Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki

Okładka książki Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
Paulina IhnatowiczEmilia Ptak Wydawnictwo: Publicat S.A. zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Publicat S.A.
2019-10-16
2019-10-16

Okładka książki Masz to we Krwi. Choroby autoimmunologiczne. Objawy, wskazówki, diety Natalia Czekalska, Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
Masz to we Krw... Natalia Czekalska, ...
Okładka książki Zupełnie inne spojrzenie na dietę lekkostrawną Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
Zupełnie inne ... Paulina Ihnatowicz,...
Okładka książki Autoimmunologia - podróż po zdrowie Natalia Czekalska, Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
Autoimmunologi... Natalia Czekalska, ...

Witajcie moi kochani

Dziś chciałabym zaprezentować recenzję książki z innego gatunku niż zazwyczaj.

Moi drodzy jak często wykonujecie badania krwi? Czy potraficie je poprawnie zinterpretować?
Szczerze mówiąc to ja nad wynikami zazwyczaj się nie zastanawiałam. Po prostu szłam z nimi do lekarza i czekałam na jego analizę oraz sugestię. Jednakże po przeczytaniu tej pozycji będę już bardziej świadomie interpretować swoje wyniki badań.

„Masz to we krwi” to poradnik, który w łatwy i przystępny sposób przedstawia zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej krwi oraz układu odpornościowego; morfologii; tarczycy; lipidogramu.

Podzielony został na cztery następujące części:
1. Krew i układ odpornościowy – w tej części zawarte zostały m.in. podstawowe informacje dotyczące krwi, jej zadań oraz budowy; niedokrwistości oraz jej rodzajów; układu odpornościowego.
2. Morfologia – w tej części znajdują się m.in. informacje związane z interpretacją wyników morfologii oraz odczytywaniem wyników badań w praktyce (na podanych przykładach); dotyczące diety oraz podany został przykładowy jadłospis.
3. Tarczyca – w tej części zawarte zostały m.in. podstawowe informacje dotyczące tarczycy; chorób tarczycy oraz ich rodzajów; diagnostyki tarczycy; odczytywania wyników badań w praktyce (na podanych przykładach); czynników wpływających na tarczycę; diety oraz suplementacji oraz podany został przykładowy jadłospis.
4. Lipidogram – w tej części znajdują się m.in. informacje związane z cholesterolem; odczytywaniem wyników badań w praktyce (na podanych przykładach); dietą oraz suplementacją oraz podany został przykładowy jadłospis.
Ponadto znajdują się również listy badań dla kobiet i mężczyzn w zależności od wieku.

Reasumując książka zawiera podstawową wiedzę w wyżej wymienionym zakresie. Więc jest idealna dla osób, które dopiero poznają daną tematykę. Choć autorki same wskazują na to, żeby sceptycznie podchodzić do ich opinii oraz je weryfikować, uważam, że od czegoś trzeba zacząć, aby móc rozwijać swoją wiedzę. Tak więc ta pozycja jest ku temu idealna. Jeżeli chodzi o przykładowe dania zawarte w poradniku to są one bardzo proste, co mnie osobiście bardzo zadowala, ponieważ nie przepadam za skomplikowanymi i wieloskładnikowymi daniami. Dla mnie im prościej tym lepiej. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z lektury. Dzięki niej uzupełniłam swoją wiedzę oraz dowiedziałam się wielu nowych interesujących rzeczy. Serdecznie polecam każdej osobie, która pragnie w sposób świadomy zadbać o swoje zdrowie.

Dziękuje Wydawnictwu Publicat za możliwość zrecenzowania książki #współpracarecenzencka.

Witajcie moi kochani

Dziś chciałabym zaprezentować recenzję książki z innego gatunku niż zazwyczaj.

Któż z Nas nie poszedł na badania, potem odbiera wyniku i ups czarna magia o co w tym chodzi ? Wartości są, normy są niby się mieści ale czy to dobrze czy źle ? Jak w ogóle to interpretować ?

Już teraz mam odpowiedz na te pytania dzięki tej książce, a co najważniejsze wiem jak się do nich przygotować, aby otrzymany wynik był wiarygodny. Najczęściej lekarz daje skierowanie i powie proszę być nad czczo i tyle, a jednak jest dużo zmiennych, które maja wpływ na nasz wynik jak i również co chcemy zbadać.

Książka jest podzielona na 4 części Krew, Morfologia, Tarczyca i Lipidogram. Każda z części ma swoje podrozdziały opisujące najważniejsze zagadnienia. Wyjaśnienia podstawowych pojęć, co to za choroba skąd w ogóle się bierze. Dodatkowe najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące danego zagadnienia. Na końcu książki wymienione jak powinno się robić badania w danym w wieku z podziałem na płeć oraz indeks wyrazów, aby łatwo można było wszystko znaleźć.

