Japoński przepis na stuletnie życie

Okładka książki Japoński przepis na stuletnie życie Junko Takahashi
Okładka książki Japoński przepis na stuletnie życie
Junko Takahashi Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Czarna Owca
2018-04-04
2018-04-04

Każdy chce żyć jak najdłużej, ale żyć w pełnym zdrowiu i być aktywnym. W Japonii żyje najwięcej ludzi, którzy przekroczyli 100 lat. Autor przeprowadza z niektórymi wywiady próbując wydostać od nich receptę na długowieczność. Każdy tę receptę ma inną, ale generalnie to trzeba być aktywnym, mieć plany, marzenia, realizować je. Nawet w wieku ponad 100 lat osiągać rekordy sportowe i chodzić do lekarzy jak tylko zauważamy, że coś nam dolega. Najlepiej do tego samego lekarza bo on zna nas najlepiej. Nie przejadać się, odżywiać się zdrowo. Wszystko to nie jest nam obce i w dzisiejszym, zabieganym świecie winniśmy dla siebie znaleźć czas.. by długo i dobrze żyć.

"Japoński przepis na stuletnie życie" to fascynująca książka, która zyskała moje pełne zadowolenie, podobnie jak wcześniejsze opinie. Zdecydowanie polecam ją nie tylko seniorom, ale również osobom w dojrzałym wieku. Autorce udało się stworzyć interesujące połączenie informacji, ciekawostek historycznych oraz wywiadów ze stulatkami, wzbogacone o własne refleksje, co czyni lekturę wyjątkową.

Choć książka ma wiele zalet, trzeba przyznać, że zawiera pewne stereotypy i powtórzenia. Mimo to nie uważam, żeby te drobne wady obniżały jej wartość. Wszystko to składa się na unikalny charakter publikacji, która odbiega od standardowych poradników. Czytając ją, można się zrelaksować, ale jednocześnie skłania do poważnych refleksji na temat własnego życia i przyszłości.

Książka zawiera wiele interesujących anegdotek, które zapadają w pamięć i często do nich wracam. Byłam mile zaskoczona treścią i ciekawymi opowieściami. Dowiedziałam się, jak żyć jak najdłużej, dzięki wskazówkom zawartym w publikacji. Dodatkowo odkryłem kilka fascynujących aspektów związanych z japońską tradycją i stylem życia.

W pełni zgadzam się z wcześniejszymi opiniami. Polecam wszystkim seniorom oraz osobom w wieku dojrzałym. Faktycznie, jest trochę stereotypów i powtórzeń, ale to nie umniejszają wartości książki.Połączenie informacji i ciekawostek historycznych, wywiadów ze stulatkami oraz refleksji autorki jest ciekawe.Formą odbiega od standardowych poradników. Lektura relaksacyjna i jednocześnie dająca możliwość poważnego zastanowienia się nad własnym życiem i przyszłością. Poleciły mi koleżanki, a ja polecam dalej.

Zbyt statystyczna przez co nudnawa. Natomiast historie życia 100-latków ciekawe :)

Dziś „Japoński przepis na stuletnie życie” autorstwa Junko Takahashi. Wydawnictwu Czarna Owca serdecznie dziękuję za książkę, a was zapraszam na kilka zdań opinii o niej.

Autorka jest dziennikarką i koordynatorką zagranicznych mediów w Japonii. Pracowała w środkach masowego przekazu ponad trzydziestu krajów – pisze o autorce wydawca.
Wg danych znalezionych w sieci na rok 2018 w Polsce żyło 4388 osób powyżej setnego roku życia, w Japonii to ponad 80 tys. Ludzi. Różnica kolosalna. Jaki jest zatem przepis na tak długie życie?

Japońscy stulatkowie, to przede wszystkim osoby aktywne fizycznie. Poznajemy stulatka, który jest lekkoatletą. Bieg na sto metrów zajmuje mu 29,83 sekundy, który jest absolutnym rekordem w kategorii wiekowej od 100 do 104 lat. W pchnięciu kulą zdobył aż 32 złote medale. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 92 lat.
Zrównoważona dieta jest również sekretem długowieczności. Seniorzy przepytani przez autorkę co lubią jeść, odpowiadają, że wszystko. Natomiast kluczem jest to, aby każdy kęs powoli i dokładnie przeżuć co pozwala powoli otwierać przełyk i każdy kęs jedzenia może spokojnie przejść drogę z naszej jamy ustnej, aż do żołądka. Wg. Stulatków swoje długie życie w zdrowiu zawdzięczają również zielonej herbacie, która przynosi szczęście, a jeśli listek herbaty unosi się w filiżance pionowo, uznawane jest za dobry omen.

Kolejno poznajemy stulatka, który nigdy nie był u lekarza, a nitkę nawlókł bez okularów. Czytamy, że otyłość nie sprzyja długowieczności (co wiąże się z poprzednim akapitem) Bohaterowie książki, poprzez swoje aktywne życie mają silne organizmy, przez co nie łapią ich infekcje, ani choroby. Co w tak sędziwym wieku nawet kilka dni podwyższonej temperatury ciała, może spowodować zgon.

Seniorzy nie tylko trenują swoje ciało. Również zachowanie umysłu w formie jest bardzo istotną kwestią. Oglądają teleturnieje, rozwiązują łamigłówki, przez co mózg jest w dobrej formie.

I do podsumowania. Każdy rozdział tej książki był fascynujący. Oczywiście, nie opisałem w tej recenzji wszystkich aspektów poruszonych w książce. Natomiast wszystko robione z umiarem ma swoje korzyści. I w tym chyba cały sekret tego stuletniego życia. Jak czytałem, to aż nie mogłem wyjść z podziwu, że można w tym wieku być tak sprawnym fizycznie i psychicznie człowiekiem. Polecam!

Wg danych znalezionych w sieci na rok...

KIlka stereotypowych, ale również kilka nieprzeciętnych rad jak prowadzić życie by doczekać sędziwego wieku w dobrym stanie fizycznym i umysłowym. Książka to nie jedynie wnioski autorki, ale fragmenty rozmów z długowiecznymi Japończykami, co uzmysławia, że może warto się zatrzymać i przemyśleć swoje codzienne nawyki i podejście do życia. Fragmentami lekko nużąca i z powtórzeniami treści, niemniej jednak polecam!

Książkę dostałam w prezencie i nie miałam ochoty jej nawet otwierać - nie moje klimaty. Cieszę się że jednak pokusiłam się o jej przeczytanie. Dużą sympatię wzbudzają stulatkowie, z którymi przeprowadzane są wywiady i dają takie duże poczucie luzu. Udowadniają że można jeść wszystko i cieszyć się długim życiem. Wiele anegdotek zawartych w tej książce zapadło mi w pamięci i często do nich powracam. Jestem pozytywnie zaskoczona. Książkę za moim poleceniem czytają kolejne osoby z rodziny i to zdanie podzielają. Polecam :)

Połączenie reportażu i poradnika w subtelny sposób sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Zawarte porady i historie wydają się być banalne, jednak sprawiają, że można je skonfrontować z własnym sposobem prowadzenia życia i wyciągnąć z tego refleksje.

Napisana w bardzo przystępny sposób, prosta i krótka książka o stulatkach w Japonii. Nie jest to typowy poradnik, raczej podsumowanie wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z stulatkami.

Dużo mądrych słów o życiu zawartych z jednej książce. Warta przeczytania.

Dużo mądrych słów o życiu zawartych z jednej książce. Warta przeczytania.

• Japonia

Dodaj cytat z książki Japoński przepis na stuletnie życie