Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford

Okładka książki Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford Laura Thompson
Okładka książki Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford
Laura Thompson Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
The Six: The Lives of the Mitford Sisters
Wydawnictwo Kobiece
2017-11-24
2017-11-24
Edyta Świerczyńska
Mitford siostry historia

Dla średniozaawansowanych. Tak powinien brzmieć podtytuł. Rzeczywiście powieść wymaga znajomości, wróć, wymaga odporności na specyfikę środowisk arystokratycznych. Jedyny (niepotrzebny, błędny) zarzut, który powstał w ciągu pierwszych około 60 stron, to brak chronologii. Uparłam się jak głupia, że chcę od narodzin do śmierci losy sióstr śledzić. Myliłam się oczywiście. Kompozycja zaproponowana przez autorkę ostatecznie się sprawdziła. 😉
Kawał dobrej roboty jeśli chodzi o biografie. Mój ostateczny odbiór powieści zdradza jednak, że nie pochodzę z wyższych sfer, gdyż absolutnie nie znajduję u siebie aprobaty dla przygód rodziny Mitfordów. Widzę w nich bezwzględne i rozpieszczone kobiety. Ciężkie życie? Takie były czasy, a one po prostu ponosiły konsekwencje swoich czynów. To chyba sprawiedliwe. Prawda?
Ale to, że nie polubiłam/nie podziwiam bohaterek, nie oznacza, że nie doceniam powieści. Jak pisałam: kawał dobrej roboty. Jeśli jednak ktoś ma problem z akceptacją odmienności kulturowej i do tego problemy z ciśnieniem, to raczej niechaj sobie daruje. Dla pozostałych polecam jako dzieło ciekawe światopoglądowo. Można też wpaść na kilka tropów literackich, którymi można później ruszyć.

1978

Nie znałam wcześniej sióstr Mitford. Ich losy bardzo mnie zaciekawiły. 6 dziewcząt z jednego domu. Niby podobne, a jednak każda inna1

Autorka na kartkach swojej książki dość obszernie przedstawia życie sześciu sióstr Mitford. Ukazuje relację jakie je łączyły począwszy od wieku dziecięcego aż do dorosłości. Już od najmłodszych lat była między nimi rywalizacja, która właściwie nigdy nie minęła. Były piękne, wytworne, obyte w towarzystwie. Miały nienaganne maniery, jak na arystokratki przystało. Jednak potrafiły również walczyć o swoje. Nie przejmowały się opinią publiczną i głośno mówiły co myślą. Nie ukrywały również swoich poglądów politycznych, co w okresie międzywojennym nie było dobrze widziane. Nie chodziły do szkół a pobierały jedynie naukę domową. Dzięki obszernej bibliotece domowej mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania. I to właśnie dzięki temu wyrosły na tak inteligentne kobiety. Bo że były piekielnie inteligentne nie podlega dyskusji. Wychowywały je głównie nianie oraz guwernantki, i to z nimi łączyła je największa więź. Z matką, która mało czasu im poświęcała, nie wiele miały wspólnego. Kochały się a zarazem nienawidziły. Były zazdrosne o siebie, jednak mimo to zawsze trzymały się razem. Motywowały się nawzajem. Były nieustraszone.

Książka opisuje nie tylko siostry. Poznajemy również losy ich najbliższych. Rodziców oraz jedynego brata Toma. Jako jedyny potrafił porozumieć się ze wszystkimi siostrami bez spięć i kłótni. W pewnym sensie to on je łączył. Po jego śmierci wszystko się zmieniło. Strata brata była dla sióstr nie do przyjęcia. Pisarka, włościanka, faszystka, nazistka, komunistka i księżna. Tak zostały opisane. Tak widziała je Anglia. Do dnia dzisiejszego fenomen sióstr Mitford jest gorącym tematem na całych wyspach.

