Hotel Dziwny #1: Przez zimę do wiosny

Okładka książki Hotel Dziwny #1: Przez zimę do wiosny
Florian FerrierKatherine Ferrier Wydawnictwo: Kultura Gniewu Cykl: Hotel Dziwny (tom 1) Seria: Krótkie Gatki komiksy
40 str. 40 min.
2017-07-17
2017-07-17
40 min.
Małgorzata Jańczak

Okładka książki Hotel Dziwny tom 4. Duchy w chmurach Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Ocena 6,3
Hotel Dziwny t... Florian Ferrier, Ka...
Okładka książki Hotel Dziwny #3: Jego Wysokość Król Grzybów. Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Ocena 6,7
Hotel Dziwny #... Florian Ferrier, Ka...

Okładka książki Ariol. Być jak superkoń Marc Boutavant, Emmanuel Guibert
Ocena 7,6
Ariol. Być jak... Marc Boutavant, Emm...
Okładka książki Piękna ciemność Kerascoët, Fabien Vehlmann
Ocena 7,6
Piękna ciemność Kerascoët, Fabien V...

Komiksów dla dzieci nigdy za wiele, szczególnie jeśli ich akcja rozgrywa się w baśniowym świecie. "Hotel Dziwny" to francuska seria, która na swoim rodzimym podwórku cieszy się ogromną popularnością. Teraz zaś dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu zawitała do Polski. Na razie opublikowano pierwszy tom, zatytułowany "Przez zimę do wiosny", gdzie tak naprawdę poznajemy głównych bohaterów serii. Są to Marietta, będąca kimś na wzór szefowej tytułowego hotelu, jej pomocnik i przyjaciel, dziwny stworek imieniem Kaki, najbardziej leniwy stróż na świecie w osobie Pana Leclair oraz duch-recepcjonista Pan Snarf. Do tego grona dołącza jeszcze niejaki Celestyn, nie mieszkający co prawda w hotelu, ale przyjaźniący się z cała ta paczką. W ich pierwszym albumie przyjdzie całej grupie odszukać Pana Wiosnę i zmierzyć się z Panem Zimą, który do miłych bywalców lasu zdecydowanie nie należy.

Naszych milusińskich poznajemy w momencie gdy przybywają do hotelu pierwsi goście. Niestety z niewyjaśnionych powodów nadal panuje zima, przez co personel nie wybudził się jeszcze z długiego snu. Nie mając zapasów, opału i nie wiedząc gdzie zniknął Pan Wiosna, podejrzenia padają na Pana Zimę, który słynie z okrucieństwa. Legendy głoszą, że to przerażająca istota, która zamraża każdego kto się do niego zbliży. Pozostawiając hotel pod opieką Pana Snarfa, czwórka przyjaciół rusza na poszukiwania Pana Wiosny, nie zdając sobie sprawę jakie fantastyczne przygody przyjdzie im przeżyć.

Sama historia jest ciekawa, szczególnie z punktu młodszego dziecka, choć i starszemu opowieść może przypaść do gustu. Mamy tutaj do czynienia z zamkniętą historią, do tego dość rozbudowaną jeśli idzie o watki poboczne. W tym wszystkim autorzy umiejętnie przedstawili nam każdą z głównych postaci oraz jaką role pełni w hotelu. Czytelnicy poznają też kilka naprawdę cudacznych stworzeń, choć tylko mała część będzie przedstawiona z nazwy oraz wspomniane będzie jej pochodzenie. Mamy tu głównie do czynienia z bardzo baśniowymi istotami, które w kilku miejscach przypominały mi stworzenia z słynnej Doliny Muminków.

Taki zabieg bardzo mi się podobał ponieważ jestem wielkim fanem fińskich trolli i lubię powracać do książek o nich oraz serialu anime. Mimo pewnych podobieństw, "Hotel dziwny" to zupełnie inny świat, rządzący się swoimi prawami. Dlatego podczas lektury komiksu nie ma się wrażenia kopiowania Muminków, a jedynie widać nawiązania do ich uniwersum. W tym momencie należy bardzo pochwalić Katherin Ferrier za pracę nad rysunkiem. Co prawda maczała też palce przy scenariuszu, za który odpowiadał głównie jej mąż Florian, ale jej głównym zajęciem był rysunek oraz kolory. Na tym polu należy ją bardzo pochwalić za swoją pracę, bo nie tylko przykuwa oko z daleka, ale całość jest bardzo czytelna i często pełna szczegółów.

