Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji. Bez leków i terapii

Okładka książki Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji. Bez leków i terapii David Servan-Schreiber
David Servan-Schreiber Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Vital
2017-01-01
2017-01-01
zdrowie terapia lęk stres depresja

Okładka książki Wege Dieta roślinna w praktyce Danuta Gajewska, Iwona Kibil
Wege Dieta roś... Danuta Gajewska, Iw...
Okładka książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu Michael H. Greger, Gene Stone
Jak nie umrzeć... Michael H. Greger, ...
Okładka książki Jedzenie intuicyjne. Bez radykalnych zasad, zakazów i diet Elyse Resch, Evelyn Tribole
Jedzenie intui... Elyse Resch, Evelyn...
Okładka książki Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
Masz to we krw... Paulina Ihnatowicz,...

Bardzo konkretna książka. Przedstawia określone metody zwalczania stresu czy też depresji, opierając się o naukowe fakty. Duża bibliografia na koniec też jest na plus. Mimo naukowego tonu bardzo lekko się czyta.

Słaba nie polecam, strata czasu

Słaba nie polecam, strata czasu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta się bardzo lekko, niemal wciągająco, wszystko jest poparte naukowymi publikacjami lub literaturą, jedyne zastrzeżenie mam do tego, że większość rozwiązań jest niestety dość oczywistych (aczkolwiek jest wytłumaczone dlaczego są tak ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej psychiki). Ważne jest by czytając tę książkę mieć z tyłu głowy, że jednak nie zastąpi ona nam tradycyjnych metod leczenia, a jedynie jest uzupełnieniem tego co poza leczeniem powinniśmy lub możemy wprowadzić w życie aby po prostu żyło nam się lepiej i żeby objawy lęku i depresji były łagodniejsze lub ustępowały.

Czytanie tej książki było czystą przyjemnością. Znam też kilka innych o podobnej tematyce, ale ta zdecydowanie była do tej pory najlepsza. Zaznaczyłam sobie wiele ciekawych fragmentów, oraz wyciągnęłam z niej wiele ciekawych i przydatnych mi do życia wniosków.
Może jak ktoś patrzy na tytuł, to pomysli sobie, że jakaś książka dla ludzi co mają niepokolei w głowie. Zdecydowanie tak nie jest. Ta książka nadaje się do przeczytania dla osób w każdym wieku (chociaż może tak najlepiej 15, 16+),nie zależnie od tego, czy w jego życiu, głowie jest wszystko wspaniale, czy ma jakieś problemy.
Wiadomo, książka jak książka, jeżeli ktoś ma duże problemy to nie rozwiąże ich przeczytanie kilku stron. Jednak zauważyłam, że może ona wiele pomóc, bakierowac człowieka na lepszy tok myślenia, a także uniknięcia niektórych problemów.

Jeszcze raz mocno polecam.

Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji to książka napisana przez dr Davida Servana-Schreibera, niestety już zmarłego francuskiego specjalistę w dziedzinie neurologii i psychiatrii. Jak sam tytuł wskazuje, treść skupia się na bezinwazyjnych i "bezfarmakologicznych" terapiach mających na celu pozbycie się leku, depresji i stresu "na własną rękę". Autor książki proponuje zostosowanie kilkunastu niekonwencjonalnych metod, dzięki którym stosowaniu mamy się poczuć wolni od wszelakich trosk i kryzysowych emocji, na które naraża nas codzienne życie.

W podręczniku tym każda z metod, takich jak jest EDMR (odwrażliwienie i przeprogramowanie za pomocą ruchów gałek ocznych) czy korzystanie i generowanie potęgi życiowej Qi opisane są w skrupulatny i wyczerpujący temat sposób. Oprócz tych "abstrakcyjnych" sposobów, autor zwraca również uwagę na zbawienny wpływ sportu czy zdrowego odżywiania, z naciskiem na spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, która odżywiają nas mózg emocjonalny.

Pozostając w temacie mózgu, czytając poszerzamy również swoją wiedzę z zakresu neurologii, poznając m.in. różnice między mózgiem emocjonalnym, a racjonalnym (które różnią również fizycznie!),czy poznając różne rodzaje inteligencji, przy czym obalony zostaje mit tej "jedynej właściwej".

Jako klucz do "samouzdrawiania" podaje m.in. znaczącą rolę synchronizacji funkcjonowania serca z mózgiem emocjonalnym, czy zachowanie równowagi między mózgiem racjonalnym a emocjonalnym.

Dr Servan-Schreiber, jako że posiadał wiele lat doświadczenia w zawodzie, mimo przedstawiania swych niekonwencjonalnych metod nie umniejsza również roli i działaniu metod tradycyjnych, jakimi są środki farmakologiczne i psychoterapia. Dzięki temu zaobserwować możemy obiektywizm w słowach i postawie autora.

W kwestii języka, w jakim książka jest napisana, nie będę kłamać, że jest on lekki, szybki i przyjemny. Nie jest. Jest jednak znośny dzięki temu, że autor łączy przykłady życia codziennego z popularno-naukowym stylem, więc by podejść do lektury nie musimy być ekspertami w dziedzinie psychiatrii czy neurologii. Książka nie jest również pełna perswazji, czy ciągłego przekonywania nas w słuszność zawartych w niej metod, natomiast posiada wydźwięk i charakter informatywny, co sobie cenię.

Jeżeli chodzi o skuteczność zawartych metod, jest to sprawa indywidualna, gdyż teorie dr Servana-Schreibera są często poddawane krytyce i wielu wątpliwościom, szczególnie biorąc pod uwagę śmierć autora, która wywołana była chorobą nowotworową, z którą jak sam autor twierdził - można wygrać siłą umysłu.

Podsumowując, pomimo niezbyt lekkiego języka, książka jest ciekawą pozycją, która nie tylko pomoże zaserwować nam wiele sposobów na radzenie sobie z depresją czy stresem, ale która posiada również ogromną wartość edukującą, dotyczącą funkcjonowania naszego organizmu, a szczególnie ludzkiego mózgu.

Ta książka bardzo pomogła mojej przyjaciółce, która od lat przeżywa stany lękowe. Nie chciała brać żadnych lekarstw i próbowała poradzić sobie z problemem samodzielnie, wcześniej bezskutecznie. Znalazłam tą książke i podarowałam jej w prezencie. Z radością zauważam, że teraz chętniej wychodzi do ludzi i więcej się rusza na powietrzu. Widać, że terapia z książki przynosi efekty. Polecam ją wszystkim którzy cierpią na podobne problemy.

• Psychologia
  • Puf
  • Zdrowie
  • Poczekalnia...
  • Do przeczytania 2020

Dodaj cytat z książki Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji. Bez leków i terapii