Pierwsza część książki wyjaśniająca fenomen sióstr Mitford, mimo przeczytanych wcześniej informacji, była dla mnie nudnawa. Muszę przyznać że bardzo dużo czasu jej poświęciłam a i tak nie byłam w stanie dojść kto kim jest i z kim przystaje. Zbyt dużo informacji naraz i jak dla mnie zbyt chaotycznie wszystko opisane. Autorka pisząc tą część nie do końca chyba zdawała sobie sprawę, że nie każdy kto będzie czytał tą książkę, będzie wiedział kim są przedstawione w niej osoby. Dodatkowo denerwowały mnie w książce wstawki w języku francuskim, które nawet nie były tłumaczone. Trzeba było sprawdzać wszystko w słowniku aby mieć jasność całej sytuacji. Jednak to prowadziło do przerwania lektury oraz pewnego rodzaju zagubienia. Taka sama sytuacja była z przypisami, których wyjaśnienie jest dopiero na końcu książki. Im dłużej czytałam pomijałam i tłumaczenie słówek i przypisy. Kolejne części również nie zrobiły na mnie większego wrażenia, mimo że były napisane już w bardziej przystępny sposób. Mimo tych wszystkich niedogodności historia sióstr jest bardzo ciekawa. Zwłaszcza dla osób które interesują się okresem międzywojennym oraz II wojną światową.

2028

Rodzina Mitford była oczywiście bogata,ustosunkowana,ale to 6 pięknych sióstr przyćmiło jedynego męskiego potomka Thomasa. Po lekturze ksiązki na szczęście przestają być tylko typami: Nancy (Pisarka),Pamela (Włościanka) ,Diana (Faszystka),Unity(Nazistka),Jessica (Komunistka) i Deborah (Księżna).
Siostry zawzsze tworzyłu kruche, nietrwałe porozumienie i alianse, które jednak w obliczu nowych czynników ewoluowałyi zmieniały się niczym w kalejdoskopie.
Losy arystokratek kierujących się często odmiennymi pobudkami, własną filozofią, chęcią do siania zgorszenia i buńczucznością uosabiają polaryzację podglądów angielskiego społeczeństwa na rodzące się na przełomie wieków ideologie. Nancy przemieniała własne przeżycia i wydarzenia z losu familii w tworzywo literackie, doskonale odtwarzała atmosferę poszczególnych siedzib rodowych, genius loci oraz szczególnego ducha mitfordyzmu. Warto wspomnieć, że kobiety te miały dostęp do wielu żrodeł wiedzy, ale ich poszukiwania nie zostały jakoś formalmie ujęte, adziewczęta dobierały lektury pod kątem zainteresowań.
Najmocniejszą stroną jest charakterystyka i podkreślenie indywidualności każdej z sióstr ,drobiazgowa analiza poszlak i tropów czy wydarzeń, które miały wpływ na ukształtowanie się ich osobowości. Kobiety wyzwolone, erudytki,co obracały się w słynnych kręgach. Nancy wiele lat korespondowałą z Evelynem Waughem, łączyła ich swoiste pokrewieństwo dusz. Obszerne listy miedzy tym dwojgiem rzucają światło na koloryt i obyczajowośc epoki.
Najtragiczniejszy los przypadł w udziale Jessice, bo wyrzekła się rodziny w imię idei poślubiając komunistę Romilly'ego. Niesławą okryta była Unity,która umarła niewiele po zakończeniu drugiej wojny światowej, a popadła w chorobę psychiczną po zawirowaniach uczuciowych, próbowała popełnić samobójstwo gdy Wielka Brytania wypowiedziaa wojnę III Rzeszy, mówiło się nawet, że była kochanką Hitlera.
Kalejdoskop znanych polityków, postaci z zycia publicznego,artystów, cyganerii, kolekcja mężczyzn, którzy się nie oparli siostrom Mitford. Nieudane małżeństwa, problemy z płodnością, lub nadmierny temperament czy skandalizujące konfiguracje erotyczne- polecam za wnikliwość, analizę twórczości Nancy czy flirtu Diany z niemieckim nacjonalizmem.

Siostry zawzsze tworzyłu kruche, nietrwałe porozumienie i alianse, które...

Bardzo interesująca, biografa ciekawych sióstr. Polecam fanom epoki :)

Bardzo interesująca, biografa ciekawych sióstr. Polecam fanom epoki :)

Laura Thompson słynie z ciekawych biografii, teraz postanowiła przedstawić światu historię sióstr Mitford w książce pt. „Siostry”. Kobiety powszechnie wszystkim znane, a jednak owiane tajemnicą. Każdy kiedyś o nich słyszał, ale mało kto potrafi je odróżnić.

