System Wewnętrznej Rodziny. Wprowadzenie do modelu

Okładka książki System Wewnętrznej Rodziny. Wprowadzenie do modelu Richard C. Schwartz
Okładka książki System Wewnętrznej Rodziny. Wprowadzenie do modelu
Richard C. Schwartz Wydawnictwo: Miejsce Ludzi nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Introduction to the Internal Family Systems Model
Miejsce Ludzi
2017-03-08
IFS System Wewnętrznej Rodziny

Okładka książki Terapia Systemu Wewnętrznej Rodziny Richard C. Schwartz, Martha Sweezy
Terapia System... Richard C. Schwartz...
Okładka książki Przewodnik po terapii IFS. System Wewnętrznej Rodziny – praca z traumą, zaburzeniami lękowymi, depresją, PTSD i uzależnieniami Frank G. Anderson, Richard C. Schwartz, Martha Sweezy
Przewodnik po ... Frank G. Anderson, ...

Książka prezentuje System Wewnętrznej Rodziny. Mam wrażenie, że autor wałkuje w kółko te same informacje. Model jest spójny i logiczny, oparty na przykładach. Na pewno jest to spojrzenie z innej strony na siebie samych, jak i na innych ludzi.

Książka przedstawiająca nową metodę psychoterapii zwaną Systemem Wewnętrznej Rodziny (SWR),autor jest twórcą tej metody. Podstawą SWR jest pogląd, że nasza osobowość składa się z niezależnych i autonomicznych części; klasyfikacja owych części i terapeutyczna praca z nimi, jest tematem książki. Bardzo to ciekawe, ale napisane ciężko i mętnie, wypada czekać na lepsze pozycje opisujące SWR.

Zaczyna Schwartz od stwierdzenia, że jest to książka przeznaczona dla ludzi, którzy nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami czy impulsami, mimo tego, że ciągle z nimi walczą. A takich ludzi jest legion... Autor proponuje metodę pracy z takimi problemami nazywaną System Wewnętrznej Rodziny, w skrócie SWR (ang: Internal Family System, IFS).

Centralną koncepcją modelu SWR jest JA, pisane z dużej litery. To stan radości, pokoju, zgody z samym sobą, według autora w tym stanie ujawnia się nasza prawdziwa istota, bo jesteśmy z natury dobrzy. W różnych tradycjach duchowych i religijnych do opisu stanu JA używa się takich słów jak: wrodzona mądrość i współczucie, poczucie wolności, światłość, wyzwolenie, stabilność, jasność. Osiągnąć stan JA jest niełatwo, bardzo niewielu ludzi się w nim znajduje, a utrzymanie się w nim też nie jest proste.

W kolejnym rozdziale mowa jest o częściach, czyli o autonomicznych osobowościach funkcjonujących w ramach naszej świadomości czy umysłu. Sprawa jest kontrowersyjna, bo dla wielu koncepcja niezależnych osobowości w jednym ciele kojarzy się z zaburzeniami umysłowymi. Niemniej autor przedstawia teorie psychologiczne i neurologiczne broniące tego poglądu (np. teoria modułów umysłu). Pisze następnie, że nasze części są wielowymiarowymi osobowościami żyjącymi ze sobą w skomplikowanych relacjach przypominających rodzinne: „To jest tak, jakby każdy z nas miał w sobie zbiór ludzi w różnym wieku, o różnych charakterach i talentach, którzy mogą nas wspomóc w każdej czynności, o ile nie uginają się pod ciężarem przeszłości lub nie walczą ze sobą.” (s.83). Brzmi to trochę jak bredzenia szaleńca, ale nie, autor jest uznanym, odnoszącym sukcesy psychoterapeutą, więc wie o czym pisze.

Następnie Schwartz wyróżnia trzy ważne części osobowościowe: wygnańcy, strażacy i menadżerowie, ich charakterystyki oraz relacje między sobą są treścią kolejnych rozdziałów książki. Na końcu mamy przykład pracy z klientem w terapii SWR. A w samej terapii chodzi o to żeby nasze JA było silnym przywódcą, który kieruje naszymi częściami.

Streściłem pobieżnie książkę, bo mam z nią problem, jest dosyć mętnie napisana i trudna do zrozumienia. Niemniej to zdaje się pierwsza pozycja na temat SWR, zresztą napisana przez twórcę metody, któremu wyraźnie brak talentu pisarskiego, tak to bywa z pionierami... Zatem wypada czekać na następne, lepsze książki, przedstawiające metodę SWR, która z pewnością warta jest poznania.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Psychotraumatologia
  • Chcę przeczytać - coaching i psychologia
  • 03. Pap+
  • Posiadam ebooka

Richard C. Schwartz System Wewnętrznej Rodziny. Wprowadzenie do modelu Zobacz więcej