Pierwszy tom "Hotelu Dziwny" to bardzo udana lektura dla dzieci i fanów tego typu baśni. Bohaterowie są bardzo różnorodni, od leniwego stróża nocnego po wiecznie głodnego i ciekawskiego pomocnika imieniem Kaki. Zresztą ta dwójka często pakuje naszych bohaterów w kłopoty oraz dostarcza czytelnikom masy śmiechu. Nie powiem aby komiks powalił mnie na kolana, jednak czytało mi się go bardzo przyjemnie i zachęcił mnie do tego aby ponownie sięgnąć po książki Tove Jansson. Chętnie będę dalej śledził przygody tej niesfornej paczki, licząc na naprawdę zwariowane przygody i szersze przedstawienie świata w którym znajduje się tytułowy hotel.

Hotel dziwny - Zabawna, kolorowa historyjka, idealna dla najmłodszych czytelników. Ma w sobie coś zarówno z „Muminków”, jak i z „Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”. Przeczytałem z zainteresowaniem, choć jestem na ten komiks o jakieś dwadzieścia lat za stary ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

„Hotel Dziwny. Przez zimę do wiosny” to pierwszy tom bardzo ciekawie zapowiadającej się serii komiksowej dla młodych czytelników. Już od pierwszego spojrzenia na okładkę – z intrygującymi, rezolutnymi postaciami, z nutką tajemnicy i dreszczyku niebezpieczeństwa – wiedziałam, że to będzie dobra lektura. Jest tu wszystko, czego potrzeba: barwni, sympatyczni bohaterowie, przygoda, zagadka, humor, wartka akcja i pozytywne zakończenie. Mam już swoje lata, ale przeczytałam komiks jednym tchem. Historia jest prosta, lecz zajmująca. Kapitalne ilustracje przykuwają wzrok, a dziwacznych bohaterów nie da się nie pokochać.

Warto sięgnąć po tę pozycję, bez względu na wiek. To naprawdę dobry, uroczy komiks. Idealny dla młodych czytelników, a dla dorosłych ciekawa odskocznia od poważniejszych lektur.

Koniecznie przeczytajcie, choćby kilka stron, by poczuć ten niezwykły klimat, wsiąknąć w dziwny świat niesamowitych stworzeń, fantastycznych przygód, magicznych miejsc i pysznych ciastek. Nie oderwiecie się od lektury aż do ostatniej strony!

Pełna recenzja na blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/09/byle-do-wiosny-ferrier.html

W kategorii "czuję w sobie dziecko" oceniam na "klawo i pół na dziesięć"!

A złotą pionę przybijam autorom za:
- ilustracje - niemal w każdej kryje się jakiś psikus, więc warto zajrzeć we wszystkie zaułki,
- ciekawą historię - opowiedzianą z takim polotem, że przy końcu nie poczułam rozczarowania (choć można domyśleć się finału, ja, pochłonięta przygodą, ani razu nie miałam potrzeby zgadywania go),
- żarty, które (mnie) śmieszą,
- postaci, jakie sama chciałabym wymyślić (weźmy takie kasendrole - stworki, które przekazują tylko złe wieści),
- sentymentalny powrót do "Muminków" i "Domu dla zmyślonych przyjaciół Pani Foster".

Anegdota prowadzącej: kupiłam tę książkę w prezencie dla małoletniej bratanicy, chciałam tylko sprawdzić, czy wszystkie strony tak ładnie zadrukowane i skontrolować treści "rodzicielsko" ;) A teraz to już nie wiem, czy oddam bez oporu.

W kategorii "czuję w sobie dziecko" oceniam na "klawo i pół na dziesięć"!

A złotą pionę przybijam autorom za:

HOTEL ZIMNY

Hotel dziwny to komiksowa opowieść, która łączy w sobie mroczny urok animowanego Hotelu Transylwania z szatą graficzną, jaka już na pierwszy rzut oka kojarzy się z Muminkami Tove Jansson. Jest więc lekko, przyjemnie i nastrojowo, z nutką grozy, tajemnic i fantastyki. I, jak na udaną opowieść dla najmłodszych przystało, również starsi czytelnicy będą znakomicie się bawić podczas lektury.