Sześć temperamentnych i różnych kobiet zapisanych na kartach historii. Ich życiorysy i poglądy budzą kontrowersje. Narrator przedstawia ich historię w trzeciej osobie i płynnie przeskakuje z jednej postaci do drugiej. Biorąc pod uwagę gabaryt książki, historia w niej przedstawiona jest szczegółowa. Niestety czytelnik, który wcześniej nie znał sióstr Mitford, by w pełni zrozumieć dzieło, będzie musiał korzystać z dodatkowych pomocy. Brak odpowiednich przypisów i tłumaczeń z języka francuskiego utrudnia czytanie powieści, przez co łatwo się zniechęcić do kontynuowania. Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica i Deborah żyły w czasach międzywojennych oraz II wojny światowej i każda z nich poradziła sobie z tymi ciężkim czasami inaczej. Książka zaciekawi przede wszystkim miłośników historii, ale spodobać może się każdemu, kto lubi czytać o silnych osobowościach oraz niezależnych kobietach.

Cieszę się, że zapoznałam się z biografią sióstr Mitford i historią Europy XX wieku z perspektywy niekonwencjonalnych Brytyjek. Zachęciła mnie do sięgnięcia po powieści Nancy, najstarszej z sióstr. Książka dostarcza wystarczającej wiedzy i jednocześnie może być zalążkiem do poznania życiorysów kolejnych postaci.
Agnieszka, lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Nie wiem, co myśleć.
Za dużo tu nielogiczności, sprzeczności z poprzednimi częściami (w których też zdarzały się niedopatrzenia i nie do końca przemyślane rozwiązania, ale nie w aż takim natężeniu),nieprawdopodobnych zmian w charakterach postaci, bezsensownych wątków.

Nie wiem, co myśleć.

Sześć wyjątkowych sióstr pochodzących z arystokratycznej angielskiej rodziny. Każda inna, niepowtarzalna, a wszystkie obdarzone talentem literackim i niewątpliwym urokiem. Jedna komunistka, dwie nazistki i trzy niezrzeszone. Znały Churchilla, Kennedych, Guinessów, a nawet Hitlera, którego nazywały Hittym lub Herr Malarzem Pokojowym. Kim były Mitfordówny i na czym polega ich fenomen?

David Mitford i jego żona Sydney, drugi lord i lady Redesdale, doczekali się siedmiorga dzieci - mieli sześć córek i jednego syna. Najstarsza z rodzeństwa, Nancy, przyszła na świat w 1904 roku, najmłodsza, Deborah, w 1920. Wychowywane głównie przez nianie i guwernantki, nie odebrały wprawdzie formalnej edukacji, ale nauczanie domowe i swobodny dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki sprawiły, że wyrosły na osoby inteligentne i nieprzejmujące się opinią otoczenia. Lubiły szokować i prowokować, otwarcie głosząc swoje poglądy, czym nierzadko sprowadzały na siebie poważne kłopoty. Jednak nawet nieskrywana nienawiść społeczeństwa nie była czymś, z czym siostry Mitford nie mogłyby sobie poradzić. Nancy zyskała sławę dzięki swoim powieściom i biografiom historycznym, Pamela prowadziła hodowlę kur, Diana straciła głowę dla sir Oswalda Mosleya, przywódcy Brytyjskiej Unii Faszystów, Unity była gorliwą nazistką i bliską znajomą Hitlera, Jessica uciekła z komunistą Esmondem Romillym, a Deborah została księżną Devonshire. Przez całe życie rywalizowały ze sobą, wspierały się wzajemnie, kłóciły, zawierały sojusze i zrywały kontakty. Kontrowersyjne do bólu i zbyt dumne, by przyznać się do błędu, budziły skrajne emocje, ale nikt, kto je poznał, nie pozostawał wobec nich obojętny.

Chociaż biografia sióstr Mitford poświęcona jest postaciom bezsprzecznie wyjątkowym, długo nie mogłam się do niej przekonać. Początkowe rozdziały nie zrobiły na mnie zbyt dobrego wrażenia. Owszem, obfitowały w informacje, ale w moim odczuciu przeważały te mniej istotne, a ich nadmiar okazał się przytłaczający. Poza tym wydały mi się dość chaotycznie przedstawione i dopiero w momencie, gdy autorka skupiła się wreszcie na losach tytułowych sióstr, zdołałam się skupić na ich historii, zostawiając za sobą całą tę plątaninę dziwnych faktów i anegdot. Najpierw Laura Thompson serwuje nam przemyślenia na temat samego fenomenu Mitfordówien, co jest dość ryzykownym posunięciem. Czytelnik, który wcześniej o nich nie słyszał (jak ja),może się czuć zagubiony, gdy dopiero w drugiej połowie książki dowiaduje się, skąd to się w ogóle wzięło i co w nich było takiego szczególnego. Wzmianki na temat ich poglądów politycznych i uroku osobistego są na początku raczej mgliste i niewiele wyjaśniają. Kiedy jednak właściwi bohaterowie pojawiają się w końcu na scenie, wszystko się zmienia, a nudna dotąd opowieść staje się wręcz fascynująca.

