Joga Piękna

zdrowie, medycyna
Septem
2020-10-14
2020-10-14

Fumiko Takatsu to Japonka mieszkająca w Stanach, sporo po pięćdziesiątce, z wyglądu grubo poniżej czterdziestki. Na ile to efekt ćwiczeń twarzy, na ile geny czy operacje plastyczne, ciężko orzec. W każdym razie wygląda świetnie i świetnie zarabia na kobiecych marzeniach o wiecznej młodości (natomiast na zdjęciach jej fanek, prezentowanych w mediach społecznościowych, efekty są minimalne lub żadne). Książka Fumiko "Face Yoga Method" bardzo mnie zmotywowała do codziennych ćwiczeń mięśni twarzy; kiedy jednak efektów nie było i nie było, i wciąż nie było - porzuciłam "robienie min".

Niedawno natknęlam się na Polki zajmujące się face yogą, jest ich całkiem sporo, niektóre posługują się metodą Fumiko (Face Yoga Method, FYM),inne nie.

Marta Kucińska to kolejna propagatorka jogi twarzy, a także ajurwedy i ogólnie zdrowego stylu życia. Wygląda bardzo dobrze, jest więc chodzącą reklamą swojego bloga, kanału YT i sklepu. Ponieważ w artykułach na blogu zaledwie muska tematy, liczyłam, że to celowa taktyka, aby zachować "mięso" dla książki, nie zdradzać zbyt wiele za darmo;)

Pierwsza część "Jogi piękna" jest bardzo nudna, pełna banałów typu: uśmiechaj się, nie stresuj i wysypiaj, a będziesz piękna i zdrowa. Tja. Nie podobało mi się nachalne namawianie do wegetarianizmu - sama nie jem mięsa, ale nie znoszę tekstów typu "jedząc mięso asymilujemy strach i rozpacz zwierzątek". W ogóle za dużo jest w tej książce kategorycznych "powinno się" i "należy", to nie jest dobry sposób komunikacji z czytelnikiem...

Po wstępie autorka omawia ćwiczenia poszczególnych partii twarzy według metody Fumiko Takatsu. Są one dobrze objaśnione i zilustrowane zdjęciami, jednak w porównaniu z innymi książkami jest ich niewiele. Także masaż twarzy dłońmi i gadżetami typu płytki gua sha omówiony został pobieżnie - na pewno trzeba doczytać w internecie czy innych książkach, jeśli chce się przetestować te metody dbania o skórę. Następnie mamy rozdział o naturalnej pielęgnacji skóry, z przepisami np. na maseczki. Niektóre są proste, inne zawierają trudno dostępne składniki typu spirulina, glukononakton, skwalan.

Mam wrażenie, że Marta Kucińska chciała w jednej książce zmieścić zbyt wiele treści, niestety kosztem wartości merytorycznej. Tematy są jedynie sygnalizowane i jeśli coś nas zainteresuje, trzeba szukać informacji gdzie indziej...
Na pewno atutem autorki są ukończone studia biologiczne, a także sam styl pisania, stonowany i bez nieznośnej egzaltacji. Z drugiej strony, jak biolog może w kółko pisać pierdololo o "toksynach" i "odtruwaniu organizmu"?

Podsumowując: jeśli nie masz anglojęzycznych książek o jodze twarzy (ja mam trzy;) ) to można na początek, acz niekoniecznie, bo więcej znajdziesz za darmo w Internecie;).

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka zawiera przydane informacje jak masować twarz, mówi o technikach oraz przydanych narzędziach, które można do tego wykorzystać. Do tego w książce zawarte są zdjęcia i instrukcje ułatwiające zrozumienie danego masażu. Jednak autorka stosuje w swojej książce również sporo uogólnień i nie do końca przedstawia rzeczy zgodne z obecną wiedzą (jak np ilość godzin snu).
Spodziewałam się czegoś więcej.

Osobiście bardzo przypadła mi do gustu ta książka. Chętnie kupię ją komuś bliskiemu w prezencie. Mimo, że wiele już wiedziałam o ajurwedzie, odżywianiu i nastawieniu do życia to jednak dobrze mi się wszystko czytało (utrwalało wcześniej poznaną wiedzę). Super, że posiadam wreszcie książkę, w której mam małe kompendium wiedzy o masażach i relaksacji do twarzy. Książka na pewno nie raz będzie czytana/przeglądana. Uważam, że książka nie jest dla każdego. Pewnie jak bym po nią sięgnęła 5 lat temu, gdzie jadłam co tydzień schabowego u mamy to bym stwierdziła, że to jakieś czary i bzdury. Dziś jestem pescowegetarianinem z wyboru i nie pije mleka, bo jak autorka napisała - "to dla mnie nie etyczne". Taka jest i również moja opinia. Nie każdy tą opinie musi podzielać. Dlatego każdy ocenia tą książkę przez inny pryzmat. Każdy z nas jest w innym miejscu w swoim życiu.

