Zioła dla smaku, zdrowia i urody

Okładka książki Zioła dla smaku, zdrowia i urody Małgorzata Kaczmarczyk
Okładka książki Zioła dla smaku, zdrowia i urody
Małgorzata Kaczmarczyk Wydawnictwo: Edgard poradniki
poradniki
Edgard
2017-05-01
2017-05-01
zioła zielarstwo zielnik atlas ziół ziołowe kosmetyki ziołowa apteczka zioła w kuchni zdrowie uroda zielarz zielarka rośliny w kuchni zdrowe rośliny

Bardzo piękna oprawa, twarda okładka. Mnóstwo przepisów, ładne ilustracje. Dla osób interesujących się tematyką zielarstwa pozycja idealna, zaglądam do niej bardzo często

Wraz z nadchodzącą jesienią postanowiłem wzmocnić zawartość swojego barku na długie jesienne wieczory z książką. Mój wybór padł na pozycję Pani Kaczmarczyk z racji dobrych recenzji. I tu się nie zawiodłem. Książka zawiera ogromną dawkę wiedzy na temat zielarstwa. Zaskakujące jest tutaj to, iż z ziół można zrobić tyle rzeczy, począwszy od doskonale każdemu znanych nalewek, herbatek, przetworów, na olejach, kosmetykach i nawet staropolskich gąszczach kończąc. Tutaj każdy, kto w dzisiejszych czasach przestawiania się na "eko" i chce być "tap" znajdzie coś dla siebie. Oczywiście nie można popadać w skrajność i należy zadbać o zróżnicowaną dietę.

Ogromnym plusem dla tej książki są cenne wskazówki dla początkujących "rzemieślników zielarstwa". Pozwala to już od samego początku nie wpadać w zielarskie pułapki. Daję tej książce najwyższą ocenę za cały wkład pracy autorki, jej pasje tworzenia i odkrywania, co mam nadzieję przełoży się na zdrowie innych.

Gdybym miała w kilku słowach opisać książkę Małgorzaty Kaczmarczyk Zioła dla smaku zdrowia i urody powiedziałabym, że to praktyczne kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych wykorzystaniem dobrodziejstw, jakie kryją w sobie zioła. Rzeczowa, napisana z pasją i ogromnym zaangażowaniem, publikacja nie tylko zachęca do odkrywania i wykorzystywania na co dzień darów Matki Natury, ale stanowi też inspirację do własnych poszukiwań i eksperymentów.

Zioła dla smaku, zdrowia i urody to zbiór 150 przepisów na lecznicze napary, wina, nalewki, ziołowe dania i naturalne kosmetyki, które niewielkim nakładem pracy i środków możemy przygotować w domowym zaciszu. Ogromną zaletą zebranych w książce receptur jest prostota wykonania, bez względu na to czy wykorzystamy samodzielnie zebrane zioła czy kupione w sklepie zioła suszone. Książka jest zarazem pięknie napisanym przewodnikiem po świecie roślin leczniczych - wprowadza czytelnika w tajniki ich pozyskiwania, suszenia i przetwarzania, w taki sposób aby zachować jak najwięcej cennych właściwości.

Małgosia Kaczmarek ujęła zagadnienia związane z zielarstwem bardzo szeroko poruszając niemal wszystkie aspekty związane z wykorzystywaniem roślin leczniczych w naszym życiu codziennym. Książka została podzielona na pięć rozdziałów dotyczących niżej wymienionych zagadnień.

Organizacja pracy.
Jak wyciągnąć moc z roślin.
Zioła od kuchni.
Ziołowa apteka.
Ziołowa odnowa – kosmetyki