"Siostry" Laury Thompson to ciekawa i wciągająca biografia sześciu Mitfordówien. Napisana przystępnym językiem, stanowi bogate źródło informacji nie tylko na temat tych wyjątkowo oryginalnych i nietuzinkowych kobiet oraz ich skomplikowanych relacji, ale również daje interesujące spojrzenie na życie w Anglii okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej. Mimo że przez początkowe rozdziały przebrnęłam z wielkim trudem, dalsza część opowieści zdołała całkowicie zatrzeć to nieudane pierwsze wrażenie. Chociaż decyzje życiowe bohaterek w większości przypadków budziły mój sprzeciw, podobnie jak głoszone przez nie poglądy, bez wątpienia były postaciami niezwykłymi i warto poznać ich historię. Polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu!

ogrodksiazek.blogspot.com

Najstarsza była przenikliwą pisarką o nieskazitelnych manierach. Druga była miłością brytyjskiego poety. Trzecia stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla Najmłodsza z nich poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii.

Sześć sióstr: Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica, Deborah i tylko jeden brat Tom. Rodzeństwo wychowujące się w czasach wojennych, w Wielkiej Brytanii. Wszystkie z sióstr odznaczał bunt i kontrowersja, przez co właśnie były tak bardzo barwnymi postaciami. Wiodły bardzo ciekawe życie i choć ich zdania w temacie polityki były bardzo podzielone i szalenie dyskusyjne, to czytanie o ich życiu to prawdziwa przygoda. Nie interesowało je zdanie i opinie na ich temat i pomimo wszystko prowokowały swą wypowiedzią i zachowaniem. Przez cały czas rywalizowały ze sobą i choć nie zawsze się zgadzały, to wspierały i kochały się, jak nikt inny.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z biografiami, więc kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach wydawniczych u wydawnictwa kobiecego stwierdziłam czemu nie spróbować? Moje pierwsze wrażenia nie były zbyt dobre. Może to wina tego, że od razu rzuciłam się na biografię typowo historyczną i początek bardzo mnie nudził, jednak zagłębiając się coraz bardziej w historię sióstr Mitford miałam inne i lepsze myśli. Na pewno bardzo łatwo jest się zagubić i mylić życiorysy bohaterek, jednak kiedy bardzo dobrze się skupimy i na prawdę będziemy ciekawi, będzie to dla nas czysta przyjemność.

Muszę przyznać, że ja mam swoją faworytkę wśród sióstr i jest nią Unity. Może faworytką to źle nazwane, ale na pewno najbardziej ją polubiłam i jej historia trafiła do mnie najgłębiej. W wieku 19 lat przeniosła się do Niemiec, gdzie stała się jednym z powierników i bliskich przyjaciół Hitlera. Po wybuchu II wojny światowej, rozdarta pomiędzy miłością do Anglii i Niemiec próbowała popełnić samobójstwo, co szybko podchwyciły media, że niejako powodem jej pobytu w szwajcarskim szpitalu była nie próba samobójcza, ciąża. Ojcem dziecka miał być Hitler.

Książka ta z pewnością przypadnie do gustu osobom zaznajomionym z rodziną Mitford, choćby powierzchownie. Jest pozycją, po którą warto sięgnąć, a w przypadku miłośników historii naprawdę warto. Mnie na pewno ciężki początek nie zniechęcił do dalszego czytania i mam nadzieję, że w tym roku zapoznam się też z innymi biografiami i może nawet poszukam jeszcze coś o Unity i reszcie rodziny.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuje wydawnictwu Kobiecemu.

