Królowa Malroncja

Okładka książki Królowa Malroncja Maxime Chattam
Okładka książki Królowa Malroncja
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Inny Świat (tom 2) fantasy, science fiction
Inny Świat (tom 2)
Malronce
Sonia Draga
2017-05-24
2011-10-26
Joanna Kluza
Joanna Kluza

Fajnie skonstruowany świąt, Fantasy momemtami mroczny, czyta się przujemnie. Lubię zagłębiać się w tej opowieści.

U nas w bibliotece czasami mi coś polecają.Wiedzą
jak lubię fantasty.
Właśnie czytam tom 2.
Tej serii ,która mnie tak zaciekawiła.

Tom drugi jest również szalony w przygody i wydarzenia,
Nie zauważyłem tu nudy.
Ani braku zajęcia dla bohaterów.
Mamy nowe postaci.
Nowe miejsca.

Pojawia się czarny bohater Spijacz Niewinności.
Przeprawa z nim.
To będzie jedno z najciekawszych momentów tej powieści.

Powoli zbliżamy się do samej królowej.
Przyznam to było zapierające dech w piersi.
Wydarzenie.

Przez dłuższy czas biblioteka zamknięta.
Zostało mi tyle tomów to przeczytania.
Na razie zajmę się innymi książkami.

Mycie Ręce.

U nas w bibliotece czasami mi coś polecają.Wiedzą
jak lubię fantasty.
Właśnie czytam tom 2.
Tej serii ,która mnie tak zaciekawiła.

Tom drugi jest również szalony w przygody i wydarzenia,
Nie zauważyłem tu nudy.
Ani braku zajęcia dla bohaterów.
Mamy nowe postaci.
Nowe miejsca.

Pojawia się czarny bohater Spijacz Niewinności.
Przeprawa z nim.
To będzie jedno z...

Książka przeładowana akcją. Moim zdaniem dzieje się aż zbyt dużo wydarzeń. Nie jest to żaden zarzut. Wszystko zależy od podejścia czytelnika. Jak dla mnie powieść mocno przeciętna.

mrs-cholera.blogspot.com

Przychodzę do was z drugim tomem serii Inny Świat. Zawsze mam mieszane uczucia, pisząc o kolejnych tomach, bo odnoszę wrażenie, że meritum udaje mi się uchwycić już przy pierwszej części, a autor nie przechodzi znaczącej ewolucji z tomu na tom. Zazwyczaj. Wydaje mi się jednak, że o Chattamie mam jednak coś jeszcze do powiedzenia.

Drugi tom rozpoczyna się w momencie, gdy trójka przyjaciół- Tobias, Matt i Amber postanawiają opuścić bezpieczną przystań, jaką jest wyspa zamieszkana przez Piotrusiów. Matt jest przekonany, że Rauperoden podąża jego tropem i pozostając we wspólnocie ściąga na wszystkich niebezpieczeństwo. Obierają więc kurs na południe, gdzie urzęduje królowa Malroncja. Matt chce się dowiedzieć, kim jest tajemnicza władczyni i dlaczego rozesłała za nim listy gończe. Do czego jest jej potrzebny?

Żeby dostać się na południe, przyjaciele muszą pokonać Las, który jest pasmem ziemi nieprzebyłej. Rośliny eweluowały i wykształciły różnorakie mechanizmy obronne i zatrważające rozmiary, podobnie zresztą jak zwierzęta. Nikt, kto ceni życie, nie zapuszcza się w głąb Lasu. Nie istnieje jednak inny sposób, żeby dostać się na południe i Matt decyduje się na ryzykowną przeprawę.
Tymczasem na południu wokół królowej zbiera się wierne grono wyznawców- dorosłych, którzy nie zmutowali, ale utracili wspomnienia i dali się zmanipulować władczyni, która owładnięta ideą, za klęskę i upadek dorosłych obwinia dzieci. Z rozkazu królowej z całej nowej ziemi wyłapywani są Piotrusie.

Czy przyjaciołom uda się dotrzeć na południe? Czy Las jest najgorszym co ich czeka? Jak daleko się posuną, żeby chronić siebie nawzajem?

