Six Four

64 Rokuyon
riverrun
2016-10-28
2016-10-28

Ta książka nie jest japońską wersję Millennium, żeby było jasne. To historia o czymś zupełnie innym i kto liczył na azjatyckie Millennium, grubo się rozczaruje.

Mnie zawiodło to porównanie, ale przeczytałem do końca i uważam tę pozycję za naprawdę dobrą i wciągającą.

Ale to nie jest Millennium.

Ale to nie jest Millennium.

Japoński pisarz Hideo Yokoyama stworzył niezwykłą powieść "Sześć cztery". To doskonały thriller. Nie znajdziecie tutaj rozlewu krwi. Otrzymacie znakomitą fabułę, wartką akcję i niezwykłego bohatera, który będzie miał ręce pełne roboty. Czy stanie się kozłem ofiarnym?
Biorąc do ręki powieść "Sześć cztery" nie wiedziałam, że tak przez niego przepadnę. Od samego początku fabuła jest mocno wciągająca. Po prostu nie da się od niej oderwać. Poznając głównego bohatera, miałam nadzieję, że wszystko się u niego ułoży i jakoś przetrwa ten trudny okres. Miałam okazję od środka przyjrzeć się pracy policji. Poznałam panujące relacje pomiędzy policją a dziennikarzami. Znalazłam tutaj mocne sceny. Byłam przerażona ich zachowaniem. Często nie rozumiałam ich zachowań.
Czy wyobrażacie sobie, co czują rodzice, których dzieci zostają porwane?
Siedmioletnia dziewczynka Shoko zostaje porwana. Porywacz chce okupu. Przez kilka dni bawi się z jej rodzicami. Pomimo spełnienia warunków porywacz morduje dziewczynkę. To był ogromny cios dla rodziny. Policja robiła wszystko, żeby Shoko wróciła cała i zdrowa. Jej sprawa nosiła nazwę "Sześć cztery". Niestety ta sprawa została odsunięta na bok. Nigdy nie znaleziono mordercy dziewczynki. Dlaczego? Kto popełnił ogromny błąd? Po 14 latach ta sprawa ponownie wypłynie, a to za sprawą wizyty komisarza generalnego policji. Ma zamiar odwiedzić ojca dziewczynki, chce w ten sposób ocieplić wizerunek policji. Oczywiście chce oszukać społeczeństwo, pokazując, że robią coś w tej sprawie. Czy sprawa się wyjaśni przed jej przedawnieniem? Do tego został tylko rok. Dlaczego przez 14 lat nie udało się wyjaśnić tej sprawy? Byłam tego bardzo ciekawa.
Przed wizytą komisarza generalnego policji wypłyną również inne sprawy. Między innymi dowiecie się o zatargach policji z dziennikarzami. Dlaczego policja podpadła prasie? Co takiego się tam wydarzyło, że musiało dojść do bojkotu? Czy nasz główny bohater policjant Yoshinobu Mikami załagodzi całą sytuację, czy raczej doleje oliwy do ognia?
Mikami będzie miał ręce pełne roboty. Uczestniczył w poszukiwaniach Shoko. Teraz musi walczyć z dziennikarzami. Jednocześnie musi zdobyć zgodę ojca dziewczynki na wizytę ważnego człowieka w jego domu. Do tego wszystkiego boryka się z własnymi problemami. Jego córka zaginęła. Wyszła z domu i do tej pory nie wróciła. Pomimo wielu znajomości do tej pory jej nie odnaleziono. Czy dziewczynka powróci do swoich rodziców? Bardzo współczułam temu bohaterowi. Nie wiem, z czego czerpał siły do ciężkiej pracy.
Będziecie mogli uczestniczyć w kolejnym porwaniu. Czy to ten sam sprawca, co ze sprawy "Sześć cztery"? Czy morderca powrócił?
Poznacie mocno pogmatwane śledztwo, w którym jest wiele niewiadomych. Poznacie ciemne strony pracy policji i prowadzonych przez nich spraw. Będziecie mogli zobaczyć od środka, jak wygląda japońskie społeczeństwo. Jednym słowem thriller "Sześć cztery" przeniesie was w bardzo brudny świat. Świat, w którym rządzą kłamstwa.
Moim zdaniem ten thriller powinien poznać każdy czytelnik ceniący wyjątkowych pisarzy. Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości Hideo Yokoyama, to koniecznie przeczytajcie powieść "Sześć cztery".
Na podstawie tej powieści powstał film pod tytułem "Rokuyon: Zenpen".
Z całego serca polecam, mommy_and_books.

Książka jest całkiem niezła, ale z całą pewnością nie jest to kryminał ani thriller. Osoby, które dały się zwieść opisom z okładki (jak ja :) ) mogą poczuć się rozczarowane, zwłaszcza, że akcja zaczyna się gdzieś około 250 strony, a dochodzenie o którym mowa od początku książki znajduje swój finał dopiero na samym jej końcu.
O czym w takim razie jest "Sześć cztery"? - jak dla mnie to bardziej studium psychologiczne policjanta w średnim wieku, który zmaga się z problemami rodzinnymi oraz zawodowymi. Obserwujemy jak główny bohater przewartościowuje swoje życie, zmienia podejście do kluczowych spraw, nabiera pewności siebie, ewoluuje i potrafi mimo problemów zaznać spokoju umysłu. Dochodzi do porozumienia z samym sobą.
Książka obfita, mnie czytało sie dobrze mimo, że intrygi tutaj przedstawione nie były dla mnie do końca zrozumiałe i ciekawe (zmiany personalne w policji). Z całą pewnością interesujące było poznawanie zachowań Japończyków w pewnych sytuacjach - w naszej kulturze raczej niespotykanych.

