Nieprzysiadalność. Autobiografia

Rafał KsiężykMarcin Świetlicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
literatura polska poeta Marcin Świetlicki biografia wspomnienia rozmowa wywiad
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska poeta Marcin Świetlicki biografia wspomnienia rozmowa wywiad
Inne

Oficjalne recenzje i

Który to Świetlicki?

[ 8 ] Link do recenzji

"Staram się być szczery, ale widzę, jak często kłamię, jak często wyolbrzymiam, jak często źle pamiętam".

"Nieprzysiadalność" to rozmowa. Otwarta, miejscami bezpardonowa i szczera do bólu. Opowieści Pana Świetlickiego, co oczywiste są bardzo subiektywne, być może ubarwione. Czasem się wybiela, choć potrafi również przeanalizować własne błędy popełnione na przestrzeni lat....

Czy ja jestem wiarygodny? Raczej nie, bo w temacie Świetlickiego jestem ultrasem i znajduję tu wszystko czego oczekiwałem. To pozycja wartościowa pod wieloma względami. Przede wszystkim sam bohater może się uzewnętrznić, a jak widać lubi i chyba chce. Świetlicki opowiada barwnie i potrafi odnaleźć swój całkowicie niezależny głos zarówno w tematach związanych z kulturą, jak...

Pora wreszcie coś o "Nieprzysiadalności" napisać. Opinię moją, znaczy.
To będzie szło tak: bardzo gruba opowieść. O czym? O czasach nie tak dawno minionych, ludziach nieprzeminionych jeszcze, o poezji, co to nie mija z czasem, a nawet wręcz odwrotnie: czas dopełnia i dzieje ujmuje w puenty zaskakujące, poetów głownie, zresztą. No. raczej.
Poeta Świetlicki i p. Rafał...

Na półkach: , , , ,

"W tym momencie dziejów naszych ludzie kompletnie nie rozumieją żartów. Inny jest rodzaj żartów. Teraz, jak się zażartuje, trzeba umieścić odpowiedni emotikon, bo inaczej ludzie nie zrozumieją." Marcin Świetlicki

Marcin Świetlicki to poeta, powieściopisarz, wokalista takich zespołów jak Świetliki, Czarne Ciasteczka, Najprzyjemniejsi i Zgniłość. W swojej karierze podjął...

jaki jest pan Marcin każdy widzi:)

dobra zabawa w trakcie czytania, wiele odniesień do kultury lat '70 i '80, nawiązań do kultowych utworów i nie tylko.
choć obszerna, książka jest za krótka!

Autobiografia Marcina Świetlickiego jak sam poeta na okładce zapewnia miała sprawić, że "nie wszyscy będą zadowoleni". Liczyłem więc na plotki, ploteczki, zakulisowe smaczki, dużo anegdot. Tego jednak jest mniej niż myślałem, że będzie stąd może moje minimalne rozczarowanie. Sam poeta w książce przyznaje, że "jak będę pisał prawdziwą autobiografie, to może odważę się być...

2041

Na półkach: , , , , ,

Jednym moich czytelniczych marzeń było mieć tę książkę na swojej półce i przeczytać ją w te pędy.

Od publikacji minęły jednak dwa lata, a ja nadal tylko marzyłam i wskazywałam znaczącym wzrokiem narzeczonemu tę pozycję w księgarni.
(Co innego, że moje hołubione uczucia wobec obywatela M.Ś. od czasu ukończenia studiów uległy zdecydowanemu wygaszeniu.)

W końcu doczekałam...

Siedząc nad żywotem Świetlickiego trzeba powiedzieć coś wybitnego. Sam rym nie wystarczy. Mam nadzieję, że dożyje Pan, a bardziej Pana wątroba, mojego poetyckiego debiutu, żebym to mógł legalnie się z Panem wódki napić.

PS odjąłem jedną gwiazdkę, aby to Panu za miło nie było

PSS coś ładnego o papierosach mnie nie zadowala

Ironizując, taki życiorys, i w takim sosie podany, mógłby być podstawą naszej rodzinej odpowiedzi na serialowe "Californication". Pod warunkiem, że całość wyreżyserowałby Janusz Kondratiuk z czasów "Dziewczyn do wzięcia" i "Wniebowziętych".

Muszę powiedzieć , że bardzo lubię twórczość Marcina Świetlickiego - szczególnie tą muzyczną - dlatego też bez wahania sięgnąłem po tą książkę. Jest ona wspaniale wydana - grube, ładne okładki, papier przyzwoity, książka szyta, generalnie bardzo solidna. Zawiera 649 stron, 27 rozdziałów, prawie 100 fotografii w tekście oraz na końcu kalendarium /życiorys/, bibliografie /co...

Dyskusje

• 2018