Czarny manuskrypt

Okładka książki Czarny manuskrypt Krzysztof Bochus
Okładka książki Czarny manuskrypt
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Muza Cykl: Christian Abell (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 1)
Muza
2017-03-22
2017-03-22
literatura polska kryminał retro morderstwo zbrodnia tajemnica historia

Bardzo dobry solidny kryminał. Jak zwykle zresztą. Nie wiem czemu miałam wrażenie, że to dalszy tom serii a tu się okazuje, że jednak pierwszy? Co nie zmienia i tak faktu, że w czytaniu kolejność ta nie ma raczej znaczenia. Jest solidna intryga kryminalna, trup się ściele, mordowani się księża z jednej tylko parafii a w tle mamy Krzyżaków (tak dokładnie) z malborskiego zamku. Mnie się bardzo podoba sposób pisania Bochusa oraz prowadzenie całej historii do tego dochodzi świetnie nakreślone tło zwłaszcza historyczne. Książki te, mimo że wydają się ciężkie wcale takie nie są czyta się to praktycznie za jednym podejściem. Może właśnie dlatego że podejście do fabuły jest nie do końca szablonowe. Dwie główne postacie radcy Abella i towarzyszącego mu Kukulki są świetnie sportretowane. Mają całe mnóstwo swoich wad, ale i tak czytelnik im cały czas kibicuje. I może o to chodzi w dobrym kryminale. Ja w każdym razie serię będę czytała dalej bo warto.

Intryga kryminalna na najwyższym poziomie. Epilog z marca 1945 r. trafiony w 10. Zastrzeżenia budzi potępianie w czambuł katolickiego kleru (gros Niemców/Prusaków nie była wyznania katolickiego). Skąd zatem tylu duchownych tego wyznania w Marienwerder (Kwidzyn). Autor wpisuje się w modną nagonkę na księży (całkowicie potępiam pedofilów w sutannach, powinni być skazani jako przestępcy).

Książka zdecydowanie słabsza niż pierwsze dwie części Wachmistrza.
To nie jest jednak zła pozycjia. Czyta się bardzo dobrze. Cytując opis z okładki to faktycznie gorzki, wciągający i świetnie napisany kryminał.
Bardzo lubię takie historie w starym stylu.
Tutaj klimat jest mniej mroczny niż we wcześniejszych dwóch tomach.

W tej części nasz radca stanie przed bardzo ciekawą zbrodnią. Kwidzyniem wstrząsa brutalne zabójstwo dwóch księży. Kto chciał ich śmierci. Jakie sekrety skrywa niewielka parafia oraz malborski zamek.

Sama historia zbrodni I jej rozwiązanie ciekawe. Bardzo też podobała mi się historyczna otoczka. Malbork, Kwidzyń, krzyżacy, templariusze. Możemy też zobaczyć jak kształtowały się nastroje społeczne w 1930 roku. Już tutaj mamy budowanie niechęci do Żydów.

Pozycja obowiązkowa dla fanów kryminałów w starym stylu.

Książka zdecydowanie słabsza niż pierwsze dwie części Wachmistrza.
Bardzo lubię takie historie w starym stylu.
Tutaj klimat jest mniej mroczny niż we wcześniejszych dwóch tomach.

W tej części nasz radca stanie przed bardzo...

Nadal wysoki poziom, nadal mroczny klimat Pomorza lat 30 tych. Tylko jedno ale - gdzie zniknęła narzeczona Wachmistrza?? W poprzednich częściach zajmowała ważne miejsce w opowieści, aż tu nagle NIC. Zniknęła. Ktoś to rozszyfrował?

Super kryminał w retro stylu . Bardzo mi się podobało.

Super kryminał w retro stylu . Bardzo mi się podobało.

Abella i Kukulka nie zwalniają tempa i są na tropie kolejnych zbrodni.
Tym razem opuszczamy Gdańsk i udajemy się do niemieckiego Marienwerder (Kwidzyn),gdzie giną księża w dodatku blisko zamku krzyżackiego w Marienburgu (Malbork). Brutalne zbrodnie, do tego niemiecka rzesza i ich fanatyzm. Nic nie wydaje się takie jak powinno być.
Czy uda się rozwiązać zagadkę? Co ma z tym wspólnego święta? Czy powrót Abella do rodzinnego miasta jest dobrym pomysłem? Czym jest tytułowy manuskrypt? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce.
To już kolejne spotkanie z tym duetem i nie zawiodłam się widać jak współpraca z nimi jest coraz lepsza, to już nie podwładny i przełożony, a równoważni sobie partnerzy. Obaj mają do siebie szacunek i wsparcie. Widać jak na naszych oczach zmienia się Abell i jego podejście do służby. Pomysł na książkę dobry połączenie zakonu krzyżackiego z nazistami i jeszcze księża, święta. Wyprawa między mury klasztoru, kadry czy nawet i podziemi ma swój niesamowity klimat i ma się wrażenie, iż jest się w tym miejscu i widzimy to samo co Abell. W dodatku wiele zwrotów akcji, nowych tropów, nie ma czasu na nudę.
Zakończenia lekko zaskakujące ale do tego już się przyzwyczaiłam.

Abella i Kukulka nie zwalniają tempa i są na tropie kolejnych zbrodni.
Czy uda się rozwiązać zagadkę? Co ma z...

Nie kupuję. Pomysł fajny bo mamy Krzyżaków, lata 30te, kryminalną historię. Do tego niestety przedmiotowe traktowanie kobiet, masę wątków i męczący styl pisarski autora. Dodatkowo Pan Weber nie podpasował mi jako lektor audiobooka.

Bardzo ciekawy i wciągający kryminał, do tego dobrze napisany. Czyta się szybko i z ciekawością. Polecam

Dosyć ciekawa, zręcznie napisana powieść, ale do mnie jakoś nie trafiła. Przeszkadzał mi sposób w jaki autor opisywał kobiety i ogólnie to jak są traktowane w tej powieści. To chyba taka ogólna tendencja, że język i maniery nam chamieją, ale to nie znaczy, że trzeba to akceptować. Poza tym przygody niemieckich detektywów w czasach około-wojennych to nie moja bajka.

Rozczarowała mnie ta książka. Wg mnie jest po prostu nudna. Rozwleczone opisy, zero akcji, przeciętne zakończenie, do tego w niektórych miejscach zwyczajnie niesmaczna. Nie sięgnę po inne pozycje tego autora.

• Kryminał