Wyznania gejszy

1997-01-01
Data 1. wydania:
1998-06-04
Witold Nowakowski

Najwspanialsza książka na świecie, którą czytałam już kilkanaście razy. Na mojej liście znajduje się w top3 najdoskonalszych pozycji książkowych. Nigdy mi się nie nudzi i zawsze z przyjemnością do niej wracam.

Bardzo miłe zaskoczenie.
Historia wciąga, a styl autora sprawia, że przez książkę się płynie.

Absolutnie rewelacyjna, wciągająca książka! Pięknie przedstawiony świat akcji, odczucia głównej bohaterki. Trafiłam na tę książkę przypadkowo - z polecenia pani bibliotekarki :) .. i chociaż nigdy nie interesowałam się kulturą Dalekiego Wschodu, ta książka bardzo przybliżyła mi obcą kulturę i świat dawnej Japonii.

Książka jest z jednej strony piękna – traktuje o fascynujących tradycjach, ceremoniach herbacianych, pięknych kimonach, tańcu i sztuce konwersacji. Z drugiej strony, w przerażający sposób obrazuje, jak rola kobiety może zostać sprowadzona do zwykłej atrakcji, narzędzia zarobkowego czy obiektu seksualnego.

Historia Sayuri – moim zdaniem, zwłaszcza jej młodość i trening do...

Myślałam, że "Wyznania gejszy" zniwelują moje europocentryczne przekonanie na temat gejsz. Stało się wręcz przeciwnie- utwierdziłam się w przekonaniu, że bycie gejszą to rodzaj niewolnictwa seksualnego (handel dziećmi, sprzedaż dziewictwa dziewczynek, posiadanie odgórnie wybieranego sponsora). Nie odnajduję w tym wszystkim żadnej historii o miłości. Mit oczytanej,...

Interesująca historia gejszy Sayurii. Powieść jak rzeka, swobodnie płynie bez wyszukanych frazesów i przydługich opisów ale za to wyraziście ukazuje pogmatwane losy bohaterki w orientalnym świecie, świecie który dziś już tylko spotkamy w podręcznikach historii lub archiwalnych filmach. Jako przystanek od arcydzieł literatury warto poświęcić czas na "Wyznania gejszy"

To opowieść inspirowana historią najsłynniejszej japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki.

Naszą bohaterkę, Sayuri poznajemy jako dziesięcioletnią dziewczynkę. Wtedy jeszcze nazywała się ona Chiyo Sakamota. Pochodziła z wioski rybackiej i miała starszą siostrę, Satsu. Ich ojciec był rybakiem, a matka cierpiała na raka kości. Ojciec oddał obie córki pod opiekę pana Tanako Ichiro,...

Ta ksiazka to moje pierwsze zetkniecie sie z kultura japonska, z gejszami. Pochlonelam ja w 3 dni. Akcja jest dynamiczna, co sprawia, ze nie mozna sie oderwac od ksiazki. Bohaterowie ciekawi, barwni, ale mam wrazenie ze bardzo w niektorych scenach przerysowani i brutalni. Urzekla mnie historia Chiyo, Sayuri i sledzilam jej losy nie bez emocji.

Pierwszy raz po tą książkę sięgnęłam w momencie premiery adaptacji filmowej. Miałam wtedy jakieś 13-14 lat i zakochałam się w tej powieści ❤

Jest to opowieść Sayuri, która z biednej dziewczynki z wioski rybackiej przemienia się w najpiękniejszą i znaną gejszę.
Jej oczami śledzimy jej edukację, walkę o przetrwanie w jednym domu z zaciekłym wrogiem - Hatsumomo.
"Obserwujemy...

18 141