Fenomen sióstr Mitford
Okres międzywojenny był przełomowym jeśli chodzi o rolę kobiet w społeczeństwie, o ich prawa, a także sposób myślenia samych przedstawicielek płci pięknej. Wynikało to między innymi ze wzrostu ilości wdów i sierot, dla których śmierć męża była początkiem samostanowienia o sobie, ale również oznaczała konieczność utrzymania się. W coraz większej ilości krajów kobiety uzyskiwały prawa wyborcze i aktywnie brały w tych wyborach udział, zmieniła się również kobieca moda, a wraz z nią pojawiła się wolność myślenia.
„Weźmy sześć dziewcząt – wszystkie nieokiełznane indywidualistki – i wypuśćmy je w świat w samym środku jednej z największych zawieruch politycznych w historii ludzkości” – tak zaczyna się fascynująca biografia kobiet, które pozostałyby nieokiełznanymi pomimo ograniczeń społecznych i politycznych, który przemiany w świadomości społeczeństwa tylko dodały skrzydeł, ale które na to społeczeństwo i jego opinie w ogóle nie zważały. O kim mowa? O siostrach Mitford, córkach drugiego lorda i lady Redesdale, dziedziczkach rodu, którego korzenie sięgały czasów sprzed podbojów Wilhelma Zdobywcy, przez wiele lat głośno i dużo się mówiło, a kolejne ich wyczyny bulwersowały lub – dla odmiany – zachwycały opinię publiczną. Dziś możemy poznać je lepiej, a także spróbować zrozumieć ich fenomen. Bo w to, że były wyjątkowe, nawet nie można wątpić, o czym przekonamy się dzięki lekturze książki laury Thompson, pt. „Siostry”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego pozycja, to wyjątkowa historia kobiet, które wyprzedzały własne czasy, które – pomimo popełnianych błędów – mogą stanowić wzór do naśladowania. Bez wątpienia przełamywały wszystkie stereotypy, swoim zachowaniem wyprzedzając epokę, nawet w okresie tak gwałtownych zmian postaw kobiet i wobec kobiet. Bibliografia dostarcza nam nie tylko prawdziwie intelektualnej uczty, ale też stanowi inspirację, pokazuje drogi, które i my możemy współcześnie wybrać.
Sześć kobiet, zupełnie odmiennych, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i zainteresowania. Łączył je wyłącznie hart ducha oraz wewnętrzna pewność siebie, która pozwalała im sięgać gwiazd i realizować śmiałe plany i pomysły. Każda z nich ze względu na swoje zachowanie i historię zyskała inny przydomek – paradoksalnie, same również uwielbiały przydomki każdemu nadawać. Najstarsza, Pisarka, była autorką poczytnych książek, mimo zupełnego braku znajomości zasad interpunkcji. Druga, Włościanka, była znana ze swojej hodowli kur, a także tego, że mimo swojego kalectwa będącego pozostałością po przebytym porażeniu dziecięcym, była wielką miłością brytyjskiego poety. Trzecia i najpiękniejsza, Diana, porzuciła wszystko dla przywódcy Brytyjskiej Unii Faszystów, sir Oswalda Mosleya. Czwarta. Unity, była nazistką i wielką zwolenniczką (a także bliską towarzyszką) Hitlera. Do tego stopnia była zaangażowana w jego ideę, że kiedy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta, Jessica była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną rzekomego syna Winstona Churchilla (z którym zresztą uciekła z domu) Najmłodsza z sióstr Mitford, Deborah, z nich poślubiła lorda Cavendisha, zostając księżną Wielkiej Brytanii.
Losy tych znanych ze swojego zdania i kontrowersyjnych poglądów sióstr zostały przedstawione przez Laurę Thompson tak fascynująco, iż można tylko żałować, że żadna z nich nigdy nie stanie na naszej drodze. Niestety, autorka tak głęboko wniknęła w życie tych wspaniałych kobiet, że zupełnie zapominała, że nie wszyscy znają je tak dobrze. W związku z tym liczne nawiązania, czy do książek Nancy czy do wydarzeń z ich życia, które zostały (lub nie) opisane w kolejnych rozdziałach, mogą utrudniać odbiór lektury. Z pewnością nie da się tej biografii czytać płynnie, losy poszczególnych dziewcząt przeplatają się, a choć zapewne trudno w przypadku sióstr zachować wyraźne granice przy ich opisie, to jednak do książki wkradł się pewien chaos, utrudniający czerpanie przyjemności z książki. Nie mniej jednak jest to pozycja, po którą sięgnąć naprawdę warto, a – w przypadku miłośników historii – naprawdę warto. Nie mówiąc już o tym, że po lekturze książki Thompson, natychmiast nabieramy ochotę na to, by zgłębić książki napisane przez najstarszą z sióstr Mitford.

Recenzja znajduje się na stronie: www.qulturaslowa.pl

Fenomen sióstr Mitford

• Wymienię
  • A może PDF?...
  • Szukam
  • Z wojną w tle
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford