Mourinho. Pogłębiona anatomia zwycięzcy

Mourinho: Further Anatomy of a Winner
biografia, autobiografia, pamiętnik
Piotr Kuś
sport piłka nożna Jose Mourinho

Książka dobra, aczkolwiek im dalej idąc z karierą Jose tym szybciej i mniej szczegółów było opisanych w książce. Na plus opis jego początków w Portugalii i pierwszego przejęcia Chelsea.

Jak można domyśleć się już po samym tytule „Mourinho. Pogłębiona anatomia zwycięzcy” autorstwa Patricka Barclaya to rozszerzona wersja biografii charyzmatycznego portugalskiego szkoleniowca. Brytyjski pisarz zadał sobie przy tym jednak trud, aby nie tylko dodać nowe rozdziały, ale i te istniejące napisać nowymi słowami. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ani przez moment nie...

The Special One to jednak jest do szabli, do szklanki i do rąbanki. Trochę rozczarowała mnie objętość książki od czasów Realu, przez Chelsea i Manchester United, ktoś tu po drodze stracił wenę. I fajnie, że autor trzydzieści osiem razy powtórzył, że Mou jest przystojny, dobrze wiedzieć!

Bardzo ciekawie zostały przedstawione początki kariery Jose - uczenie się fachu przy ojcu, bycie asystentem u Robsona i van Gaala czy początki bycia trenerem pierwszego zespołu.
Jednakże nie podobało mi się to że autor skupił się głównie na pierwszym sezonie Mourinho w Chelsea. Jest on opisany bardziej skrupulatnie niż cała kariera Jose w Interze, Realu, a potem znów w...

Osoby Jose Mourinho chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Wielki trener, który jest idealnym przykładem na to, że nie trzeba być dobrym piłkarzem, aby być dobrym trenerem. Przykładów takich jest wiele jak choćby Sacchi, Hitzfield, Benitez, Houllier czy Emery. Jak to mawiał Sacchi "żeby być dżokejem nie trzeba być najpierw koniem". Ale przejdźmy do rzeczy.

Na 25 maja...

• Piłka nożna