Dwa pierwsze rozdziały to "zielarskie abecadło". Autorka zawarła w nich podstawowe informacje dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół oraz w jasny i zrozumiały, nawet dla laika, sposób opisała jak przygotować różnego rodzaju wyciągi i maceraty ziołowe.
Kolejny rozdział - "Zioła w kuchni" stanowi prawdziwą skarbnicę pomysłów na kulinarne zastosowanie jadalnych chwastów. Znajdziemy w nim przepisy na ziołowe napoje, przekąski, zupy i desery z dodatkiem ziół. Nie zabrakło też receptur na staropolskie gąszcze (odpowiednik popularnych w Indiach sosów typu chutney),słodkie i wytrawne przetwory, mieszanki przyprawowe i wiele, wiele innych.
Poświęcony leczniczemu i profilaktycznemu działaniu ziół dział "Ziołowa apteka" to nie tylko zbiór przepisów na naturalne ziołowe preparaty, ale także szereg cennych porad dotyczących postępowania w przypadku najczęściej dotykających nas chorób.
Ostatni z rozdziałów zawiera wskazówki jak przygotować naturalne ziołowe kosmetyki do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp, włosów i twarzy.

"Zioła dla smaku, zdrowia i urody" są także, w moim odczuciu, próbą pokazania nam, jak szerokie zastosowanie mają popularne, powszechnie dostępne zioła. Ilość zawartych w publikacji informacji i ciekawostek oraz bogata bibliografia powodują, że chętnie określiłabym ją jako poradnik ziołolecznictwa, adresowany do osób, które chcą świadomie i odpowiedzialnie wykorzystywać dobroczynną moc roślin.

Bardzo dobra książka. Lekko rozczarowuje szata graficzna, jednak treść jest bogata i fachowa. Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie ziół.

„Tęsknię za czasami, gdy ludzie byli silnie związani z przyrodą. Natura ma ogromny wpływ na człowieka, gdyż wibracje roślin i ludzi przenikają się, tworząc wspólne pole energetyczne. Warto więc poddać się sile natury, by uleczyć duszę i ciało.”

Już przy okazji ostatniej publikacji pisałam, że coraz częściej skłaniamy się ku naturze. Wydaje się to jednak wciąż za mało i coraz częściej jesteśmy w stanie odkrywać w niej coś na nowo. I, jak przekonuje Autorka tej publikacji, warto poznawać ją palpacyjnie, przez dotyk, zapach, a nawet smak. Zioła znane są od wieków, praktycznie od początków ludzkości. Jedne spowszechniały, znane są już niemal w każdym w domu, drugie dopiero się dostrzega, metodą prób i błędów. Czy człowiek odwróci się do natury nie placami a twarzą? Coraz częściej poszukuje, przebiera, odnajduje w niej to, czego szuka, ale jestem pewna, że za jakiś czas, to zioła i natura będą źródłem i sposobem na życie, bo jesteśmy przecież jej częścią, a tymczasowe zakłócenia naturalnej więzi miną i przyroda stanie się tym, co człowieka najlepiej utrzyma przy życiu.

Coraz częściej otrzymuję przepiękne książki, które elektryzują okładką, przyciągają oko niebanalnym podejściem do tytułu. Ascetyczne w swej wymowie, przebogate merytorycznie i edytorsko. Tę chce się wziąć w ręce od razu, bez zastanowienia. Interesująco wydana, zawierająca wiele praktycznych rad, porad, przepisów. Dla kogo? Dla każdego. Dla osób, które się znają na ziołach i dla zupełnych amatorów, laików. Bo nigdy nie wiadomo, co ciekawego w sobie kryje, co ciekawego odkryjemy. Prawda. Dlatego zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Autorka publikacji prowadzi blog - Zioła Wyspa o naturalnych metodach i sposobach na życie. Co ciekawe, jak sama we wstępie książki pisze, ziołami tak na dobre zainteresowała się, kiedy wraz z rodziną kupili gospodarstwo rolne w Beskidzie Wyspowym. Chcąc nie chcąc, otoczenie gospodarstwa wymusiło na Niej coraz to dłuższe wycieczki po lasach, łąkach, a dzika roślinność na pochylenie się i wyłuskanie najcenniejszych informacji o nich i ewentualnym wykorzystaniu ich w codziennym życiu.

Cała opinia na:

• Zioła
  • Zdrowie/Ziołolecznictwo/Medycyna
  • Przeczytane w 2018
  • Zdrowie
  • Ziołowa moc

Dodaj cytat z książki Zioła dla smaku, zdrowia i urody