Szklany pantofelek

Okładka książki Szklany pantofelek Sarah Mlynowski
Okładka książki Szklany pantofelek
Sarah Mlynowski Wydawnictwo: Feeria Cykl: Magiczne lustro (tom 2) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Magiczne lustro (tom 2)
If the Shoe Fits
Feeria
2017-03-15
2017-03-15
baśń Kopciuszek

Okładka książki Magia do góry nogami. Na pokaz Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Magia do góry nogami Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...

Myśleliście, że po wydarzeniach z Najpiękniejszej w świecie Abby i Jonah maja już dość baśniowych przygód? No to się grubo myliliście. To rodzeństwo znów wkracza do akcji! Tym razem magiczne lustro przenosi ich do świata Kopciuszka, gdzie przez przypadek wszystko dzieje się na opak. I prawie nie ma w tym winy dzieci przybyłych z innej rzeczywistości. Prawie... Abby i Jonah ponownie muszą ratować sytuację i pomóc baśniowej księżniczce w osiągnięciu swojego "długo i szczęśliwie". Czy jednak tym razem jest to możliwe?

Sarah Mlynowski po raz kolejny zaskakuje swoim niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Ostatnim razem mieliśmy okazję poznać historię Królewny Śnieżki, teraz wkraczamy do świat Kopciuszka... gdzie Kopciuszek nie jest wcale taką niewinną dziewczynką, jak wszyscy myśleli.

Autorka ponownie kreuje niesamowite postaci z charakterem. W baśniowe bohaterki (w tym przypadku w Kopciuszka) wplata odrobinę ludzkości i sprawia, że nie są tak idealne, jak przedstawiają je znane wszystkim opowieści. Główna bohaterka - Abby to osóbka o niezwykle mocnym charakterze. Mimo iż ma dziesięć lat, jest wyjątkowo odpowiedzialna i stara się myśleć trzeźwo w każdej sytuacji... choć nie zawsze się jej to udaje. W pierwszej części, zwłaszcza na początku książki, była wyjątkowo przemądrzała i często irytowała wywyższaniem się. Wydarzenia mające miejsce podczas podróży do baśniowego Zamel, gdzie poznała Śnieżkę, zmieniły ją. Dziewczyna przekonała się, że świat jest zbyt ogromny, by był tak prosty, jak jej się wcześniej wydawało. Dzięki temu w Szklanym pantofelku widzimy ogromną zmianę. Abby nie irytuje, a jej odwaga wzbudza podziw, zwłaszcza, że jest tak młodą bohaterką.

Szklany pantofelek jest pisana prostym i lekkim językiem, dzięki czemu to powieść idealna dla młodych dziewczynek dopiero rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem. Jednocześnie jest to baśń, której akcja pędzi w zawrotnym tempie i choć zakończenie nie jest tajemnicą, to sposób rozwiązania niektórych wątków może naprawdę zaskoczyć. Choć jest to książka dla dzieci, to także starszy czytelnik powinien być usatysfakcjonowany, a zwłaszcza taki, który uwielbia baśniowe klimaty,ale jednocześnie ma ochotę przeczytać coś wyjątkowego. W Szklanym pantofelku nie wszystko dzieje się tak, jak to ma miejsce w słynnej baśni o Kopciuszku. No bo czy kojarzycie może, by w baśni braci Grimm wróżka chrzestna była piękną, młodą kobietą ubraną jak osa? Nie, ja też nie.

Macie ochotę przeczytać coś w baśniowych klimatach, a jednocześnie niekonwencjonalnego i pozwalającego wraz z bohaterami przeżyć niesamowite przygody? Może szukacie książki na prezent dla siostrzenicy/córki/młodszego rodzeństwa? Lub chcecie zachęcić jakąś młodą osóbkę do czytania książek? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedzieliście tak, koniecznie przemyślcie wybór serii Magiczne lustro autorstwa Sarah Mlynowski. Zarówno Szklany pantofelek, jak i Najpiękniejsza w świecie to książki godne polecenia.