Książka napisania kiepskim językiem, to po pierwsze. Po drugie, mimo że jestem ścisłowcem, to dałam jej szansę w ramach poszerzania horyzontów. Ale czytanie o szkodliwości mleka, mięsa (jemy ból zwierząt, więc sami jesteśmy wtedy w złym humorze) i inne wymysły mnie przerosły ;) Dużo dużo okrągłych zdań i uogólnień. Zniechęciła mnie nawet do nauczenia się tego masażu twarzy.

Książka jest jak podręcznik podstawowej pielęgnacji twarzy dla każdego. Ładnie, minimalistycznie wydana, zachęca do spróbowania swojej przygody z masażami / joga twarzy. Nie jest to naukowe arcydzieło, takich zresztą nie czytuje ale uważam pozycję za dobry poradnik godny polecenia. Sporo rzeczy się dowiedziałam, i postaram się wpleść w życie , jak mi to wyjdzie pokaże czas nie mniej , dla tych którzy już coś wiedza napewno odświeży ich wiedzę , a dla laików idealny początek. To co mnie urzekło w książce to to że pani Marta nie namawia do praktyki i zmian w życiu na siłę.

Jest to bardzo ciekawa pozycja dla każdego kto chce dbac i odpowiednio pielęgnować swoją urodę. Książka zawiera wiele ciekawych porad, przepisów na domowe kosmetyki oraz cennych rad, które mogą wydawać się z pozoru oczywiste, ale jednak do tej pory na nie, nie zwracaliśmy wystarczającej uwagi. Ta pozycja pozwala również zmienić styl życia i wprowadzi w naszą codzienna rutynę wiele wartościowych praktyk, dzięki którym nasze życie może być jeszcze lepsze. Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką zdrowia, urody i własnego rozwoju.

Joga Piekna to jedna z tych książek, którą warto mieć, a przynajmniej powinna mieć ją każda kobieta. Znajdziemy w niej dużą dawkę wiedzy i porad niezwykle przydatnych zwłaszcza na początku. Zrozumiemy na czym polega proces starzenia się, jak to co jemy, nasz styl życia i nawyki wpływają na wygląd. Dowiemy się również jak joga - w tym joga twarzy, masaże i naturalna pielęgnacja ciała pomagają złagodzić efekty upływu czasu.

Ten poradnik spodoba się na pewno wszystkim miłośnikom naturalnych i skutecznych rozwiązań. W bardzo prosty i naturalny sposób pomoże zadbać o siebie jednocześnie chroniąc środowisko. Myślę, że będę do niej często wracać :)

Książka inna niż wszystkie, które czytałam do tej pory, a które dotyczą tematu urody i dbania o twarz. Tutaj znajdziemy konkretne informacji i porady, jak w realny sposób opóźnić proces starzenia. Można uzupełnić wiedzę zaczerpniętą z kanału na YouTube, który prowadzi autorka.
Od prawie roku jestem posiadaczką poduszki anty zmarszczkowej, która jest przedstawiona w tej książce, od 6 Mac praktykuje masaż Goa sha, i powiem Wam że to działa.
Ta książka dla mnie osobiście jest dopełnieniem tego co już wiem w temacie przeciwdziałania zmianom jakie przynosi nam czas.

Książka fajnie wprowadza w zagadnienie własnoręcznie wykonanych masaży twarzy. Podane opisy i zdjecia ułatwiają ich realizację .
Uzasadnia dlaczego są ważne i skuteczniejsze, niż codzienne wklepywanie w twarz drogiego kremu zawierającego konserwanty.
Fajne, pouczające dla kogoś kto chce zwrócić się ku naturalnym metodom dbania o zdrowie i urodę :)

Wiedza Pani Marty, dla nas kobiet, jest nieoceniona. Niesamowita książka, pięknie wydana i napisana w bardzo przystępny, zrozumiały sposób. Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety, w każdym wieku.

• Poradniki
  • Przeczytane w 2021