Oni go do tego zmuszali. Nie było alternatywy.

Fabuła tej części jest bardziej dynamiczna. Pierwsza była poniekąd wprowadzeniem i przewodnikiem po zmienionym świecie. Tutaj dalej eksplorujemy rozległe tereny i jesteśmy jednocześnie przerażeni i zachwyceni obrazem świata jaki roztacza przed nami Chattam. Czytając, mam wrażenie, że widzę wszystko wokół, jakbym oglądała to na ekranie.

Druga część jest bogatsza pod względem merytorycznym. Więcej się dzieje, wydarzenia zaczynają się zazębiać i tworzyć wspólną całość. Wyraźnie widać nagląca potrzebę dzieci i dorosłych, żeby wyjaśnić to co się stało. Ich umysły są spragnione i nastawione, nawet na absurdalne, wyjaśnienia. Zwłaszcza dorosłych, którzy muszą zapełnić pustkę po utraconych wspomnieniach.

Jestem również przychylniej nastawiona do bohaterów. Nadal pozostawiają wiele do życzenia, ale wyprawa i zmieniający się świat wymusza na nich bardziej racjonalne zachowanie, skłania do refleksji i powoduje, że ich perspektywa się rozszerza. W tym tempie liczę na to, że bohaterowie ,,wyrobią się’’ na tyle, że może niekoniecznie ich polubię, ale nie będą wywoływać we mnie negatywnych emocji i zacznę podchodzić do nich neutralnie.

Gdybym była kilka lat młodsza seria wciągnęłaby mnie bez reszty. Teraz po prostu spędzam przy niej parę miłych godzin i z aprobatą i uśmiechem patrzę na wykreowany przez autora świat, który narzuca tempo i nastrój, który nie pozwala się nudzić. Ot, niezobowiązująca rozrywka.

mrs-cholera.blogspot.com

Drugi tom...

Zrezygnowałam z tego cyklu po 3. tomie - niewykorzystany potencjał

Zrezygnowałam z tego cyklu po 3. tomie - niewykorzystany potencjał

Mimo że to powieść dla młodzieży i charakteryzuje się miejscami wielką naiwnością, Chattam nie oszczędził tutaj wcale drastycznych szczegółów ani wątków grozy. Mnie osobiście zachwycił opis Ślepego Lasu jako Suchego Morza i pomysłu pływania okrętami po wierzchołkach drzew, przedstawionego przez autora bardzo plastycznie. Mimo to nie potrafiłam już aż tak bardzo zaangażować się w lekturę, bo dni mojej dziecięcej wyobraźni i niewinności minęły już bezpowrotnie. Będąc dorosłą, przykładam wielką wagę do logiki fabuły, sensu dialogów i wiarygodności akcji. Gdybym jednak tylko miała okazję zapoznać się serią "Inny Świat" w młodszym wieku, na pewno spodobałaby mi się o wiele bardziej.

Historia przedstawia losy nastolatków, którzy zmagają się z życiem w świecie, w którym zaczęła rządzić natura. Nie ma elektroniki, samochodów, czy miast. Sam Nowy Jork stał się zwykłą kupą gruzu porośniętą wszelkimi gatunkami roślin. Zwierzęta i roślinność uległa mutacji. Od teraz pies może być wielkości konia, a drzewo wielkości bloku. Większość dorosłych zginęła podczas potężnej burzy, a ci co przeżyli zamienili się albo w bezmózgich Żarłoków, albo w nienawidzących dzieci Cyników. Przetrwali tylko nastolatkowie i dzieci, którzy łączą się w grupy i tworzą bezpieczne osady. Sami siebie zaczynają nazywać Piotrusiami- dziećmi, które nigdy nie chcą dorosnąć. Największą osadą jest osada Eden i właśnie do niej w trzecim tomie trafiają nasi bohaterowie.

Matt, Amber i Tobias znaleźli się w Edenie po zakończeniu trwającej podczas drugiego tomu, podróży na południe. Wyruszyli w tą podróż po to by dowiedzieć się dlaczego królowa cyników Malroncja obsesyjnie poszukuje Mata. Jak się domyślacie nie wszystko poszło po ich myśli. To co zobaczyli w mieszczącym się na południ mieście cyników zmroziło im krew w żyłach. Dorośli, którzy kiedyś sami posiadali własne potomstwo zamienili się w prześladujących dzieci psychopatów. Bicie i wykorzystywanie stało się dla nich jedyną słuszną formą traktowania młodszych.

