Barbara Radziwiłłówna

Okładka książki Barbara Radziwiłłówna Zbigniew Kuchowicz
Okładka książki Barbara Radziwiłłówna
Zbigniew Kuchowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Łódzkie
1989-01-01
1978-01-01
Barbara Radziwiłłówna Zymunt August Jagiellonowie histoeia Polski - XVI w.

Ciekawa pozycja, która pozwala poznać nie tylko samą Barbarę, ale również czasy w jakich żyła, ludzi epoki i lepiej zrozumieć czasy polskiego Renesansu. . Autor nie "przytłacza" czytelnika źródłami i cytatami, ale fajnie i płynnie opowiada o czasach panowania ostatniego z Jagiellonów.

Książka w wielu miejscach pisana jest wyraźnie na siłę i wówczas tak też się ją czyta. Spotyka się całe strony zapchane banałami w stylu "Nie wiemy o czym Barbara rozmyślała przed śmiercią, ale z pewnością wspominała lata młodości..." oraz dziesiątkami wariacji na ich temat. Próba ścisłej klasyfikacji osobowości Radziwiłłówny również zdaje się być wciśniętą na siłę, aby tylko autor mógł zabłysnąć użyciem kilku - zasłyszanych gdzieś -
trudnych zwrotów. Natomiast przytoczona dyskusja o przyczynie zgonu bohaterki zawiera już opinie kilku specjalistów z różnych dziedzin medycyny i stanowi miły akcent na tle tej przeciętnej w mojej opinii książki.

1955

Genialna książka. Sięgałam po nią wielokrotnie. Tak mnie zauroczyła, że napisałam na jej podstawie pracę zaliczeniową na studiach.

Świetna książka skupiająca się nie tylko na samej Barbarze Radziwiłłównie, ale całym środowisku, przybliżająca ogólne obyczaje panujące wśród Litiwnek. Książka, która nie tyle obala co tłumaczy wiele mitów.

• Biografie
  • Nowożytność