Zanim zapomnę

2017-03-28
2017-03-28
zabójstwo przeszłość odkrycia

Nudna.

Są takie książki, które są za krótkie. Dodatkowe 300 stron z bohaterami nie jest męczarnią i chce się w tym świecie po prostu być. I są książki, gdzie ich fabuły można streścić w 10 stronach. "Zanim zapomnę", niestety, należy do tej drugiej kategorii.

Fabuła tej książki jest bardzo prościutka. Sam pomysł na morderstwo jest dobry, mieszanie spraw przeszłości z teraźniejszością to rozwiązanie sprawdzone. Więc czego zabrakło? Według mnie warsztatu, pomysłu. Bo jeśli sam tytuł książki zdradza jej zakończenie w sposób jednoznaczny, to czego po takiej powieści oczekiwać?

Ciągłe przeskakiwanie z jednej postaci na drugą po pewnym czasie jest nużące, zwłaszcza jeśli bohaterzy nie wnoszą to fabuły absolutnie nic, a ich funkcja to zapchanie stron książki.

A co do bohaterów... Główna bohaterka jest absolutnie tragicznie wykreowana. Niesamowicie irytująca w swej zarozumiałości i wszechwiedzy. Gdyż całe śledztwo przychodzi jej tak łatwo. Gdyż autorka zdecydowała, że bardziej interesujące jest co bohaterka je, niż sam sposób jej myślenia, dochodzenia do rozwiązania zagadki. Gdyż na końcu cała akcja dzieje się w ciągu DWÓCH dni... O reszcie postaci niewiele można tak naprawdę powiedzieć, ponieważ są oni tylko tłem.

Absurd aż bije z kartek tej powieści. Tak naprawdę jedynym plusem tej książki jest to, że dość szybko się ją czyta i nie potrzeba wielkiego zaangażowania.

Nudna.

Jedna z powieści, która do samego końca trzymała mnie w napięciu! Rozwiązanie akcji totalnie mnie zszokowało! Zaczynając od tragedii rodzinnej, a kończąc na... przyznaniu się do winy i nie owijaniu w bawełnę.

Rewelacyjna powieść kryminalno-obyczajowa. Przeczytałam od jednego podejścia (chwała urlopowi:). Kontynuacja wątków obyczajowych z pierwszego tomu. O ile w pierwszym tomie poznaliśmy bliżej rodzinę Agaty, teraz spotkaliśmy rodzinę Kermita. Młodzi ponownie rozwiązują zagadkę kryminalną samodzielnie, bez jakiegokolwiek udziału policji:)
Książkę czyta się bardzo dobrze. Akcja lekka, ale wciągająca. Doskonała lektura, stanowiąca odskocznię od codziennych obowiązków.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Akcja...

Do dobrego kryminału książce bardzo wiele brakuje. Historia banalna ciężka do urzeczywistnienia. Mamy tu sceny retrospekcyjne, uważam że zbyt młody wiek autorki nie oddaje reali lat dziewięćdziesiątych. Czy ktoś z nas w tym czasie przy ognisku otwierał wino korkociągiem i zajadał chipsy? Raczej piekło się chleb a winko było odkręcane. Wiele niespójności w treści powoduje że nie polecam tej pozycji.

Jest to moje pierwsze spotkanie z Iwoną Wilmowską, nie czytałam pierwszej części pod tytułem "Tajemnice Leokadii", jednak na pewno to nadrobię. W treści trochę niepotrzebne były przydługie opisy codziennych czynności (zaparzanie kawy itp) jednak całość bardzo przyjemnie się czytało, a zakończenie naprawdę zaskoczyło. Polecam.

Na półkach: , , , , ,

Agata mimowolnie staje się świadkiem wypadku młodej kobiety,która ginie pod kołami samochodu.
Jednak to nie był wypadek na pewno,a wskazuje to wszystko na morderstwo.

Historia przejmująca,świetna akcja poprowadzona,trzyma w doskonałym napięciu.
Ciekawa fabuła....wciągnął mnie i zaciekawił thriller.
Po prostu świetny,genialny poruszył mnie i to bardzo.
Z przyjemnością przeczytałam była to mocna,fajna lektura.

Jednak to nie był wypadek na pewno,a wskazuje to wszystko na morderstwo.

