Ostatni pilot myśliwca

historia lotnictwo front zachodni polscy lotnicy dywizjon 308 II wojna światowa
literatura faktu
9788301192532
historia lotnictwo front zachodni polscy lotnicy dywizjon 308 II wojna światowa

Wpaniała gawęda i podróż śladami autora na przestrzeni prawie stu lat. W swojej kategorii książek autobiograficznych to arcydzieło. Polska okresu międzywojnia, Bliski Wschód, Wielka Brytania, Polska komunistyczna, Stany Zjednoczone - to historia, którą można by obdzielić kilka ludzkich istnień. Żołnierz, pilot, architekt, ciekawy człowiek. Prawdziwa przyjemność z czytania.

Najważniejsze informacje znajdziecie we wpisie od Allison.
Z mojej strony lekkie rozczarowanie, że tak mało w książce lotniczych wątków. Barwność życia, osób i doświadczeń skutecznie je zniwelował.
Dziś skończyłem czytać, pozostała mi gorycz po opinii autora o współczesnej Polsce. Jacy jesteśmy 'malutcy', pozbawieni wiedzy, horyzontów i umiejętności wyciągania wniosków....

Na półkach: , , , , ,

„Ostatni pilot myśliwca” to wspomnienia Jerzego Główczewskiego, który podczas drugiej wojny światowej walczył w Dywizjonie 308, a wcześniej zasłużył się jako żołnierz Brygady Strzelców Karpackich w Afryce.
Mimo iż książka liczy niemal 800 stron, czyta się ją jednym tchem. Sprzyjają temu gawędziarski styl i barwne życie autora, o którym opowiada on ze swadą, emocjami i...

Jerzy Główczewski, rocznik 1922, potomek spolonizowanych rodów niemieckich i francuskich, ostatni polski pilot myśliwski, który walczył w czasie II Wojny Światowej jest postacią nietuzinkową.
I bynajmniej nie z tego powodu, że jako 17- latek, po wybuchu II Wojny Światowej chciał wstąpić do Wojska Polskiego, aby walczyć z Niemcami. W ten sposób postępowali praktycznie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Lotnictwo
  • Literatura faktu
  • Do kupienia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Ostatni pilot myśliwca