Czarny manuskrypt

Okładka książki Czarny manuskrypt Krzysztof Bochus
Okładka książki Czarny manuskrypt
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Muza Cykl: Christian Abell (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 1)
Muza
2017-03-22
2017-03-22
literatura polska kryminał retro morderstwo zbrodnia tajemnica historia

2065

Audiobook
Kryminał retro. Akcja toczy się w Niemczech niedługo przed dojściem Hitlera do władzy. Ktoś brutalnie morduje księży z parafii w Kwidzynie, sąsiadującej z zamkiem krzyżackim. Śledztwo prowadzi radca kryminalny Christian Abell, dość zaskakująco lotny i błyskotliwy jak na lata trzydzieste ubiegłego wieku, ale przymykam na to oko. Fabuła ze wszech miar wciągająca, plus trochę wątków pobocznych (całkiem udanych),dotyczących głównego bohatera, no i w tle Krzyżacy. Rozwiązanie zagadki jak dla mnie satysfakcjonujące. Duży plus dla autora za opisy historyczne dotyczące m.in. zamku w Malborku. Na pewno wrócę jeszcze do tej serii.
Warto przeczytać "Czarny manuskrypt". Polecam.

Audiobook

Czyta sie swietnie. Jest mrocznie, brutalnie i mega wciaga

Czyta sie swietnie. Jest mrocznie, brutalnie i mega wciaga

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Bez wielu dodatkowych opisów i wątków obyczajowych. Koncentracja na dochodzeniu prowadzonym ciekawie i zajmująco.
Na pewno świetna lektura na wakacje.

Na pewno świetna lektura na wakacje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię i wysoko oceniam serię o Christianie Abellu, cenię Autora za styl pisania - dlatego ocena 6, a nie niżej. Ale tym razem umęczyłam się wielokrotnymi i długimi opisami "historycznymi". Ciężko się czytało, chociaż sam pomysł kryminału wydawał się na początku wciągający.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przedstawienie historii zakonu krzyżackiego i Kwidzynia brzmi, jakby bohaterowie czytali sobie całe akapity z Wikipedii. Tajemniczy, tytułowy manuskrypt jest gdzieś w tle, a pojawiające się sugestie, że zmieniłby historię Niemiec są, zdaje mi się, troszeczkę na wyrost. Wątki są ze sobą sprawnie powiązane, ale mimo wszystko mało ekscytujące.

Równie mało ekscytujący są bohaterowie - papierowi, płascy, jak z mokrego snu smalca alfa. Palą cygara, piją, obijają mordy, są zdecydowani i odważni, gardzą homoseksualistami, na kobiety patrzą wyłącznie przez pryzmat seksualności, a jeden z głównych bohaterów dokonuje nawet gwałtu, który przedstawiony jest jako zapłata za dawne dzieje. Bo przecież prostytutki nie można zgwałcić *prostacki rechot w tle*. I nie ma tutaj jakiegoś uzasadnienia fabularnego, grama zawoalowanej krytyki czy dystansu, ot, stare, dobre czasy i Prawdziwi Mężczyźni™.

Napisany później, ale wcześniejszy chronologicznie Wachmistrz zrobił na mnie odrobinę lepsze wrażenie. Może Autor z czasem odrobinę wysubtelniał.

Założenia Autora były oczywiste - kryminał miał być mroczny, brutalny, spiskowy, ale jednocześnie ambitny i erudycyjnie nawiązujący do historii. Jak jeden z Czytelników w opinii słusznie podsumował - połączenie Dana Browna i Marka Krajewskiego. Czy coś z tego wyszło? Według mnie tylko brutalność. Nieco groteskowa i nastawiona wyłącznie na zaszokowanie odbiorcy....

Całkiem ciekawe.

Całkiem ciekawe.

Lepszy niż Dan Brown

Lepszy niż Dan Brown

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mistrzostwo w gatunku retro. Pierwszy tom, otwierający niezwykłą serię z radcą Abellem i wachmistrzem Kukulką. Pierwsza odsłona dzieje się w sierpniu 1930 roku. Miejsce akcji: senne pruskie miasteczko Marienwerder. Są zbrodnie, występni duchowni i tajemnice wiodące daleko w głąb historii. Bardzo wysmakowana, rasowa lektura!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kryminał z ciekawą intrygą, czyta się lekko, nie męczy, nie trzeba długo czekać na wciągnięcie się akcję. W tle lata 30 ubiegłego wieku, kiedy to Niemcy zaczęli budować swoją "bajkę" o wyższości i czystości rasy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doczytałem do końca i to jest największy plus tej książki. Bardzo słabe.

Doczytałem do końca i to jest największy plus tej książki. Bardzo słabe.

• Kryminał