Wrażliwy Macho. Mężczyzna 2000

Okładka książki Wrażliwy Macho. Mężczyzna 2000 Herb Goldberg
Okładka książki Wrażliwy Macho. Mężczyzna 2000
Herb Goldberg Wydawnictwo: Diogenes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The New Male
Diogenes
1980-08-05
1980-08-05
Piotr Kołyszko
maczo psychologia

Upsss....

Upsss....

Goldberg to apologeta wszystkich facetów. Na każdej stronie rozgrzesza ich z problemów seksualnych, manii dominacji i gruboskórności. Podaje jeden, złożony powód: głęboko zakorzeniony mit modelu męskości, zwany maczo. Destrukcyjny wzór nie daje przyzwolenia mężczyznom do okazywania emocji czy uczuć. Wzbrania przed okazywaniem nadmiernej czułości nawet małym chłopcom. Zmniejszają się zatem umiejętności afiliacyjne, a co za tym idzie, zanikają kompetencje komunikatywne. Równouprawnienie wedle psychologa uwolniło wszystkich maczo od samodzielnego podejmowania odpowiedzialności za każdy aspekt życia. Paradoksalnie taki status quo jest dla nich obezwładniający. Od szczenięcych lat nauczeni przyjmowania ciosów za siebie i kobiety, umniejsza poczucie własnej wartości, ponieważ nie wpisuje się w archaiczny, wyuczony model męstwa. Jednocześnie, ten sam paradygmat niewoli ich tożsamość i zdolność empatyczną. Zatem taka postawa, zwłaszcza współcześnie, jest dla nich destrukcyjna. Niesie za sobą mnóstwo sprzeczności np. chęć zdobycia cnotliwej żony otoczonej niemalże kultem maryjnym, jednocześnie, jak to nazywa Goldberg, kobiety pełniącej rolę "naczynia masturbacyjnego". Przez feministki wykrzykujące hasło "męska szowinistyczna świnia", mężczyzna piętnuje swój popęd seksualny. Żeby poradzić sobie z poczuciem winy oddziela swoje ciało od umysłu. Dlatego źródeł swoich problemów seksualnych szuka w szpitalach, a nie poradniach psychologicznych. Ponadto Godlberg zwraca uwagę na umniejszanie roli ojca w układzie rodzicielskim, ponieważ pozbawia go emocjonalnego wymiaru. W tradycyjnym, zamieszłym postrzeganiu społecznym ojciec to bezuczuciowa maszyneria do zarabiania pieniędzy.

Sprawcami tego strasznego impasu są oczywiście kobiety. Jako ta płeć nibyładniejsza (żeby nie było mowy o nierównym traktowaniu) książkę czytałam w nastrojach masochistycznych.

Dodaj cytat z książki Wrażliwy Macho. Mężczyzna 2000