Do tego mamy przykładowe wyniki badań z dokładnym opisem jak je czytać, na co zwrócić szczególną uwagę z podziałem na płeć oraz wiek, bo to ma bardzo duże znaczenie. Jak poprawić swoją dietę, naturalna suplementacja domowymi sposobami, aby wyniki były lepsze oraz to co mi się najbardziej podoba to przykładowy jadłospis.

W końcu już ten cholesterol nie jest dla mnie zagadką i wiem jak go prawidłowo odczytać.

Jako osoba cierpiąca na Hashimoto oraz insulinooporność dość sporo czytałam na temat badań, diet jak się leczyć ale dopiero ta książka napisana prostym i zrozumiałym językiem wytłumaczyła mi i dała odpowiedz na niektóre pytania

Wg mnie każdy powinien mieć taką książkę w domu.

„Masz to we krwi” to przewodnik po podstawowych badaniach krwi. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych informacji, wskaźników i norm, uwzględniając wiek pacjenta oraz płeć. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ normy różnią się u dzieci, seniorów, dorosłych i u kobiet w ciąży.

Każdy rozdział został szeroko omówiony. Autorki w zrozumiały sposób wyjaśniły medyczne zagadnienia. Dowiemy się o wspieraniu organizmu w określonych chorobach, suplementacji witamin i minerałów, poznamy również przykładowe jadłospisy i dania w wymienionych przypadkach chorobowych. Na końcu każdego rozdziału autorki zamieściły różnorodne wyniki badań oraz ich interpretacje dla różnych grup wiekowych, płci oraz trybów życia.

W książce znajdziemy:
- Rozdział I i II, Który opisuje krew, morfologię oraz układ odpornościowy, czyli limfocyty, erytrocyty, eozynofile i cały skład krwi, wraz z wytłumaczeniem wskaźników takich jak MCV, MCHC, RDW i wiele innych. Autorki opisały rodzaje niedokrwistości oraz anemię, dietę wspomagającą. Dowiemy się wiele o stanach zapalnych i funkcjonowaniu układu odpornościowego.
- Rozdział 3: Tarczyca. Dowiemy się, czym właściwie jest tarczyca, za co odpowiada, rodzaje niedoczynności i nadczynności tarczycy, w tym autoimmunologiczne choroby tarczycy. Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować choroby tarczycy, oraz czy usg jest potrzebne do diagnozy? Dowiemy się także, co z tym jodem! Kto powinien suplementować, a kto unikać? Jakie inne suplementy mogą być ważne, i jak powinna wyglądać dieta w chorobach tarczycowych? Czego unikać w jadłospisie? Ponownie zostało omówionych wiele przykładowych badań.
- Rozdział 4: Lipidogram, czyli cholesterol. Jakich produktów unikać w diecie? Tłuszcze roślinne czy zwierzęce, które są zdrowsze? Jak odczytywać wyniki badań? Czy podwyższony cholesterol w każdym przypadku szkodzi?

Dla mnie najbardziej zagadkowy był właśnie ten cholesterol. Autorki szeroko omówiły ten temat, wszystko zostało napisane zrozumiale. Uwzględnione zostały normy dla różnych sytuacji.

Temat tarczycy również został świetnie opracowany. O tarczycy wiele już wiem, jednak dowiadywałam się z internetu, a tam nie wszystko jest opisane zgodnie z prawdą. Informacje w tej książce są wiarygodne i napisane zrozumiałym językiem.

Naprawdę książkę bardzo polecam. Warto ją mieć w swoim domu, pod ręką, by w razie wątpliwości lub ciekawości skorzystać z rzetelnej wiedzy. Odnajdziemy tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Zdecydowanie z doświadczenia wiem, że lepiej sięgnąć po książkę niż ciągle szukać informacji w internecie. To książka MUST HAVE, jeśli dbasz o swoje zdrowie lub chcesz zacząć dbać ! Książka nie zastępuje jednak wizyty u lekarza i o tym warto pamiętać 💙

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są badania profilaktyczne. Przynajmniej w teorii tak jest, gorzej bywa z praktyką, prawda? Lepiej zapobiegać, zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie, niż zadziałać za późno. Osobiście od przeszło pięciu lat moje życie kręci się wokół szpitali, badań i wyników. Przez ten czas chcąc nie chcąc dużo w tym zakresie się dowiedziałam i nauczyłam. Jednak nadal nie wszystko jest dla mnie jasne. Lektura tej książki co nieco rozjaśniła moje wątpliwości, pozwoliła zgłębić kilka zagadnień oraz przypomnieć sobie część z czasów szkolnych.

