Zarys ekonomii politycznej socjalizmu

Okładka książki Zarys ekonomii politycznej socjalizmu Bronisław Miszewski
Okładka książki Zarys ekonomii politycznej socjalizmu
Bronisław Miszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biznes, finanse
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8301046686
Tagi:
ekonomia socjalizm polityka kapitalizm
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
83

Na półkach: ,

Książka przybyła do mnie z antykwariatu w pakiecie wraz z innymi ciekawostkami ekonomicznymi. Wydana w okresie głębokiego PRL'u, przesiąknięta poprawnością polityczną socjalizmu, jest zdaje się podręcznikiem studenckim, tłumaczącym podstawy ekonomii socjalizmu (lub bardziej ekonomii politycznej). Nie jest to tytuł, który w tych czasach może mieć jakąkolwiek wartość poza byciem właśnie taką "ciekawostką". Osobiście intrygowało mnie spojrzenie ekonomistów polskiej komuny na marksizm, który już wtedy na świecie miał chwiejne podstawy teoretyczne. Jak się okazało, autorów, z których można było wtedy czerpać wiedzę, było niewielu (większość była zwyczajnie cenzurowana). W książce jest kilka przypisów, z czego 85% z nich to odwołania do Marksa i Engelsa (kilka innych odnosi się oczywiście do Oskara Langego). Czyli wiadomo, czego można było się spodziewać.

W trakcie czytania rzuca się w oczy, jak bardzo trudny orzech do zgryzienia mieli socjaliści w chwili poruszenia tematu prawa wartości Marksa. Jego "obronę" można łatwo streścić: "Prawo wartości ma ogromne znaczenie, co prawda nie występuje w tych warunkach i w takiej i takiej sytuacji, ale i tak ma ono wielkie znaczenie!". Zakłopotanie (i sprzeczność),w jakie wpadł Marks w swoich tomach "Kapitału" jak widać udzielało się jego epigonom, bo przecież założenie o prawie wartości miało być bezwzględne..

Autor nie może i nie wie jak wyjaśnić wiele własnych twierdzeń zakładających skuteczność scentralizowanych mechanizmów gospodarki socjalistycznej. Pisze często, że aby dany proces przebiegał prawidłowo (nie żywiołowo, czyli tak jak w kapitalizmie, bo to uważa za wadę),muszą być przedsięwzięte takie i takie środki, nie kusząc się przy tym na choć odrobinę analizy, czy to jest w w ogóle możliwe w gospodarce socjalistycznej. Wielokrotnie popada on w logiczną sprzeczność, gdy zauważając zmienność popytu rynkowego (poprzez gusta, preferencje, moda, zjawiska zewnętrzne) nagle oznajmia, iż wymaga to jedynie odpowiedniego planowania (a planowanie przecież wyklucza czynnik niepewności, ponieważ operuje na danych założeniach, na danym stanie).

Nie powinno dziwić, iż autor jest oderwany od rzeczywistości i niejednokrotnie, co też nie powinno dziwić, stawia znak wyższości przy socjalizmie nad kapitalizmem w kontekście mocy twórczych i... technologii. Kiedy w USA w tym czasie przeciętny Smith miał w 150m^2 domu mikrofalę, kolorowy TV, kamerę i cabrio, w Polsce dostawało się wesołą informację o przydziale 50m^2 w przeciągu kilkudziesięciu lat, a kawałek baleronu był dostępny wyłącznie dla nomenklatury. Jednak nie można zapominać o czasach, w których Miszewski pisał swoją książkę. Cenzura pilnowała, aby wszystko szło według wyznaczonej linii, stąd wystarczy jedynie pokiwać głową z politowaniem i przejść do kolejnego akapitu.

Miszewski niejednokrotnie kusi się na pozorowany obiektywizm. Zauważa, że przemysł odnosi się z "rezerwą do postępu technicznego" i choć jego (socjalistów) zdaniem trzeba przemysł scentralizować, to w przypadku technologii, pomimo wspomnianej niechęci do innowacji, powinna mieć miejsce pewna swoboda w wdrażaniu nowych rozwiązań. Z oczywistych względów autor nie zrobił w tym miejscu porównania z kapitalizmem, gdyż motyw zysku i minimalizacji kosztów same napędzają rozwój w sferze innowacji. Należy jednak podkreślić, że autor w wielu miejscach trafnie identyfikuje błędy centralnego zarządzania gospodarką, lecz skupia się jedynie na kwestiach behawioralnych i społecznych (np. opieszałość zarządzania biurokratycznego czy też skłonność do ukrywania zdolności produkcyjnych przez zakłady państwowe). Natomiast w zakresie ekonomii (w jego i socjalistów ocenie) przeważają plusy nad minusami centralnego planowania.

Książka jest zwykłą ciekawostką. Ktoś mógłby powiedzieć, że zmarnowałem czas i mogłem przeczytać coś nowszego lub bardziej znaczącego. Jest to racja obiektywna, jednak w mojej ocenie dobrze zrobiłem poświęcając parę dni na zgłębienie tematu i zsyntetyzowanie stanowiska socjalistów w celu lepszego zrozumienia założeń tej koncepcji.

Książka przybyła do mnie z antykwariatu w pakiecie wraz z innymi ciekawostkami ekonomicznymi. Wydana w okresie głębokiego PRL'u, przesiąknięta poprawnością polityczną socjalizmu, jest zdaje się podręcznikiem studenckim, tłumaczącym podstawy ekonomii socjalizmu (lub bardziej ekonomii politycznej). Nie jest to tytuł, który w tych czasach może mieć jakąkolwiek wartość poza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zarys ekonomii politycznej socjalizmu


Podobne książki

Przeczytaj także