Filary Ziemi

Ken Follett Wydawnictwo: Albatros Cykl: Filary Ziemi (tom 1) powieść historyczna
The Pillars of the Earth
2018-04-29
1989-01-01
Data 1. wydania:
1989-01-01
Grzegorz Sitek
Albatros
Grzegorz Sitek saga historyczna władzę konflikt monarchia kler naród intrygi miłość zdrada tajemnice zbrodnie nienawiść
The Pillars of the Earth
Filary Ziemi (tom 1)
powieść historyczna
2018-04-29
Grzegorz Sitek

Zgadzam się z wszystkimi pozytywnymi, a nawet entuzjastycznymi opiniami o tej książce. Jest cudowna, czyta się łatwo, mimo wielu opisów, ale co to za opisy... Zachwycający język, już nim tylko można się delektować. A i sama akcja bardzo wciągająca. I, muszę to dodać... najpiękniejszy opis aktu miłosnego, jaki kiedykolwiek czytałam :).

Rewelacyjna powieść historyczno-obyczajowa. Barwny fresk średniowiecznych czasów, wiara w Boga, dwulicowa pobożność, walka o władzę wśród możnych i szlachetnie urodzonych, beznadziejne życie zwykłych ludzi. Pokazana brutalność świata, wszędobylska zdrada i walka o własne cele. Każdy człek, który ma trochę serca, raczej ma małe szanse, by wygrać. Zawsze zostaje ograny.

Świetna książka, rewelacyjna historia, niezapomniani bohaterowie.
Przyjemnością było czytać tę książkę. Coś pięknego. Jest cudowna i chcę czytać tylko tak dobre książki.
W książce znajdziemy bardzo dużo wątków i co godne podziwu, nie plączą się, a są bardzo dobrze skomponowane.

Ależ rozmach miała ta historia. Było tu chyba wszystko. Mimo to, nie czuło się ani przytłoczenia, ani chaosu. Świetna lektura dla wymagających.

Cudowna książka, polecam miłośnikom historii sztuki, a szczególnie gotyckich katedr. Płynna akcja, barwne postacie, bardzo ciekawie opisane średniowiecze. Tak mnie wciągnęła, że po roku przeczytałam kolejny raz.

Widać, że autor fascynuje się architekturą kościołów, bo to ma opanowane do perfekcji. Niestety, bo często się tym w tej książce popisuje. Jest dużo nudnych opisów konstrukcji kościołów. Jest w ogóle dużo nudnych fragmentów. Postaci są płaskie i z opisów emocji można od razu przewidzieć dalsze postępowanie.

Zbyt dużo intryg. Mimo wciągającej historii czarne charaktery tak mnie denerwowały, że odłożyłam książkę w połowie.

Pierwszy tom trylogii o czasach od 12 do 16 wieku w której znajdziemy cały przekrój prowadzonych w tych czasach konfliktów pomiędzy rządzącymi , klerem i narodem , walki o władzę ,walki z zarazą czy czasy inkwizycji. W tej części fabuła opiera się na budowie katedry Kingsbridge i ciekawy sposób obrazuje nam okres czterdziestu lat jakże odległego i cechującego się brakiem...

wspaniale oddane realia, postacie z krwi i kości, czytałam z wielką przyjemnością

Niestety tylko dobra. Lubię Folletta, ale tym razem coś nie zatrybiło. Nie zassało. Zupełnie inaczej niż w przypadku "Upadku gigantów" i całego "Stulecia".
"Świat bez końca" raczej nieprędko.

Dyskusje

6 999