Sztuka Wojny

Sztuka wojny i... Sun Bin, Sun Tzu
Okładka książki Sztuka wojny Sun Pin, Sun Tzu
Ocena 7,0
Sztuka wojny Sun Pin, Sun Tzu

Sztuka – część dorobku kulturowego cywilizacji, manifestująca się poprzez utwory, w tym dzieła artystyczne. Czy wojnę, jako z założenia coś niszczycielskiego i skrajnie złego możemy nazywać sztuką? Czy śmierć także dzieci (bo w jakiejkolwiek wojnie nigdy nie jest tak, że ginie tylko wojsko), możemy nazywać sztuką? Owszem, sztuka jako umiejętność wymagająca talentu, zręczności, czyn dokonany dzięki takiej umiejętności. Ale czy sztuką jest niszczyć i zabijać? Nie sztuką jest czynić wojnę, a pokój.

Wszystko co jest tutaj napisane wydaje się oczywiste. Niestety ciężko jest to sobie uporządkować w głowie. W dodatku wspaniale przeczytana.

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

mądre rzeczy ale współcześnie ciężko się czyta o sztuce wojennej sprzed wielu wieków

Zacznę od tego, że książka zawiera ,,Sztukę wojny" jak i ,,Metody wojskowe" o czym sam nie wiedziałem.
Trochę się zawiodłem bo liczyłem na więcej wiedzy, którą można wcielić w życie w XXI wieku. W znacznej mierze są to wskazówki do zarządzania armią i jak manipulować wrogiem.
Jeśli ktoś interesuje się tematyką literatury dalekiego wschodu to polecam ale niech nie liczy na ,,fajerwerki". Na plus są jeszcze komentarze wyjaśniające myśli myślicieli aczkolwiek autor często się w nich przyznaje, że oryginalny tekst po prostu się zniszczył lub zgubił.
Za to na uwagę zasługuje ,,36 forteli" gdzie znajduje się kwintesencja filozofii Sun Tzu i Sun Pina na dodatek jest ona przedstawiona krótko i zwięźle. Zawiera też ciekawe przykłady z historii. Myślę, że jeśli czytelnik sięgnie po samo ,,36 forteli" nie straci dużo wiedzy jeśliby miał czytać całą ,,Sztukę wojny".

Nie oceniam tej pozycji. Nie da się ocenić zbioru mądrości, który w społeczeństwie funkcjonuje od lat i osiągnął stan wręcz kultowy.
Czy dowiedziałem się czegoś nowego? Wbrew pozorom niewiele, ale tak. Czy mi przeszkadza to tylko niewiele? Absolutnie nie. Dobrze mieć podstawowy zakres taktyk uporządkowany w jednej książce, do tego z dodatkiem 36 Forteli.
I właśnie do tego ostatniego chciałbym się przyczepić. O ile komentarz w pozostałej części opracowania jest całkiem dobry, o tyle w 36 Fortelach było za dużo powtarzalności. Niektóre z przykładów podawano po kilka razy, całkowicie pomijając inne, które przychodziły mi do głowy.
Ale to szczegół i czepialstwo z mojej strony.

I właśnie do tego...

Dodaj cytat z książki Sztuka Wojny