Peereliada: komentarze do słów 1976-1981

Okładka książki Peereliada: komentarze do słów 1976-1981 Michał Głowiński
Okładka książki Peereliada: komentarze do słów 1976-1981
Michał Głowiński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy językoznawstwo, nauka o literaturze
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8306022912
Tagi:
nowomowa propaganda
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pamiętnik literacki nr 4 / 2019 Piotr Bogalecki, Dariusz Doliński, Adam Dziadek, Piotr Fast, Michał Głowiński, Zbigniew Kloch, Piotr Krupiński, Marcin Kula, Jerzy Madejski, Magdalena Popiel, Adam Poprawa, Eugenia Prokop-Janiec, Redakcja Pamiętników Literackich, Andrzej Skrendo, Wojciech Tomasik, Marta Tomczok, Aleksandra Ubertowska, Krzysztof Uniłowski
Ocena 0,0
Pamiętnik lite... Piotr Bogalecki, Da...
Okładka książki Pamiętnik Literacki nr 1 / 2019 Zdzisław Jerzy Adamczyk, Marta Baron-Milian, Marian Bielecki, Marcin Całbecki, Aleksandra Chomiuk, Michał Głowiński, Inga Iwasiów, Tomasz Kunz, Redakcja Pamiętników Literackich, Artur Żywiołek
Ocena 0,0
Pamiętnik Lite... Zdzisław Jerzy Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
612
569

Na półkach:

Dalszy ciąg „Marcowego gadania”.
„Dawniej, a jeśli dzisiaj [1976], to gdzie indziej, odbywają się strajki, w Polsce obecnie mają miejsce tylko przerwy w pracy” (s. 11)
„Jako podstawę dzisiejszych komentarzy biorę wywiad Kiry Gałczyńskiej z Edmundem Osmańczykiem, opublikowany przez "Trybunę Ludu" (...) Osmańczyk głosi, że rola intelektualistów jest rolą służebną; trzeba stwierdzić, że nikt od dawna nie sformułował tego partyjnego ideału z tak szczerą otwartością” (s. 23)
„Partia musi przechwycić przynajmniej słowa, bo w praktyce żadnych autentycznych sojuszy nie jest w stanie zapewnić, co najwyżej sojusz ubeków z aparatczykami” (s. 55)
„"Podkreśla się (w prasie światowej, tzn. zachodniej M. G.) także, iż z dekretu o amnestii skorzystali ci, którzy swoją działalnością naruszyli normy prawa PRL i weszli z tym prawem w kolizję." Jest to zdanie bez sensu, gdyż amnestii udziela się tym tylko, którzy weszli w konflikt z prawem.” (s. 103)
4 lata później władza musiała przyznać, że strajki są.
„Kto jest gospodarzem kraju ? Nie pierwszy sekretarz (choć Gierka nazywano niekiedy właśnie gospodarzem),nie rząd, nie partia, ale oczywiście klasa robotnicza. Tak w każdym razie dowodzi Andrzej Wasilkowski w obszernym artykule "Praktyka demokracji socjalistycznej".” (s. 201) Pisał w taki sposób, jakby strajki stały się zdobyczą ustroju, dotąd bowiem można było przeczytać: klasa robotnicza nie strajkuje, bo i przeciw komu, skoro jest gospodarzem. Teraz zaś: strajkuje dlatego, że jest gospodarzem...
Monister Spraw Wewnętrznych Stanisław Kowalczyk oświadczył wkróce „Są dowody na to, że do autentycznego ruchu robotniczego weszli, a tu i ówdzie usiłują wejść nadal, przeciwnicy socjalizmu. Nie brak wśród nich kosmopolitów, nacjonalistów wszelkiej maści, anarchistów, a nawet pospolitych przestępców.”
„Trudno o zdanie brzmiące bardziej w duchu marcowym, zapewne wtedy ukształtowała się świadomość ministra, i wtedy też okrzepła, stała się skamieliną. Takich zdań dawno się nie słyszało. Przywołał nawet nieszczęsnych kosmopolitów” (s. 217)
„prawda jest przeciwieństwem kłamstwa” (s. 218 czyjeś odkrycie wydrukowane w „Nowych Drogach”)
„PZPR ZAWSZE Z PARTIĄ” (s. 257 transparent, jaki podbno widać było gdzies pod Łomżą)
„Nie trudno wywnioskować ze sprawozdania Michała Księżarczyka w dzisiejszym „Życiu Warszawy" (23 czerwca 1981),że konferencja partyjna w Piotrkowie przebieg miała niecodzienny, a nawet więcej, że składała się przede wszystkim z awantur. Jednym z punktów zapalnych była sprawa niejakiego Stanisława Składowskiego, którego jedni pragnęli umieścić na liście kandydatów w wyborach na zjazd, inni zaś uczynić tego zdecydowanie nie chcieli. Z wypowiedzi owego Składowskiego wynika, że jest on klasycznym przedstawicielem partyjnego betonu. Pochwalił katowickie forum, a także w jego „wystąpieniu była [ ... ] mowa o działaniach rozbijackich różnych gnojków politycznych na szczeblu centralnym.” Oto co się nazywa szczerą partyjną atmosferą ! (...) Charakterystyczne : w sprawozdaniu z konferencji piotrkowskiej, ogłoszonym w dzisiejszej „Trybunie Ludu", nie ma ani słowa o tego rodzaju incydentach.” (s. 296)
„telewizja nie kłamie, mówi tylko pół ПРАВДЫ” (s. 348 plakat domowej roboty)

Dalszy ciąg „Marcowego gadania”.
„Dawniej, a jeśli dzisiaj [1976], to gdzie indziej, odbywają się strajki, w Polsce obecnie mają miejsce tylko przerwy w pracy” (s. 11)
„Jako podstawę dzisiejszych komentarzy biorę wywiad Kiry Gałczyńskiej z Edmundem Osmańczykiem, opublikowany przez "Trybunę Ludu" (...) Osmańczyk głosi, że rola intelektualistów jest rolą służebną; trzeba...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1775
724

Na półkach: , , ,

Lektura fascynująca i przerażająca zarazem. Ile z pojęć opisanych przez Głowińskiego mam okazję słyszeć teraz, prawie czterdzieści lat po ich wynotowaniu...
Warto.

Lektura fascynująca i przerażająca zarazem. Ile z pojęć opisanych przez Głowińskiego mam okazję słyszeć teraz, prawie czterdzieści lat po ich wynotowaniu...
Warto.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Wyzwanie 2017
    1
  • Małgosia biblioteka papierowa
    1
  • PRL
    1
  • MAM PAPIEROWĄ
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Peereliada: komentarze do słów 1976-1981


Podobne książki

Przeczytaj także