Paulina Ihnatowicz i Emilia Ptak w przystępny sposób przedstawiły w książce konkretne przypadki, co moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem. Niedokrwistość, choroby tarczycy, cholesterol czy dyslipidemia - to część z tego, o czym możemy przeczytać.

Jeśli zaś chodzi o zdrowe nawyki żywieniowe, to również ten temat nie jest mi obcy, gdyż muszę łączyć dietę lekkostrawną z cukrzycową. Jeśli chodzi o tę część, to mam nieco wątpliwości co do zaproponowanego żywienia i przepisów (choć niektóre z nich na pewno wypróbuję). Uważam, że zanim wprowadzimy jakąś zmianę, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Nie jestem za całkowitym wykluczaniem konkretnych produktów z naszego jadłospisu. Przykładowo taki gluten, na którego temat narosło już wiele mitów. Światowi specjaliści zalecają, żeby jeść wszystko w normalnych proporcjach.

"Masz to we krwi" to publikacja praktycznej i przystępnej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia i analizy wyników badań. Jednak nie opierajcie się wyłącznie na książce, zawsze z interpretacją wyników udajcie się do specjalisty.

Interpretacja wyników badań krwi to jedna z pierwszych rzeczy, które chcemy poznać zaraz po otrzymaniu wyników laboratoryjnych. Gdy wynik nie mieści się w normach czasem zaczyna ogarniać nas niepokój, zwłaszcza gdy musimy czekać na wizytę do lekarza.
Na szczęście istnieją takie pozycje jak "Masz to we krwi: Morfologia, Hashimoto, cholesterol, wyniki, diety, wskazówki", napisane przez dwie doświadczone dietetyczki: Paulinę Ihnatowicz oraz Emilię Ptak.

Ta książka pozwala zdobyć wiedzę na temat interpretacji wyników krwi, przedstawiając najważniejsze parametry krwi oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Autorki opisują różne przypadki na podstawie wyników badań i wywiadu, oferując wskazówki dotyczące poprawy wyników za pomocą diety i suplementacji. Dodatkowo omawiają szeroko występujące choroby tarczycy, dostarczając kompleksowej wiedzy dla osób borykających się z tymi schorzeniami.

W każdym rozdziale autorki prezentują przykłady badań oraz ich interpretację opierając się na aktualnej wiedzy i swoim doświadczeniu zawodowym. Książka ta zawiera ogromną ilość informacji medycznych co sprawia, że czytanie jej wymaga czasu i przemyśleń, ale z pewnością ułatwia zrozumienie wyników badań.
Na końcu każdego rozdziału znajdziemu przykładowy jadłospis, który może pomóc wprowadzić zmiany w codziennej diecie.

Choć w książce pojawiła się informacja dietetyczna odnoście glutenu, z którą niekoniecznie się zgadzam to mimo wszystko moim zdaniem jako całość książka została dobrze i rzetelnie napisana .

"Masz to we krwi" to pozycja, na którą warto zwrócić uwagę . To skarbnica wiedzy dotycząca wyników krwi z pewnością przyda się w każdym domu.

Choruje na hashimoto od kilku lat, a o niektórych rzeczach dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu tej książki. Warto uzupełniać swoją wiedzę i to co mówi lekarza o takie wartościowe treści.

Duża dawka praktycznej wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Oczywiście nie wystarczająca do jakiejkolwiek autodiagnozy, co autorki podkreślają, jednak dobry punkt wyjścia, żeby bardziej zastanowić się nad działaniem naszego organizmu, jakie badania zrobić by sprawdzić jego obecną kondycję i jak można je interpretować (również w granicach norm).
Minusem moim zdaniem są zamieszczone przykładowe przepisy, gdyż są zupełnie niepraktyczne.

Minusem moim zdaniem są...

kopalnia merytorycznej, przydatnej wiedzy. Jak się przygotować do badania, jak analizować wyniki, o czym świadczą, ewentualnie jaką zastosować dietę. Szczegółowo opisane przykłady interpretacji wyników badań. Wszystko napisane przystępnym językiem.

Uwielbiam. Mega dawka wiedzy

Uwielbiam. Mega dawka wiedzy

Spodziewałam się troszeczkę czegoś innego. Rozdziały poświęcone anemii oraz cholesterolowi nawet mnie zaciekawiły, same analizy badań okazały się dla mnie niezrozumiałe. Przykładowe diety wydają się niedopracowane.
Mam mieszane odczucia co do tej książki. Naciągane 5 za te dwa rozdziały, które przeczytałam z przyjemnością.

• Zdrowie
  • Dietetyka