Stary gmach

Okładka książki Stary gmach Piotr Matywiecki
Okładka książki Stary gmach
Piotr Matywiecki Wydawnictwo: Więź publicystyka literacka, eseje
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362610976
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Album styczniowe Józef Baran, Tadeusz Dąbrowski, Bogusław Kierc, Jan Maria Kłoczowski, Krzysztof Koehler, Tomasz Łubieński, Piotr Matywiecki, Anna Piwkowska, Karol Samsel, Jan Sochoń, Adriana Szymańska, Piotr Wojciechowski
Ocena 8,0
Album styczniowe Józef Baran, Tadeus...
Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 7,5
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: ,

Kto powiedział że bibliotekarz musi być nudnym molem książkowym?

Kiedy jest on wybitnym poetą, z jego opowieści o pracy w dawnej, kultowej i dla mojego pokolenia, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, powstaje pasjonujący esej o Czytelniku, także tym niełatwym, a nawet szalonym.

Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Księgi. A dla mnie, któremu Autor przez kilka lat wydawał zamówione w czytelni woluminy, wartością dodaną jest odpominanie tego miejsca, a nawet niektórych jego bywalców opisywanych przez Autora.....

Kto powiedział że bibliotekarz musi być nudnym molem książkowym?

Kiedy jest on wybitnym poetą, z jego opowieści o pracy w dawnej, kultowej i dla mojego pokolenia, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, powstaje pasjonujący esej o Czytelniku, także tym niełatwym, a nawet szalonym.

Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Księgi. A dla mnie, któremu Autor przez kilka lat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
672
325

Na półkach: , , , ,

Tylko poeta może tak pięknie i z taką miłością pisać o swojej bibliotece.
Tą biblioteką jest stary BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie w gmachu na dziedzińcu kampusu UW przy Krakowskim Przedmieściu, przed przeprowadzką w 1989 roku do budynku na Powiślu.
Piotr Matywiecki wspomina swoją długoletnią pracę w BUW na stanowisku bibliotekarza, udostępniającego książki i czasopisma w czytelni. Pisze o najciekawszych zbiorach, zwykłych i niezwykłych czytelnikach oraz bibliotekarzach i innych pracownikach Biblioteki. Duże fragmenty poświęcone są historii BUW, szczególnie jej losom w czasie wojny we wrześniu 1939 r., podczas Powstania Warszawskiego oraz czasów tużpowojennych. Ciekawe są też informacje na temat epoki Solidarności, prohibitów i wydawnictw drugiego obiegu.
Autor przedstawia swoją filozofię wielkiej biblioteki.
Znajdziemy tu rozważania o doniosłej roli biblioteki w kulturze ale także mnóstwo informacji o fizyczności samego budynku oraz niezliczone smakowite anegdoty.
Książka jest mi szczególnie bliska gdyż w latach 70 XX wieku przez 4 lata przesiadywałam w starym gmachu BUW długimi godzinami: wymagał tego charakter studiów, trudny rozkład zajęć a także niemożność zdobycia podręczników i lektur. Byłam wiele razy obsługiwana w czytelni przez Autora. Mogę dodać własną anegdotę: kiedyś w czytelnianej ciszy z wielkim hałasem rozpadło się krzesło pod siedzącym na nim czytelnikiem. Całe szczęście nic mu się nie stało.
Polecam tę pozycję wszystkim tym, którzy kochają książki, dużym atutem tej pozycji jest jej piękny język oraz budzące wspomnienia fotografie Anny Bohdziewicz.
Cytaty:
„Biblioteka jest miejscem macierzystym kultury książki”
„Biblioteka jest miejscem szoku czasowego: oto w brutalnej nagłości tekst pradawny pojawia się obok tekstu dzisiejszego”
„Jest znacząca różnica między czasem historycznym, do którego Biblioteka należy jako zbiór jego świadectw i jako samotworząca się jej własna historia, a czasem piśmienniczym, którego doświadczają czytelnicy w każdorazowej teraźniejszości swoich lektur.

Tylko poeta może tak pięknie i z taką miłością pisać o swojej bibliotece.
Tą biblioteką jest stary BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie w gmachu na dziedzińcu kampusu UW przy Krakowskim Przedmieściu, przed przeprowadzką w 1989 roku do budynku na Powiślu.
Piotr Matywiecki wspomina swoją długoletnią pracę w BUW na stanowisku bibliotekarza, udostępniającego książki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
546
463

Na półkach: , ,

Zdarzało mi się bywać w bibliotece. Kilka lat temu przesiedziałem nawet rok szukając pewnych tekstów. Gazety stare przeglądałem także. Stałe miałem miejsce, gdzieś pod oknem z tyłu. Panie bibliotekarki po kilku tygodniach zaczęły mi nawet pomagać w poszukiwaniach. Nie raz doradzały po co mam sięgnąć. Wiele podobnych spostrzeżeń ma autor. Sam długo przepracował w BUW. Opinie o ludziach, spoglądanie na czytelników. A to wszystko w obecności książek. Tej książki nie powinno się czytać zbyt szybko. Radziłbym bym aby nawet przerywać lekturę zaraz gdy zaczyna się nowy wątek. Te historie łączą czytelników z pracownikami biblioteki. Znakomity historyczny przegląd tego co gmach biblioteki i same książki przeżywały. Wojna Światowa i powstanie Solidarności są tutaj rzadką lekcją dla czytelnika. Czytanie tego tekstu bardzo przeciągałem. Nie chciałem zakończyć, a gdy byłem kilka dni temu w W-wie specjalnie zmieniłem trasę aby zobaczyć "stary gmach". Książkę będę musiał przeczytać raz jeszcze...polecam.

Zdarzało mi się bywać w bibliotece. Kilka lat temu przesiedziałem nawet rok szukając pewnych tekstów. Gazety stare przeglądałem także. Stałe miałem miejsce, gdzieś pod oknem z tyłu. Panie bibliotekarki po kilku tygodniach zaczęły mi nawet pomagać w poszukiwaniach. Nie raz doradzały po co mam sięgnąć. Wiele podobnych spostrzeżeń ma autor. Sam długo przepracował w BUW. Opinie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    8
  • Manuskrypt, o książce itp
    1
  • W planach
    1
  • #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy
    1
  • Chcę posiadać
    1
  • Nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" 2017
    1
  • Chcę przeczytac 2017
    1
  • KOK
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stary gmach


Podobne książki

Przeczytaj także