Sprawa wielkiej wagi

Okładka książki Sprawa wielkiej wagi Sylvia Tara
Okładka książki Sprawa wielkiej wagi
Sylvia Tara Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
The Secret Life of Fat: The Science Behind the Body's Least-Understood Organ And What It Means For You
Czarna Owca
2017-10-25
2017-10-25
Marta Klimek-Lewandowska
poradnik zdrowie tłuszcz

Bardzo lubię książki popularnonaukowe i "Sprawa wielkiej wagi" mnie nie zawiodła, ponieważ zawiera mnóstwo informacji, które dla osoby opierającej swoją wiedzę o standardowe podręczniki jest zupełnie nowa, a nawet zaskakująca. Jednak muszę zauważyć, że ta merytoryczna uczta niekoniecznie musi się przełożyć na uzyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu odchudzania i choć jest to bardzo alarmujące ostrzeżenie dla większości z nas, którzy mają zamiar dożyć wieku średniego, to nie zdziwiłabym się, gdyby na niektóre osoby lektura podziałała demotywująco. Niestety najlepszym predyktorem otyłości jest stosowanie diet w przeszłości i jak widać nauka nie ma jeszcze do zaoferowania złotego środka w tym temacie.

Autorka zabrał się do napisania tej książki aby lepiej zrozumieć, dlaczego jej walka o utrzymanie zgrabnej figury jest tak ciężka.

Książka przedstawia wiele ciekawych faktów dotyczących tłuszczu, pomaga zrozumieć mechanizmy związane z jego "cyklem życia". Autorka prezentuje badania i historie ludzi dotkniętych różnymi patologiami "tłuszczowymi". Jak dla mnie ciekawa pozycja, dużo się z niej dowiedziałam, nawet jeśli już nie pamiętam nazw hormonów itd. Opowieści o osobach walczących z nadwagą zmieniają spojrzenie na problem. Warto sięgnąć po tę pozycję.

Bardzo ciekawa książka. Nie tylko dla tych, którzy całe życie próbują się odchudzić. Ta książka zaciekawi każdego, kto choć raz zadał sobie pytanie, jak to jest, że jeden tyje mimo spożywania małych ilości jedzenia i wypacając się na siłowni, podczas gdy ktoś inny odżywia się fast foodem i nie przejmuje się swoją sylwetką, bo w sumie nie ma takiej potrzeby. Autorka książki właśnie należy do tej grupy nieszczęśników, którzy ze swoją wagą walczą całe życie. I mimo, że podejmując decyzję o napisaniu tej książki, pozyskała ogromną wiedzę na temat tłuszczu, to niezbyt spektakularnie udało jej się go pokonać. Niestety, ta książka nie odpowie na pytanie, jak pozbyć się tłuszczy. Odpowie raczej na pytanie, dlaczego nie jest tak łatwo się go pozbyć. Odpowie również na pytania takie, jak m.in. na jakie procesy zachodzące w naszym organizmie wpływa tłuszcz?, czy tłuszcz wpływa jedynie negatywnie na nasze zdrowie czy może również w pewnych przypadkach je chroni?, czy tłuszcz, to zawsze tylko wredny "fet"? a może tłuszcz, to nie tylko tkanka, a właściwie już narząd, czyli coś pracującego i sterującego rożnymi procesami? Gratis mnóstwo ciekawostek na temat tłuszczu, tyjących i odchudzających się ludzi. Książka napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu treść wciąga, a nie nuży. Dobra rzecz.

Ta książka jest pełna nie tylko zrozumiałych dla każdego i jasnych opisów funkcji, jakie pełni tłuszcz w organizmie człowieka. Autorka poddaje także szczegółowej analizie mechanizmy regulujące głód i łaknienie, oraz ciekawie opowiada o samych badaniach, które doprowadziły to wydarzeń tak ważnych, jak odkrycie leptyny. Pełna jest także ciekawostek zgoła zaskakujących: choćby tej, jak doszło do tego, że koncepcja wrzodów żołądka wywołanych przez infekcję H.pylori przebiła się do świata nauki, mimo ówczesnych wątpliwości.
Opisywane w książce historie zarówno pacjentów ze szczególnymi zaburzeniami metabolicznymi, jak i samej autorki, przybliżają temat tłuszczu jako bardzo ludzki i dotyczący - w różnych aspektach i okresach życia - każdego z nas.

Fascynująca popularnonaukowa książka na temat tłuszczu, o jego ewolucyjnej roli w naszych organizmach, o budzących podziw właściwościach, o najnowszych odkryciach na jego temat, emocjonujących zmaganiach naukowców w poznawaniu jego tajemnic oraz pomocy pacjentom z problemem nadwagi i otyłości, a także o tym dlaczego niektórym jest trudniej niż innym choć jedzą bardzo mało, a niektórzy w ogóle nie mają takiego problemu i nie jest to zasługa ich silnej woli, ani mniejszej ilości spożywanych kalorii. Bardzo ciekawie napisana, dużo rzetelnej, naukowej wiedzy w lekkostrawnej formie.

• Audiobooki
  • Do przeczytania
  • 3 Legimi
  • życiologia
  • Popularnonaukowe
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki Sprawa wielkiej wagi