Hotel dziwny nie przypadkiem tak właśnie się nazywa. To miejsce, które zapada w sen zimowy wraz ze swoimi zarządcami, a prowadzą je między innymi mała Marietta, dziwne istoty jak Kaki czy Pan Leclair, a także duch o nazwisku Snarf. Teraz wszyscy oni śpią, podczas gdy wszędzie wokół zalega śnieg, jednak wypoczynek zostaje przerwany dzwonieniem do drzwi. Zjawiają się najróżniejsi goście – twierdząc, że mają rezerwację. Marietta przypomina im, że hotel wznawia pracę wraz z pierwszym dniem wiosny, 21 marca, ale, jak się okazuje, właśnie nastał ten dzień. Dlaczego więc zima trwa wciąż w najlepsze? I gdzie podział się Pan Wiosna, który zawsze był pierwszym gościem w Hotelu dziwnym? Może zabłądził, a może ktoś go porwał? Co robić? Dziewczynka postanawia wybrać się na jego poszukiwania. Zostawia miejsce pod opieką ducha i wraz z Kakim i panem Leclairem wyrusza w drogę, gdzie czeka na nich wiele przygód, niebezpieczeństw i niezwykłych wydarzeń!

Na pierwszy rzut oka ten album wygląda niepozornie. Prosta kreska, proste barwy, dużo kolorów… Wszystko jak w typowym komiksie dla najmłodszych. Część bohaterów to dzieci, część dziwne, baśniowe stworzenia – czasem bardziej zwierzęce, czasem wręcz metafizyczne. Jest urok, jest humor, jest wreszcie lekkość i prostota. Czyżby to była kolejna z wielu takich samych opowieści obrazkowych przeznaczonych dla najmłodszych? Na szczęście nie.

Co zatem wyróżnia Hotel dziwny na tle podobnych dzieł? Przede wszystkim jego klimat, którego nie poczujecie jedynie przekartkowując album. Trzeba się w niego wczytać, ale wystarczy kilka stron, by przekonać się, że autorzy postawili nie na powielenie schematów, a ożywienie najlepszych z nich w sposób, jaki zapamiętali z dzieciństwa, łącząc je w prostą, ale naprawdę uroczą opowieść. Najbardziej rzucają się tu w oczy inspiracje wspomnianymi Muminkami (zarówno pod względem klimatu, „dojrzałości” całej historii, jak i tego, w jaki sposób została zilustrowana), niemniej na tym nie kończą się podobieństwa. Dzieci ich oczywiście nie wychwycą, chociaż też będą bawić się znakomicie czytając Hotel, jednak w dorosłych obudzą one niejedną sentymentalną nutę. Co więcej całość czyta się lekko, bardzo, bardzo przyjemnie, a po skończeniu autentycznie ma się ochotę na więcej.

Wracając do rysunków w komiksie, to choć są one proste i barwne, mają swój urok. Przypominają to, co tworzyła Tove Jansson, autorom udało się przenieść na strony tego albumu charakterystyczne dla niej kreskowe cieniowanie, choć zupełnie inaczej potraktowano mimikę postaci, a ilustracje w Hotelu są bardziej klarowne niż w przypadku dokonań „matki Muminków”. Szkoda więc, że album nie pozostał czarno-biały, bo kolor mimo wszystko odbiera część klimatu, jaki mają rysunki. Z drugiej strony – odarty z barw komiks pewnie nie przyciągnąłby współczesnego dziecięcego odbiorcy, więc trudno to tak do końca poczytywać za minus.

To jednak tylko taka łyżka dziegciu do przysłowiowej beczki miodu. Hotel dziwny to znakomity komiks dla czytelników w różnym wieku i wart jest polecania każdemu. Dzieciom – jako wartościowa lektura w sam raz dla nich i dorosłym – jako sentymentalny przerywnik dla szarej codzienności (oczywiście jeśli mają w sobie jeszcze coś z dziecka).

Recenzja opublikowana na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-komiksu-hotel-dziwny/

HOTEL ZIMNY

Moim dzieciom i mi komiks bardzo się podobał. Szkoda, że taki krótki!

Moim dzieciom i mi komiks bardzo się podobał. Szkoda, że taki krótki!

Świetnie narysowany komiks dla dzieci, trochę w duchu Muminków.

Świetnie narysowany komiks dla dzieci, trochę w duchu Muminków.

Bardzo przyjemne dla oka.

Bardzo przyjemne dla oka.

Dodaj cytat z książki Hotel Dziwny #1: Przez zimę do wiosny