Massalia 49 p.n.e.

Okładka książki Massalia 49 p.n.e. Tomasz Romanowski
Okładka książki Massalia 49 p.n.e.
Tomasz Romanowski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2016-01-01
2016-01-01
historia starożytny Rzym repubilka rzymska Cezar

8* za części o wojnie domowej oraz o historii i rozwoju cywilizacyjnym Massalii/ Marsylii, 5* za ugrzęźnięcie w szczególach dotyczących wałów ziemnych itp. wokół Marsylii oraz... za lekkie naciąganie: przeplatanie informacji o oblężenie Massalii danymi o tym, co działo się w innych częściach Imprium.
Chyba faktycznie za mało było informacji źródłowych o samym oblężeniu - choć sam opis np. obydwu bitew morskich bardzo zgrabny, bardzo też przydatne mapki.
Najmocniejsza strona tej książki to jednak po prostu fajne zestawienie źródeł i przegląd dot. wojny domowej. I choćby dla tej części warto po książkę sięgnąć.

Chyba faktycznie za mało było informacji źródłowych o samym oblężeniu -...

Nie jest to zła książka, ale problem polega na tym, że o samym oblężeniu Marsylii jest w niej niewiele. Wydaje mi się, że jeśli z danego tematu nie da się wyciągnąć wymaganych przez wydawnictwo 200 stron, to trzeba się zabrać za inny. Autor napisał, że do tej pory temat oblężenia był niedostrzegany przez innych, ale po prostu w biografiach Cezara jest mu poświęcane tyle miejsca, ile w "Massalii 49 p.n.e.", czyli maksymalnie kilka stron. Paradoksalnie autor najsłabiej zna się na technikach oblężniczych: wyliczenie machin ma przecież w dziele Witruwiusza, ale przypisał Rzymianom z czasów Republiki także znajomość machin z końca antyku i średniowiecza. Szczerze powiedziawszy jest to jedna z tych książek, które można przeczytać, albo nie przeczytać - w zasadzie wyjdzie na to samo, bo nie ma w niej kompletnie nic nowego.

Książka miło mnie zaskoczyła, po Brytanii tego samego autora. Sam pozycja opisuje jeden z epizodów wojny domowej Cezara z Pompejuszem, czyli oblężenie współczesnej Marsylii.

czyta się ją dobrze, autor ciekawie opisuje batalie, mapy w tym wypadku są całkowicie wystarczające choć trzeba przyznać ze też mocno uproszczone.

Polecam tą pozycje każdemu zainteresowanym dziejami Juliusza Cezara.

Polecam tą pozycje każdemu zainteresowanym dziejami...

• Historyczne bitwy
  • Starożytność