie życie Jana i jego dojście do tronu oraz dzieje francuski Marii Kazimiery, dwórki królowej Ludwiki Marii zwanej przez nią pieszczotliwie właśnie Marysieńką. Maria Kazimiera początkowo była żoną ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego, a dopiero w 1665 roku wyszła za przyszłego władcę naszego kraju. Książka ukazuje ich wspólne życie, wojaże króla oraz kolejne dzieje ich potomstwa.

Zawsze jak czytam książkę o kobietach z dawnych czasów w głowie mi się nie mieści ,że w jednym życiu można tyle doświadczyć. 16 letnia francuska dwórka polskiej królowej, zarażona kiłą przez swojego o 30 lat starszego pierwszego męża Sobiepana Zamoyskiego. Bezpruderyjna kochanka i żona hetmana wielkiego koronnego , a potem króla Polski Sobieskiego. Urodziła 17 dzieci, z których dorosła jedynie czwórka. Listy miłosne tych dwojga wydane po ich śmierci zostały ocenzurowane ze względu na intymne treści.
Pani Klenzler z wielką swadą i lekkością pióra opisuje te niesamowite historie.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Marysieńka i Sobieski. Wielka miłość