To co napisałam, to tylko okruszek tego co stworzył Chattam. Fabuła jest naprawdę obszerna. Wiele postaci, wiele różnych wątków i wiele wydarzeń. Wszystko to ostatecznie tworzy pewną spójną całość. Nie chcę, a raczej nie mogę napisać więcej, ponieważ byłoby to zbyt wielkim spojlerem.

Spędziłam wraz z tą książką świetny czas. Nieźle wkręciłam się w akcję i na pewno sięgnę po inne książki tego autora. Jeśli przeczytaliście pierwszą część i nieprzypadła wam ona do gustu, to spróbujcie sięgnąć po następne, myślę, że spodobają wam się bardziej.

Dobrze było znowu odpocząć, od ciężki thillerów mrożących krew w żyłach i przenieść się do zupełnie innego świata.
Nasi bohaterowie prowadzą nas przez świat, pozwalając nam przeżyć niesamowite przygody.
Nie jest to wielka literatura, ale warsztat Chattama, nadaje tej książce jak i całej serii, niewątpliwie atrakcyjności.
Chociaż to właściwie literatura młodzieżowa, to każdemu nie zależnie od wieku może się spodobać.
Mi spodobało się bardzo, bo lubię czasem się oderwać od otaczającego świata i zanurzyć się w nierealnym wymyślonym świecie.

Chociaż to właściwie literatura młodzieżowa, to...

www.rudymspojrzeniem.pl

Królowa Malroncja to drugi tom trylogii, interesującej opowieści o przygodach Matt’a, Amber i Tobbias’a. Cała trójka w PrzymierzuTrojga zawarła układ, na mocy którego będą się trzymać razem i tworzyć drużynę. Cykl skierowany jest do młodego odbiorcy.

Za Ślepym Lasem zbierają się Cynicy, a kobieta, która zbiera ich pod swoim sztandarem poszukuje Matt’a. Chłopak postanawia więc wyruszyć do jej siedziby i dowiedzieć się, co planuje Królowa jej podwładni. A także, co on sam ma z tym wspólnego. Czeka ich bardzo długa i niebezpieczna wędrówka, a po piętach depcze im Rauperoden wraz ze Szczudlarzami. Czy dotrą cali do celu?

Akcja nabiera tempa, pojawiają się nowe postaci. W drodze Amber, Matt i Tobias spotykają inne grupy Piotrusiów. Niektóre z nich zostały po Wielkiej Burzy zmienione tak, że gołym okiem widać było fizyczne różnice między dziećmi. Przymierze trojga dociera do Ślepego Lasu:

Poprzedzały go schody z przeogromnych drzew, których wierzchołki wznosiły się stopniowo tworząc ścianę. Dalej to już nie były drzewa. Słowo to zaczynało brzmieć śmiesznie. Pnie wyrastały na wysokość ponad kilometra. Ślepy Las stanowił łańcuch górski, w którym drzewa zastępowały kamień, a liście śnieg.

Maxime Chattam przyśpiesza akcję, konstruuje kolejne zagadki, stawia na drodze bohaterom przeróżne pułapki. Przymierze musi chronić swoją niewinność, a tymczasem zbliża się do niebezpiecznego wieku. Kiedy Piotruś kończy 17-18 lat nagle zaczyna nabierać cech dorosłego, a dorośli w tym świecie stają się albo bezwzględnymi Cynikami albo bezwolnymi Żarłokami. Przygody również nie sprzyjają młodym w tym zadaniu, ponieważ czasami muszą posłużyć się przemocą, aby przetrwać.

Jak skończy się ich wyprawa? Czy dotrą poznają królową? Co odkryją po drugiej stronie Ślepego lasu? pozostawiam te pytania bez odpowiedzi, bo je znajdziecie w Królowej Malroncji Maxime’a Chattam’a.

www.rudymspojrzeniem.pl

• Maxime Chattam