Magia olewania

Okładka książki Magia olewania
Sarah Knight Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Life-Changing Magic of Not Giving a F**k
Magdalena Macińska
motywacja sukces magia olewania

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ciekawa przez kilka pierwszych stron. Później w kółko to samo, dla mnie bełkot. Pisanina o niczym. Olewać wszystko, nie być zołzą, olewać wszystko. I tak przez cały czas.
Ciekawe, czy jak zastosuję rady autorki w pracy, to długo jeszcze popracuję.
Strata czasu.

Ciekawe, czy jak zastosuję rady autorki w pracy, to długo jeszcze popracuję.
Strata czasu.

Niestety wodolejstwo.

Niestety wodolejstwo.

Bardzo rzadko sięgam po jakiekolwiek poradniki. Ten mnie skusił, bo miałam nadzieję, że nauczę się sobie odpuszczać niektóre rzeczy (zbyt wieloma się przejmuję zupełnie niepotrzebnie).
I co? Pierwszą rzeczą, jaką chciałam sobie odpuścić, to czytanie tej książki. Bardzo trudno mi się ją czytało, choć autorka starała się postawić na luzacki ton. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy tekst w oryginale też był tak toporny...

Nudna i bardzo mało przydatna

Nudna i bardzo mało przydatna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tytuł zachęcił treść odrzuciła. Podsumowując według autorki wszystko co nie tyczy się naszego ego i naszych egoistycznych przyjemności należy olać. Wszystko co wymaga od nas jakiegokolwiek zaangażowania należy olać.
Jeżeli mamy w pracy wykonać coś co wydaje nam się nudne i niepotrzebne należy olać a czas temu poświęcony należy zagospodarować na własne prywatne potrzeby. Z takim nastawieniem mamy iść przez świat i być otwartym tylko na własne potrzeby.
Albo autorka nie wyjaśniła dokładnie w czym rzecz albo faktycznie kieruje się takim patentem. Nie mój film na życie.

Na plus zasługuje okładka - jest świetnie zrobiona. Kawałek taśmy aż chce się oderwać. Świetny papier, fajnie wykonana okładka. No i na tym niestety kończą się plusy.
Pomysł był, intencje były dobre, ale realizacja mocno kuleje. Dbaj o siebie pierwszorzędnie, nie zapominaj o swoich potrzebach. Fajnie, choć nie nauczyłam się z tej książki niczego. Dla mnie, wszystko co jest zapisane w tej książce jest oczywiste. Dodatkowo drażnił mnie styl pisania autorki. Plus, że ta książka ma relatywnie niewiele stron.

Bardzo kiepska pozycja. Autorka ma na pewno dobre intencje i przyznaję, że to o czym pisze jest przydatne i że warto stawiać granice i dbać o siebie przedewszystkim, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że pisze o rzeczach, o których wszyscy wiemy, ale nie potrafi zrobić tego efektywnie. Metody, które propunuje są niepraktyczne, więc tak na prawdę niczego pożytecznego z tej książki nie wyniosłam.

Książkę rzeczywiście można olać. Nie widzę potrzeby wypełniania całej książki treścią, której starczyłoby po prostu na dobry artykuł. Bo rady wcale nie są złe, tylko przedstawione w niepotrzebnie rozwlekły sposób z bardzo długim "hype'm" jak to w wielu poradnikach bywa.

Moim zdaniem ta książka została napisana w trochę zbyt pretensjonalny sposób. Mimo wszystko szybko mi się ją czytało. Ocena wyrażona przez czytelnika może w dużej mierze zależeć od tego, czy to pierwszy tego typu poradnik, na jaki natrafił, czy już któryś z rzędu. Myślę, że dla pierwszej grupy ta książka może być przełomowa. Dla mnie posłużyła po prostu do tego, aby utwierdzić się jeszcze bardziej w swoim zdaniu na temat nieprzejmowania się opinią nieważnych dla mnie osób.

Autorka tej książki bardzo próbuje być "fajna", tak jakby chciała się za wszelką cenę przypodobać czytelnikom. Używa wielu dziwnych porównań, które są kompletnie niepotrzebne, a także podaje dużo abstrakcyjnych przykładów.
Mimo tego książka nie jest aż taka zła, jest jakaś szansa, że komuś mogłaby pomóc, ale mnie osobiście irytował styl autorki.