Ada t.3

1986-01-01
1986-01-01
83-08-01300-7
polska powieść obyczajowa mezalians

XIX wiek wsi sielska i anielska. Jest to historia relacji by nie rzec miłości bogatej ziemianki i zubożałego szlachcica. Początek był trudny bo trzeba było się przestawić na ten sposób narracji ale ogólnie potem popłynęło. Źli byli tymi złymi a dobrzy bez skazy. Prosta historia z małym morałem.

Powieść powstała w 1878 roku i mogła się stać inspiracją dla "Lalki" B. Prusa i posągowo - zimnej arystokratki Izabeli Łęckiej - Ada i przekrój społeczny, nieporównywalnie "Lalka" to arcydzieło, ale też "Trędowatej" Mniszkówny czy "Rodziny Połanieckich" H. Sienkiewicza.
Józef Ignacy Kraszewski stworzył bardzo ciekawą literaturę z przekrojem psychologiczno - emocjonalnym głównej bohaterki Ady oraz kwestie nierówności społecznych oraz gamofobię i różnice wieku z odwróceniem , starsza kobieta i młody mężczyzna.
Główna bohaterka powieści to przedstawicielka znakomitego rodu z koneksjami królewskimi, doskonałe wykształcenie i maniery, powierzchowność atrakcyjna i świadomość, dojrzałość, wiek balzakowski na horyzoncie.

XIX wiek tak postrzegał rolę kobiety;
"...Kobieta to kwiat, kobieta to zero, kobieta to przedmiot nie obdarzony siłą samodzielnego ruchu. Nie ma dla niej ani szczęścia, ani chleba bez mężczyzny. Kobieta musi koniecznie uczepić się, w jakikolwiek sposób uczepić się mężczyzny, jeśli chce żyć...”

„..."Tygodnika Ilustrowanego”, w tekście z 1860 r. „Od kolebki – od ołtarza aż do grobu mężczyzna powinien przewodniczyć kobiecie, jego światło powinno kierować, jego ramię prowadzić ją przez życie pełne zasadzek i przepaści...”

Strach przed powiedzeniem sakramentalnego "tak", przed ślubem - Gamofobia.
XIX wiek ograniczał rolę kobiety do podporządkowania się woli rodziny, akceptacji przyszłego małżonka, ograniczeni praw do dziedziczenia, edukacji, praw
Lęk przed małżeństwem może mieć różne przyczyny. Można mieć trudności w podejmowaniu decyzji, można obawiać się konsekwencji własnego wyboru, można bać się zdrady i skrzywdzenia w przyszłości albo zbyt silnego zaangażowania w związek. Obawy przed ślubem wynikają z niedojrzałości emocjonalnej, zbyt silnego pragnienia szczęścia, traumy spowodowanej rozwodem rodziców ale też złym pożyciem małżeńskim, o przykrości doświadczonych w przypatrywaniu się toksycznemu związkowi, lęku przed nowymi obowiązkami albo spostrzegania partnera jako zagrażającego własnej niezależności i autonomii oraz naruszenia tradycji i mezaliansu, nierówności społecznej.
Historia Ady i Roberta jest jedną z tysiąca innych melodramatycznych opowieści o silnej i dumnej a jednocześnie jakże słabej kobiecie, która bojąc się, że jeśli pokocha, będzie szczęśliwa, to utraci swoją pozycję i stanie się poddana mężczyźnie, który jest młodszy i niższy stanem.
Schemat mechanizmów i zachowań psychologicznych głównej bohaterki autor bardzo skrupulatnie i treściwie ujął.
Niezrozumienie i nieumiejętność podjęcia partnerskiego związku prowadzi do tragicznych i zdeformowanych, irracjonalnych zachowań z niszczycielska siłą uczucia dwojga ludzi, którzy mogli oglądać horyzont światłymi umysłami.
Język archaiczny przeplatany makaronizmami łacińskimi, francuskimi, dobrze prezentuje się drugi plan postaci np. panna Hortensja.
Książka specyficzna i dość ciężka do czytania.

Ilość powieści wydanych przez naszego największego "hurtownika" może odstręczać. Bodaj, przez to Kraszewski zdaje się dzisiaj być kompletnie niedocenionym w ramach jakże częstego w literaturze sprzężenia ilości wydanych książek z ich jakością. Wielka szkoda. Gros jego powieści to świetne źródło historyczne zawierające w sobie spectrum stosunków społecznych, ale czy tylko?
"Ada" ma charakter zdecydowanie uniwersalny. Problemy tytułowej bohaterki są utrapieniem każdej kobiety. Panna zbliżająca się do wieku balzakowskiego, wykształcona i oczytana, skrywająca przez wiele lat namiętności serca pała słabością do prostego parobka. Czy może być coś bardziej trywialnego? Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że zarówno pieczeniarze wiszący na głowie Ady jak i ojciec Roberta, chcący dla syna normalnej wiejskiej dziewuchy sprzeciwiają się związkowi młodych...I wszystko powinno potoczyć się wedle utartego schematu...Jednakże Kraszewski nie skupia się na uczuciu, na przeciwnościach i problemach, ale na płatającej figle psychice bohaterki, prawdziwej walce serca z umysłem. Postacie drugoplanowe książki niezwykle barwne i interesujące dopełniają tła wiejskiego, folwarczno-szlacheckiego życia z mezaliansem w tle.

Przytłoczony ilością wydawanych nowych polskich autorów i jeszcze większą autorek - z przyjemnością znowu sięgam do starodawnych romansów i staropolskiego otoczenia. Piękny język, wyraziste charaktery, szlachetne uniesienia, oto rozrywka godna polecenia.
Tym bardziej, że w bibliotekach te książki ustępują miejsca nowościom i pewnie z czasem przepadną w tej konkurencji...

Super książka...uwielbiam te wtrącenia francuskie i łacińskie,

Super książka...uwielbiam te wtrącenia francuskie i łacińskie,

• Czekające
  • Sprzedam/wymienię
  • Chcę przeczytać - mam
  • Literatura piękna
  • Obyczajowe
  • ⌘ Zarezerwowane (Odłożone 4Bacha)
  • _______ Stos 02/2016 lutowy

Józef Ignacy Kraszewski Ada Zobacz więcej