Witacie ponowienie w świecie bajki!
Tym razem przeniesiemy się w…..
A może nie, niestety magiczne lustro chyba się na nas obraziło, ponieważ przestało działać i nie syczy.
Zmartwione rodzeństwo zagłębia się coraz bardziej w rutynie codziennego życia, zapominając tym samym o magicznej przygodzie ze Śnieżką.
Może lustro jest chore?
A może to wszystko to był jeden wielki sen?
Niee, oczywiście, że nie, lustro jest jak najbardziej zdrowe i teraz niespodziewanie przenosi wpadające w kłopoty rodzeństwo do bajkowego świata zamków, balów i magii.
Tym razem oboje trafiają na królewski bal. Wszystko jest pięknie bajkowe, wielka sala, król, królowa, królewicz i jego wybranka tańczący na środku.
Jednak wybija dwunasta i czas ucieczki piękniej nieznajomej.
Powóz odjeżdża, a warz z nim rodzeństwo.
Wiecie już jaka to może być bajka?
Co się stanie, kiedy Kopciuszek okaże się egoistką, matka chrzestna modną dziewczyną i krewną księcia, a myszy w ogóle nie istnieją?
Kłopoty niestety zaczną się kiedy okaże się, że z pewnych przykrych powodów Kopciuszkowi spuchnie kostka i nie włoży szklanego pantofelka na stopę?

Drugi tom, jeszcze lepszy od poprzedniego, jednak Kopciuszek to była bajka mojego dzieciństwa i czytając tą książkę trochę nie pasowały mi różne małe szczególiki. Jednak ogółem nie mam żadnych zastrzeżeń.
Co następnym razem czeka nas – czytelników, bo uwierzcie mi to jeszcze nie koniec serii.
Może Mała Syrenka, o albo Piękna i Bestia, jak myślicie?
Ja natomiast z gorącym sercem siedzę i czekam na następne książki.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Witacie ponowienie w świecie bajki!
Tym razem przeniesiemy się w…..
Może lustro jest chore?
A może to wszystko to był jeden wielki...

W "Szklanym pantofelku" tak samo jak w poprzedniej części czyli w "Najpiękniejszej w świecie" książka nie jest pisana w bardzo dziecinny sposób choć jakby się mogło wydawać to głównie do dzieci jest skierowana. Jest taka "lekka", przyjemna i dodatkowo bardzo zabawna. Dzięki wspaniałej historii i uśmiechowi, który cała treść przywołuje na twarz książkę czyta się błyskawicznie i naprawdę przyjemnie.

Podoba mi się również, że obie książki dzięki cudownej opowieści niosą za sobą jakiś przekaz. Nie są to tylko suche opowiastki czytane dla zabicia czasu ale książkami, które niosą za sobą jakiś morał. Tak jak pierwsza część "Najpiękniejsza w świecie" mówiła o tym, aby działać i mieć odwagę spełniać swoje marzenia tak "Szklany pantofelek" pokazuje, aby działać samodzielnie i nie czekać, aż ktoś poda nam wszystko na tacy.

"I tym razem okazuje się, że przedstawione w oryginalnych baśniach pobieżnie charaktery postaci zupełnie inaczej prezentują się w rzeczywistości. Chociaż rodzeństwo bardzo szybko orientuje się, do jakiej opowieści trafili, to specyficzne podejście Kopciuszka do życia i jej sposób wypowiedzi, skutecznie mącą w głowach Abby i Jonaha. Bo czy Kopciuszek nie powinien być najmilszy na świecie? A jej złe siostry najbardziej niesympatyczne? No i czy wróżka chrzestna Kopciuszka w baśniach nie była najbardziej wyrozumiałą i pomocną istotą na świecie? Tymczasem wszystko prezentuje się nieco inaczej. Raz jeszcze Mlynowski zachęca więc młodych czytelników do uważnego śledzenia zdarzeń i wyrywa ich z utartych schematów myślowych, namawiając do patrzenia ponad stereotypami".

• Dla dzieci 6-8 lat
  • Wyzwanie 2017
  • Egzemplarz recenzencki
  • Książki przeczytane w 2020 roku

Dodaj cytat z książki Szklany pantofelek