Ada. Kasdienio gyvenimo scenos ir charakteriai. Romanas

Okładka książki Ada. Kasdienio gyvenimo scenos ir charakteriai. Romanas Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Ada. Kasdienio gyvenimo scenos ir charakteriai. Romanas
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Gimtasis žodis literatura piękna
Ada
Gimtasis žodis
2010-01-01
2010-01-01
litewski
Irena Aleksaitė
powieści literatura polska literatura XIX wieku miłość

XIX wiek wsi sielska i anielska. Jest to historia relacji by nie rzec miłości bogatej ziemianki i zubożałego szlachcica. Początek był trudny bo trzeba było się przestawić na ten sposób narracji ale ogólnie potem popłynęło. Źli byli tymi złymi a dobrzy bez skazy. Prosta historia z małym morałem.

Powieść powstała w 1878 roku i mogła się stać inspiracją dla "Lalki" B. Prusa i posągowo - zimnej arystokratki Izabeli Łęckiej - Ada i przekrój społeczny, nieporównywalnie "Lalka" to arcydzieło, ale też "Trędowatej" Mniszkówny czy "Rodziny Połanieckich" H. Sienkiewicza.
Józef Ignacy Kraszewski stworzył bardzo ciekawą literaturę z przekrojem psychologiczno - emocjonalnym głównej bohaterki Ady oraz kwestie nierówności społecznych oraz gamofobię i różnice wieku z odwróceniem , starsza kobieta i młody mężczyzna.
Główna bohaterka powieści to przedstawicielka znakomitego rodu z koneksjami królewskimi, doskonałe wykształcenie i maniery, powierzchowność atrakcyjna i świadomość, dojrzałość, wiek balzakowski na horyzoncie.

XIX wiek tak postrzegał rolę kobiety;
"...Kobieta to kwiat, kobieta to zero, kobieta to przedmiot nie obdarzony siłą samodzielnego ruchu. Nie ma dla niej ani szczęścia, ani chleba bez mężczyzny. Kobieta musi koniecznie uczepić się, w jakikolwiek sposób uczepić się mężczyzny, jeśli chce żyć...”

„..."Tygodnika Ilustrowanego”, w tekście z 1860 r. „Od kolebki – od ołtarza aż do grobu mężczyzna powinien przewodniczyć kobiecie, jego światło powinno kierować, jego ramię prowadzić ją przez życie pełne zasadzek i przepaści...”

Strach przed powiedzeniem sakramentalnego "tak", przed ślubem - Gamofobia.
XIX wiek ograniczał rolę kobiety do podporządkowania się woli rodziny, akceptacji przyszłego małżonka, ograniczeni praw do dziedziczenia, edukacji, praw
Lęk przed małżeństwem może mieć różne przyczyny. Można mieć trudności w podejmowaniu decyzji, można obawiać się konsekwencji własnego wyboru, można bać się zdrady i skrzywdzenia w przyszłości albo zbyt silnego zaangażowania w związek. Obawy przed ślubem wynikają z niedojrzałości emocjonalnej, zbyt silnego pragnienia szczęścia, traumy spowodowanej rozwodem rodziców ale też złym pożyciem małżeńskim, o przykrości doświadczonych w przypatrywaniu się toksycznemu związkowi, lęku przed nowymi obowiązkami albo spostrzegania partnera jako zagrażającego własnej niezależności i autonomii oraz naruszenia tradycji i mezaliansu, nierówności społecznej.
Historia Ady i Roberta jest jedną z tysiąca innych melodramatycznych opowieści o silnej i dumnej a jednocześnie jakże słabej kobiecie, która bojąc się, że jeśli pokocha, będzie szczęśliwa, to utraci swoją pozycję i stanie się poddana mężczyźnie, który jest młodszy i niższy stanem.
Schemat mechanizmów i zachowań psychologicznych głównej bohaterki autor bardzo skrupulatnie i treściwie ujął.
Niezrozumienie i nieumiejętność podjęcia partnerskiego związku prowadzi do tragicznych i zdeformowanych, irracjonalnych zachowań z niszczycielska siłą uczucia dwojga ludzi, którzy mogli oglądać horyzont światłymi umysłami.
Język archaiczny przeplatany makaronizmami łacińskimi, francuskimi, dobrze prezentuje się drugi plan postaci np. panna Hortensja.
Książka specyficzna i dość ciężka do czytania.

Ilość powieści wydanych przez naszego największego "hurtownika" może odstręczać. Bodaj, przez to Kraszewski zdaje się dzisiaj być kompletnie niedocenionym w ramach jakże częstego w literaturze sprzężenia ilości wydanych książek z ich jakością. Wielka szkoda. Gros jego powieści to świetne źródło historyczne zawierające w sobie spectrum stosunków społecznych, ale czy tylko?
"Ada" ma charakter zdecydowanie uniwersalny. Problemy tytułowej bohaterki są utrapieniem każdej kobiety. Panna zbliżająca się do wieku balzakowskiego, wykształcona i oczytana, skrywająca przez wiele lat namiętności serca pała słabością do prostego parobka. Czy może być coś bardziej trywialnego? Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że zarówno pieczeniarze wiszący na głowie Ady jak i ojciec Roberta, chcący dla syna normalnej wiejskiej dziewuchy sprzeciwiają się związkowi młodych...I wszystko powinno potoczyć się wedle utartego schematu...Jednakże Kraszewski nie skupia się na uczuciu, na przeciwnościach i problemach, ale na płatającej figle psychice bohaterki, prawdziwej walce serca z umysłem. Postacie drugoplanowe książki niezwykle barwne i interesujące dopełniają tła wiejskiego, folwarczno-szlacheckiego życia z mezaliansem w tle.

Przytłoczony ilością wydawanych nowych polskich autorów i jeszcze większą autorek - z przyjemnością znowu sięgam do starodawnych romansów i staropolskiego otoczenia. Piękny język, wyraziste charaktery, szlachetne uniesienia, oto rozrywka godna polecenia.
Tym bardziej, że w bibliotekach te książki ustępują miejsca nowościom i pewnie z czasem przepadną w tej konkurencji...

Super książka...uwielbiam te wtrącenia francuskie i łacińskie,

Super książka...uwielbiam te wtrącenia francuskie i łacińskie,

• Czekające
  • Sprzedam/wymienię
  • Chcę przeczytać - mam
  • Literatura piękna
  • Obyczajowe
  • ⌘ Zarezerwowane (Odłożone 4Bacha)
  • _______ Stos 02/2016 lutowy

Józef Ignacy Kraszewski Ada Zobacz więcej