Lech Kaczyński w Tbilisi

reportaż
Wydawnictwo Prasy Lokalnej
2008-01-01
2008-01-01

Temat wojny w Osetii Południowej (bo właśnie tego dotyczy książka, a nie roli Prezydenta Kaczyńskiego w tym zdarzeniu) był swego czasu w mediach szeroko poruszany, no tyle, że z medialnych relacji trudno było dowiedzieć się czegoś o przyczynach czy potencjalnych skutkach tamtych wydarzeń - bo jak to bywa w takich sprawach - raczej mówi się o przebiegu.
Dlatego też warto zajrzeć do tej publikacji, bo w ciekawy sposób jest tu poruszony temat konfliktu gruzińsko-rosyjskiego i gruzińsko-osetyjskiego. Choć to co najciekawsze - moim zdaniem - to skonfrontowanie sytuacji osetyjskiej z głośnym odłączeniem się Kosowa od Serbii albo z sytuacją na bliskim wschodzie (wykazane podobieństwa i różnice w przebiegu tych zdarzeń i późniejszej narracji medialnej o nich są zdumiewające).
Ale szczerze odradzam czytanie ludziom, którzy są uczuleni na prawicowe* pióro, bo to wylewa się wręcz wiadrami z każdej kartki i nie trudno też odczuć wrażenia, że autorzy bardzo często się powtarzają, co w odbiorze może sprawiać wrażenie próby silnego nakłonienia do przyjęcia prezentowanych racji, a te jak już wspomniałem są niepopularne.

*Prawicowość o której jest mowa to nie ta prawicowość w rozumieniu „pisowskim”, lecz tym tradycyjnym, nazywanym dzisiaj częściej „wolnościowym”.

Dlatego też warto...

• Polityka