O czym w takim razie jest "Sześć cztery"? - jak...

Bardzo dobra powieść z wątkami kryminalnymi, a przede wszystkim społeczno-obyczajowymi. Mnie ta książka na pewno nie znużyła. Czasami czytałam z lekkim zdziwieniem gdy meandry myślenia Japończyka były takie dziwaczne (dla mnie). Stosunek Japończyków do pracy, do przełożonych troszeczkę różni się od mentalności Europejczyka. Dlatego zaciekawiła mnie ta książka.

Kryminały z Azji nie cieszą się zbytnią popularnością u naszych rodzimych wydawców i są raczej ewenementem wśród licznych kryminalnych premier. Tym większa szkoda, że tak świetna książka jak „Sześć Cztery” przeszła bez większego echa. Powodu upatrywałabym w fakcie, iż jest to kryminał zupełnie innego typu niż te najbardziej poczytne w naszym kraju autorstwa Cobena czy Tess Geritsen.

To jest w zasadzie powieść obyczajowo społeczna, w której wątek nierozwiązanego od 14 lat śledztwa w sprawie porwania i zabicia dziecka jest dla autora tylko pretekstem do ukazania japońskiego społeczeństwa ze wszystkimi jego problemami wynikającymi ze źle uprawianej polityki, najróżniejszego rodzaju nierówności czy w końcu skomplikowanej historii kraju. Sam wątek kryminalny jest przemyślany, zawiły i nieprzewidywalny, ale logiczny, a rozwiązanie wielce zaskakujące, ale satysfakcjonujące. Autor z zawodu jest dziennikarzem kryminalnym - i to daje się odczuć w tej książce, bowiem bardzo dużo miejsca poświęcone jest relacji mediów z policją. Może się wydawać nudne, ale nic bardziej mylnego - w Japonii kontakty dziennikarzy z komisariatami i prawa obydwu stron wyglądają zupełnie inaczej niż u nas, a niektóre zasady mogą być szokujące i niepojęte dla polskiego czytelnika. Niezmiernie to wszystko ciekawe! W ogóle cała powieść jak na książkę autorstwa Japończyka przystało wypełniona jest niesamowicie interesującymi informacjami o kraju kwitnącej wiśni, o jego kulturze i tradycjach jak i o samym życiu w nim. Dla osób interesujących się Japonią będzie to pasjonująca lektura. I ja się do nich zaliczam, więc nie będzie zaskoczeniem jak napiszę teraz, że porwała mnie totalnie. Jednak przez mnogość wątków i postaci z trudnymi do zapamiętania dla europejskiego czytelnika egzotycznie i nowo-brzmiącymi imionami i nazwiskami czytanie zajęło mi sporo czasu, bo to zdecydowanie książka która wymaga maksymalnego skupienia i koncentracji. Pomimo ogromnej objętości, powolnego tempa historii i znacznej przewagi wątków społeczno-politycznych nad kryminalnymi nie nudziłam się ani przez moment.

Ja „Sześć Cztery” oceniam bardzo dobrze, jednakże muszę podkreślić, że jest to powieść bardzo w moim typie - niby kryminał, ale z obszernie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym, ze sporą dawką polityki i kultury. I czytelnicy o podobnym do mojego guście powinni być równie mocno zachwyceni, natomiast osobom preferującym dynamiczne i nierozwlekle jednowątkowe powieści kryminalne raczej bym lekturę „Sześć Cztery” odradzała - gdyż najzwyczajniej w świecie się wynudzą.

Troche nudna była ale niektóre wątki były na tyle ciekawe, że ta książka zasługuje na ocene 6

Bez wątpienia, plus tej książce należy się za Japonię.
Jeśli chodzi o akcję, to coś zaczęło się w niej dziać dopiero od 280 strony, a później, aż do końca, było naprzemiennie: akcja, nuda... akcja, nuda... Spodziewałem się efektu wow i tego nie ma. Dlatego tylko 5 gwiazdek.

Bez wątpienia, plus tej książce należy się za Japonię.

Z punktu widzenia europejskiego czytelnika bardzo specyficzne w klimacie, dokładnie jak można się spodziewać. To zaleta i wada. Pierwszego nie trzeba tłumaczyć. Drugie... To nie Shogun, czy inna pozycja o Japonii napisana przez człowieka Zachodu, lecz hermetyczna emocjonalnie i mentalnie powieść Japończyka. Trudno czasem zrozumieć motywacje bohaterów, wejść w ich skórę, utożsaamić się.

Zapewne wielu z Was, sięgając po tę książkę oczekiwało klimatu rodem z azjatyckich horrorów.

To jest zupełnie inna książka, bardzo mocno porusza kwestie społeczno-kulturowe Japonii. Zwrotów akcji nie ma w niej wiele, można wręcz powiedzieć że fabuła toczy się powoli.

Jednak oceniam tę pozycję bardzo wysoko, uważam że dawno nie spotkałem książki, która potrafi w taki sposób pokazać jak naprawdę wygląda społeczeństwo tak wysoko rozwiniętego kraju.
Dużym plusem jest także osobista opowieść bohatera, która dobitnie pokazuje jego codzienne rozterki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hideo Yokoyama Sześć Cztery Zobacz więcej