Lord John i sprawa osobista

Okładka książki Lord John i sprawa osobista
Diana Gabaldon Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Lord John Grey (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Lord John Grey (tom 1)
Lord John and the Private Matter
Świat Książki
2017-01-11
2006-01-01
Tomasz Lem

Jak ma zachwycać, jak nie zachwyca? Uwielbiam cykl Gabaldon o przygodach Claire i Jamiego, ale tej książce czegoś brakuje... Nie jest zła, jest po prostu przeciętna. Myślę, że zabrakło w niej dwudziestowiecznego spojrzenia na epokę oświecenia i wynikających z tego refleksji.

Bardzo mnie rozczarowała. Postać lorda Jima ciekawiej zaakcentowana w Outlanderze. Tu story o jego działalności jako badacza tajemnicy kradzieży strategicznych dokumentów wojskowych istotnych w konflikcie z Napoleonem. Autorka opiera historię na kilku ciekawostkach z epoki, które dla współczesnego czytelnika są średnio ciekawe. Główny wątek rozmywa się w nieważnych szczegółach i traci na dynamice. To jest źle przedstawiona opowieść. A szkoda bo główny bohater miał potencjał. Wątek homoseksualny z epoki dosyć żałosny. Nie polecam.

No niestety, ale moja opinia w tym wypadku nie będzie obiektywna, ponieważ na nią wpływa serial Outlander. Bardzo spodobał mi się w nim ten bohater, romantyczny, honorowy, dobroduszny. Czego chcieć więcej?
Dobrej fabuły. I jest. Biorąc pod uwagę to, że miało to być tylko opowiadanie, jestem wdzięczna autorce, że aż tak popłynęła. Bo właśnie w serialu, mało mi było tego dobrego człowieka o niezwykłych- jak na te czasy- upodobaniach.
Upodobania te są przyczyną niestosowności, jakie spotykają Johna w tej opowieści. Oprócz tego, dostaje misję odkrycia szpiega i zlokalizowania dokumentów wojskowych i musi prowadzić jednocześnie dwa śledztwa. Prywatne, mające na celu zdemaskowanie nieuczciwego narzeczonego kuzynki i wojskowe.
I jak zwykle muszę napisać, że czyta się gładko i szybko i wczucie się w opowieść nie nastręcza żadnych trudności.

Taka sobie. Dała się przeczytać, ale do zachwytu mi daleko. Główny bohater bez wyrazu, niby było powiedziane, że ma wdzięk i urok, ale ja jakoś tego nie odczułam. Jedyną postacią, którą polubiłam, był Tom Byrd - ujęło mnie jego oddanie dla jego pana. No i główny "zły" okazał się wcale nie taki zły - to na plus. Raczej nie zamierzam czytać następnego tomu.

Mam mocno mieszane odczucia co do tej książki. Lord John Grey jest poboczną postacią z cyklu "Obca" Diany Gabaldon. Książka "Lord John i sprawa osobista" są właściwie spin-offem cyklu, można czytać niezależnie od "Obcej" - wszystkie ważne niuanse można bez problemu wyłapać z tej powieści (która zresztą, wg autorki, miała być tylko opowiadaniem ;)). Bardzo polubiłam tę postać w głównym cyklu, więc z radością dorwałam historię o samym lordzie Johnie, jednak trochę się zawiodłam.
Młody John Grey angażuje się w prywatne śledztwo, gdyż przyszły mąż jego kuzynki wzbudza pewne podejrzenia. Przy okazji wplątuje się w sprawę zabójstwa pewnego oficera. Mamy tu więc sporo XVIII-wiecznej polityki, oszustw, knowań i szpiegostwa. Gabaldon niezwykle obrazowo przedstawia historyczne realia - czujemy wraz z bohaterami odór z rynsztoka i widzimy detale opisywanego posągu. Jako dodatkowy smaczek, autorka przedstawia nam interesujący świat londyńskiego społeczeństwa homoseksualistów, transwestytów, męskich prostytutek. Sam Lord John jest gejem, więc ten świat widziany jego oczami jest wyjątkowo barwny, choć John sprawia wrażenie, jakby chciał się od niego jednak zdystansować.
Najsłabszym punktem tej książki jest... fabuła. Mimo pięknej i obrazowej narracji i sympatycznego głównego bohatera powieść w ogóle nie wciąga. Nie zainteresowała mnie na tyle, żebym miała problem ją odłożyć, wręcz czytało mi się ją dość opornie. Wydawało mi się, że czytam ugrzecznioną (mimo wszystko) wersję Gabaldon, taka historyczna przygodówka dla nastolatków. Dodam też, że nie mamy tu najmniejszego nawet elementu fantastycznego, w przeciwieństwie do "Obcej". Cóż, zawiodłam się, tak po prostu. Do historii Claire i Jamiego nie ma czego porównywać.

Tematyka ksiazki bardzo mi odpowiada. Czyta sie lekko, szybko a sama tresc wciagajaca. Osobiscie glowny bohater mocno mi przypadl do gustu.

Książkę kupiłam ze względu na na mame, która jest wielką fanką książek Diany Gabaldon i nie żałuje. Mimo, iż nie czytam takiej tematyki, wciągnęłam się do reszty. Początek bym nudnawy, ale już po 30 stronach zatraciłam się w opowieści o Lordzie Johnie.

Już od pierwszych stron poczułam się jak w obcym świecie 🤣 Jako fanka horrorów i thrillerów właśnie natrafiłam na zbrodnie w czasach angielskich XVII wieku. Poza głównym morderstwem zapijaczonego sierżanta mamy mega ciekawy wątek. Jeden z bohaterów prowadzi swoje wewnętrzne sledztwo. Podczas wizyty w jednej z karczm podpatrzył w latrynie siusiaka pewnego jegomościa. I zauważył że ma syfilis. Nie będąc ekspertem musi to potwierdzić ponieważ niebawem odbędzie się ślub delikwenta z jego kuzynką 😁
Czytając czuje się klimat całym sobą.
Kobiety poruszają się z gracją w długich sukniach krocząc w błocie. Powszechne są usługi golibrody, pucybuta czy stangreta. Odczuwalny jest zapach opium i siarki. Jest to lekka książka przesycona z jednej strony homoseksualizmem, domami męskiej rozpusty, pijaństwem i morderstwami a z drugiej dostojeństwem, bogactwem, hrabiostwem, pięknymi dworami, dobrymi obyczajami i savoir- vivre'm.
Idealna na rozrywkę po ciężkich tytułach.

Jestem zachwycona główną postacią jak całym tym szaleństwem wokół Niego:)

Jestem zachwycona główną postacią jak całym tym szaleństwem wokół Niego:)

Dobrze napisana książka, wątek homoseksualizmu (co rzadko niestety się zdarza) nie był wplątany na siłę. Cała książka też fajnie oddaje klimat, oraz realia tamtych czasów z perspektywy nieco odmiennej osoby. Lekkie czytadło.

Dodaj cytat z książki Lord John i sprawa osobista