Przekonać do życia. Jak rozmawiać o aborcji

Okładka książki Przekonać do życia. Jak rozmawiać o aborcji Trent Horn
eSPe
2017-03-24
2017-03-24
Anna Borowska
aborcja Kościół katolicki perswazja argumenty naukowe

Książka Trenta Horna to chyba najlepszy treatment tematu aborcji i perspektywy Pro-Life jaki kiedykolwiek widziałem/czytalem. Dobre, nie religijne, merytoryczne, i racjonalne argumenty cały czas wypływają z kartek książki non-stop. Autor pokazuje ze perspektywa Pro-Life nie jest wybudowana na piasku ale wręcz przeciwnie - na skale - i ze dopóki prawda o aborcji nie wyjdzie na jaw to ludzie będą się pod nią podpisywać. W tym samym momencie autor w sposób charytatywny i miłosierny pokazuje argumenty strony przeciwnej. Może autor nie zgadza się ze strona przeciwna - ale to nie jest dobry powód by ja wyśmiewać. Jak mówi sam Trent na początku książki - pokaz gdzie druga osoba wyszła swym rozumowaniem na manowce w sposób taki aby pokazać drugiej osoby postawę pełna życzliwości.

Trent przechodzi przez wiele typów osób Pro-Choice i opisując ich argumenty rozbraja je. Znajdziesz prawie każdy argument który Pro-Choicer może zarzucić - pragmatyczny, sceptyczny, dyskwalifikujący, religijny etc. Autor ma tez dosyć łatwy do zrozumienia styl i ma życzliwy humor (tytułując podrozdziały np. "Co za ból" albo "Nie masz serca!").

Fajnie by było gdyby inne książki Trenta były przetłumaczone na język polski. W ten sposób ludzie bardziej mogli by poczytać i przyswajać idee intelektualnego konserwatyzmu który jest popularny w USA ale jego brak jest ewidentny w Polsce.

Ostatni rozdział jest najsmutniejszy - bo pokazuje prawdę o dzisiejszym akademiku. Ludzie tacy jak Peter Singer bronią dzieciobójstwa...de facto jako student filozofii mogę potwierdzić ze na lekcjach filozofii debatujemy właśnie o tym kiedy dziecko zaczyna mieć wartość ludzka - a nie kiedy zaczyna się życie dziecka.

10/10 - wiem ze są bardziej zaawansowane książki o tematyce aborcji z perspektywy Pro-Life, ale ta zmieniła moje życie i podejście do osób Pro-Choice. Dzięki niej pragnę dzielić się prawda w sposób merytoryczny i życzliwy - a tym bardziej spokojny. Każdy - Pro-Lifer czy Pro-Choicer - powinien ta książkę przeczytać. Nawet jeżeli nie zmieni ona twego zdania to przynajmniej pokaże tobie dlaczego Pro-Liferzy walczą za życie nienarodzone.

Obawiałam się, że książka napisana przez księdza będzie nafaszerowana doktrynami kościelnymi, co mnie osobiście nie zachęcało. Nie jestem ateistką, ale nie lubię gdy nauka jest mieszana z religią lub ogólnie światopoglądami, które nie są poparte twardymi dowodami. I właśnie tu autor mnie zaskoczył. Cała książka jest logiczna i zgodna z biologią. Jednak argumenty zawarte w książce są przydatne kiedy rozmawiamy z inteligentną osobą. Dla przeciętnej Julki to za wysoki poziom ( dla mnie Julki w tym przypadku to osoby, które popierają strajk kobiet, a nigdy nie odwiedziły ich strony internetowej, żeby uświadomić sobie pod czym się podpisują).
Plusem jest też to, że autor nie próbuje ośmieszyć przeciwnej strony i nie skupia się na ich wpadkach. Omawia argumenty najczęściej stosowane przez osoby popierające aborcje oraz naukowców, a nawet chrześcijan, którzy są za prawem wyboru.
Ostatni rozdział poświęcony dzieciobójstwu mną wstrząsnął. Nie byłam świadoma, że niektórzy naukowcy nie widzą problemu z zabijaniem niemowlaków, bo te nie mają świadomości. Szczerze nawet nie uwierzyłam w to i zaczęłam szperać w internecie. Wyszukałam argumenty tych naukowców i uświadomiłam sobie, że to nie wyssane z palca przez autora niestworzone historie. Warto przeczytać bez uprzedzeń i zastanowić się, co jest etyczne, i czym różni się człowiek od zwierzęcia, a przynajmniej powinien.

Książka, w której nie znajdziemy poprawności politycznej. Aborcja to mordowanie ludzi, gdy ci przebywają w łonie. Gdy są mordowani, czują ból i strach, jak człowiek poza łonem. Dziecko w łonie nie jest ciałem matki. Ma inne DNA. I, jak każdy z nas, ma pełne prawo do życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Wydana
  • Ogólne