Obserwator część 1

Okładka książki Obserwator część 1 Charlotte Link
Okładka książki Obserwator część 1
Charlotte Link Wydawnictwo: Sonia Draga Seria: Bestsellery kryminalne kryminał, sensacja, thriller
Bestsellery kryminalne
Der Beobachter
Sonia Draga
2016-01-01
2016-01-01
Anna Makowiecka-Siudut

Ja rozumiem stworzyć głupią postać ,ale głupota Samsona przechodzi ludzkie pojęcie i woła o pomstę do nieba. Miałem obawy że za chwilę eksploduję ze złości i irytacji. Nerwus jestem-wiem. :) Co prawda jest go mniej po pewnym czasie ,ale pozostałe postaci (postacie?) dzielnie go zastępują. Co do stylu pisania- to najstarsza wersja AI byłaby czerwona ze wstydu gdyby coś takiego napisała.

Na samym początku nie mogłam się połapać, kto jest kim. Dopiero po pewnym czasie wszystko zaczęło się logicznie łączyć. Książka w fajnym, trochę leniwym klimacie, oczywiście ze zbrodnią, ale bez drastyczności. Nasuwający się stopniowo sprawcy szybko są eliminowani i do końca ciężko się domyślić, kto jest winny. Bardzo dobrze pokazane, że nie ma postaci czarno-białych, każdy ma jakąś rysę i łatwo oceniać innych bez znajomości ich życia.

Książki Charlotte Link trzymają w napięciu, każdego podejrzewa się o morderstwo, szuka motywu zbrodni, patrzy każdemu na ręce. "Obserwator" miesza wątki i wzbudza niepokój. I o to chodzi w kryminale. Niczego więcej nie oczekuję i na szczęście nie znajduję: głębszej filozofii i tła historycznego. Po prostu jest trup i motyw :)

Kolejna świetna historia kryminalna Charlotte Link dostarczyła mi rozrywki i emocji na kilka wieczorów.
W Londynie panuje zima, zostało kilka tygodni do świąt. Samson Segal, bezrobotny facet, żyjący niemal na utrzymaniu brata, to (pozornie) życiowy przegryw i urodzony nieudacznik. Stanowi sól w oku Millie, jego bratowej, pragnącej, aby albo podjął pracę i dokładał się do wydatków. Albo najlepiej wyniósł się z ich domu i życia.
Samson, z braku innego zajęcia, ale też własnej ciekawości, zabija swój czas bacznie obserwując ludzi z sąsiedztwa. Szczególną uwagę poświęca atrakcyjnej mężatce, Gillian Ward, wiodącej na pozór idealne życie, z mężem i dorastającą córeczką. Jednak ta sielanka skrywa niezbyt przyjemny obraz tej rodziny.
Jednocześnie w metropolii ktoś seryjnie morduje samotne, starsze kobiety. Lucy Caine, Carla Roberts, emerytowana lekarka Anne Wesley. Co łączyło te trzy ofiary? Wydaje się, że klucz do tajemnicy tkwi w ich przeszłości.
Również nad Gillian i jej mężem wkrótce zawiśnie niebezpieczeństwo...
Autorka stworzyła mroczną, niepokojącą opowieść, z nutką grozy, nadciągającego zagrożenia- po prostu obłędny klimat, który udziela się czytelnikowi. Akcja jest tu prowadzona w umiarkowanym tempie, czego nie poczytuję bynajmniej za feler- pisarka gmatwa wątki, ,,dla zmylenia czytelnika" podsuwa różne wersje w śledztwie, kilka paskudnych sprawek wychodzi na światło dzienne, co sprawia, że książka nie wieje nudą.
Bohaterowie mają swoje głęboko skrywane sekrety i grzeszki, ponure dramaty z przeszłości i potencjalne motywy zemsty. Bardzo zaskakuje przemiana wewnętrzna tytułowego obserwatora, Sama.
Pozostaje mi polecić ten kryminał, pani Link stanęła na wysokości zadania i nie zawiodła mnie kolejny raz.

Denerwujqca postac Gillian

Denerwujqca postac Gillian

Mi sie podobala. To moja druga ksiázka tej autorki, ta nawet lepsza. Duzo sie dzialo. do konca nie bylo wiadomo kto jest mordercá. Interesujácy John Brown, biedny, nieco zagubiony fajtlapa Samson Segal. Znalazl sie nawet polski watek z Bartkiem. Wszystko w zimowej scenerii -oby taka aura zdarzala sie w Anglii naprawdé. Peak Dostrick w mrocznym klimacie, od teraz bédzie mi sie kojarzyl z Gillian i Tará. Troche slabe tlumaczenie, jakos tak sie sklada ze w Anglii raczej wszyscy zwracaja sie do siebie per Ty, i malo realne aby John tytulowal Samsona panem...ale to takie drobiazgi...Koniec nieco rozwlekly, ale mimo wszystko nie moglam sie oderwac.

W sumie nie zaskoczyła mnie. Z początku ciekawie się zapowiadała. A później zbyt przewidywalna?

Trochę za dużo bohaterów. W pewnym momencie zgubiłam się kto jest kim.

Trochę za dużo bohaterów. W pewnym momencie zgubiłam się kto jest kim.

Solidny kryminał, chwilami akcja trochę zwalnia, ale generalnie napięcie jest cały czas, a pod koniec człowiek gryzie paznokcie i to nawet niekoniecznie swoje. Jedyny poważniejszy minus stanowią dla mnie bohaterowie - wiem, że to kwestia indywidualnych preferencji, ale ja akurat nie trafiłam na nikogo, za kogo mogłabym trzymać kciuki. Albo ktoś jest miałki, albo irytujący, albo umiera, zanim go lepiej poznamy.

Przyznam się szczerze, że trochę zmęczyłam tą książkę. Zapowiadało się fantastycznie, końcówka również utrzymała poziom, ale sam środek bardzo rozciągnięty.

• Charlotte Link
  • Kryminały