Historia przejmująca,świetna akcja poprowadzona,trzyma w doskonałym napięciu.
Ciekawa fabuła....wciągnął mnie i zaciekawił thriller.
Po prostu świetny,genialny poruszył mnie i to bardzo.
Z przyjemnością...

Agata mimowolnie staje się amatorskim detektywem- pod kołami auta ginie jej znajoma z pracy. Szybko okazuje się też, że to znajoma brata jej chłopaka, która niedawno wróciła do Polski. Kiedyś była trójka przyjaciół, coś się jednak stało, że to się skończyło i ta przeszłość teraz powraca.

Ten kryminał (albo bardziej powieść obyczajowa) w sumie ma prosty motyw zemsty za dawne krzywdy, nieskomplikowaną intrygę. Szybko się go czyta, napisana przystępnym językiem, ale też szybko ulatuje z pamięci. Polubiłam Agatę, natomiast inni bohaterowie raczej nie mieli szczególnych cech charakteru. Jeśli ktoś ciekawy, może przeczytać.

Bohaterowie powieści "Tajemnice Leokadii", o której pisałam w ubiegłym roku, powracają w nowej odsłonie. LINK: https://edyta-swietek.blogspot.com/2016/08/tajemnice-do-rozwikania.html

Kiedy dowiedziałam się, że moja wydawnicza koleżanka Iwona Wilmowska publikuje nową powieść, od razu pomyślałam, że chętnie ją przeczytam. Kilka tygodni temu zagadnęłam więc Iwonę, czy zechciałaby się wymienić swoją książką za którąś z moich - wśród nas, pisarzy, to dość powszechny zwyczaj. Oczywiście kilka dni później pojawił się u mnie listonosz z upragnioną przesyłką.

Ale nie myślcie czasem, że miłe słowa miały wpływ na mój subiektywny odbiór powieści! Nic z tych rzeczy!

Na szafce nocnej obok mojego łóżka piętrzy się stos książek do przeczytania. Poukładane są w kolejności, w jakiej zamierzam je pochłonąć. Zazwyczaj nowe nabytki trafiają na spód i tak też miało się stać z powieścią Iwony. Nie doszło jednak do tego, gdyż jakieś złośliwe licho skusiło mnie, abym zajrzała na pierwszą stronę, a najlepiej przekartkowała początek. No i przepadłam na kilka wieczorów, gdyż dwójka sympatycznych bohaterów: Agata i Kermit - nie wyraziła zgody na to, abym odłożyła lekturę na później. Myślę, że to wystarczająca rekomendacja dla tej powieści :)

"Zanim odszedł" to bardzo przyjemna i lekka w odbiorze powieść kryminalno-obyczajowa. Czyta się ją jednym tchem. Napisana jest płynnym językiem - bez zbędnych ozdobników i przynudzania. Intrygujące wtrącenia wspomnień z przeszłości nadają tekstowi osobliwego uroku. Bohaterowie stają się naszymi dobrymi znajomymi. Nie są wyidealizowani, a ich charaktery zostały ładnie nakreślone. Szczególnie spodobała mi się metamorfoza głównej bohaterki na wieść o... Aha! Nic z tego! Nie zdradzę co takiego wydarzyło się w życiu Agaty, że nagle zaczęła postępować nieco rozważniej :)))

Nie zdradzę Wam też, kto i dlaczego zabił :)))

Opis wydawcy:
Niektóre sprawy nigdy się nie przedawniają!
Agata mimowolnie staje się uczestnikiem tragedii – młoda kobieta ginie pod kołami samochodu. Wszystko wskazuje na to, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a dokładnie zaplanowane zabójstwo. Sprawa komplikuje się, kiedy na jaw wychodzą dawne powiązania chłopaka Agaty i jego rodziny z ofiarą. Czy to możliwe, aby wydarzenia sprzed ponad dwudziestu lat miały związek z morderstwem?
Przed kobietą bardzo trudny weekend, pełen odkryć, nieoczekiwanych spotkań i niespodzianek zapowiadających wielkie zmiany w jej życiu.

Serdecznie polecam i już czekam na kolejną powieść Iwony!

LINK: https://edyta-swietek.blogspot.com/2017/05/zanim-zapomne.html

Zmysł detektywistyczny i kojarzenie faktów niczym hmmm piernik i wiatrak, hmmm pasuje, ale dobrze się czyta.

Polecam :)

Polecam :)

Dodaj cytat z książki Zanim zapomnę