rozwiń zwiń

The Gods of Tango
Albatros
2017-02-02
2017-02-02
Argentyna Buenos Aires emigracja marzenie namiętność pasja poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości powieść obyczajowa samotność śmierć w rodzinie tango taniec

Oficjalne recenzje i

Gdy kobieta prowadzi w tangu

Link do recenzji

181 2 48

Ciekawa książka dlaczego ktoś zmienia własną skórę, osobowość. Na ile to zachcianka, konieczność, fatum? I jakie są tego skutki?
Niestety tangiem mi nic nie pulsowało, ale może za bardzo lubię tango i za dużo wymagam. Jedyna rzecz, która mnie urzekła to pod koniec książki opis jak zmieniali prowadzącego/ą w tańcu. Żeby to zrozumieć trzeba poznać różnicę między tangiem argentyńskim, a każdym innym tańcem w parze.
Zadziwiające podziękowania na koniec na dwie i pół strony ponieważ w treści tego wkładu pracy poznawczej nie widać.

Książka, którą miałam przyjemność przeczytać w dwa wieczory, parzyła w ręce od namiętności i żaru, pozornie ujarzmionych powściągliwością bohaterów a jednak przebijających z każdego obrazu czy zwrotu akcji. Każdy fragment to opowieść o emocjach i pasji. Dziewczyna z włoskiej wsi, która potulnie godzi się na wybór męża i emigrację za ocean, zgodnie z wolą rodziny - robi nagłą woltę, wybierając niepewny los grajka i życie na krawędzi zamiast bezpiecznego powrotu do domu. Muzycy kapeli, grający do kotleta, podejmują ryzykowne decyzje, zrywając z tradycyjnym sposobem grania a nawet przyjmują do swego grona kobietę. Robotnik, marzący o spokojnym życiu z żoną i dziećmi, staje w szeregu ze strajkującymi anarchistami. Życie niby toczy się utartymu koleinami między pracą, spaniem, praniem a odpoczynkiem, ale w każdym tkwi tajemnica, kipi żar uczuć i marzeń.
Powieść, o nieskomplikowanej w sumie przecież akcji, zbudowana jest z mocnych , dżwięcznych słów, z papierosowego dymu, krwi, prześladujących duchów, seksu, rozkoszy, obrzydzenia i zachwytu, z zatracenia, żarliwości i ognia. I, oczywiście tanga, które obecne jest w każdej chwili, w każdej z postaci, jest samym życiem, pragnieniem i poezją.

"Jeśli skrzypce były jak kobiece ciało, miejsce, w którym dotykały szyi skrzypka, było jego najbardziej intymną częścią. Jak to możliwe, że nigdy dotąd o tym nie pomyślała? Instrument wydawał się dziwnie ciepły. Uspokój go, uspokój go smyczkiem, powtarzała sobie w duchu. Była lekkomyślna. Oblała się potem, a jej skóra była wilgotna, rozpalona i boleśnie żywa."

Polecam, jako przykład dobrego kawałka literatury, która potrafi wciągnąć czytelnika w sam środek i nie pozostawić go obojętnym.

Argentyna 1913r. 17-letnia Włoszka Leda, staje na lądzie Ameryki Południowej w Buenos Aires, aby dołączyć do poślubionego per procura męża. Gdy okazuje się, że Dante nie żyje dziewczyna musi poradzić sobie w obcym, nowym świecie wypełnionym przemocą, cielesnością i tytułowym argentyńskim tangiem. Największym skarbem Ledy są skrzypce, które tworzą podstawę tej historii. Młoda kobieta aby wejść do świata tanga, skandalicznego tańca z burdeli i owianych złą sławą kabaretów, obcina włosy, zakłada męskie ubranie, przyjmuję imię po zmarłym mężu i dołącza do grupy muzyków.
Jest to gorąca historia przepełniona pasją, namiętnością i miłością do muzyki. Główna bohaterka przechodzi długą drogę w poszukiwaniu samej siebie, swojej tożsamości i seksualności. Leda pragnie wolności, która przysługuje tylko mężczyznom i wchodząc do zakazanego dla kobiet świata, łamie tabu w zdominowanej przez mężczyzn obyczajowości Argentyny z początków XX wieku. Myślę, że jest to pozycja warta uwagi nie tylko miłośników motywu feminizmu, lgbt i latynoskiej muzyki, ale również każdego kogo interesuje kultura, obyczajowość i mentalność społeczna Ameryki Południowej w tym okresie czasu 😉

“Żoną miała być”.Ślub był.Wystarczyło, by przebyła ocean i z Włoch dostała się do Argentyny.Dla młodej i niedoświadczonej życiowo dziewczyny,która nie „wyściubiała” nosa zza swojej wioski,i krok ten okazał się i tak wystarczająco milowy.Nie mogła nawet przypuszczać co czeka ją po drugiej stronie wielkiej wody.Zachęcam byś podobnie jak ja poznał historię tej niespełna 17letniej dziewczyny.Obiecuję – nie pożałujesz!

„Bogowie tanga” dosyć długo gościły na moim czytniku, zanim zdecydowałam się przeczytać tę powieść.W sumie nie wiem dlaczego tak długo się ociągałam.Może powodem był fakt, że zawsze znajdowało się coś ciekawszego.A przecież tango, muzyka, i kraje Ameryki Łacińskiej zawsze mnie interesowały.Nie mogło być inaczej w przypadku tej książki.Poznajemy w niej młodą włoszkę, która w wyniku aranżowanego małżeństwa zostaje poślubiona swojemu kuzynowi.Mówimy tutaj o roku 1913, można więc powiedzieć, że dziewczyna i tak miała „szczęście”.Jej mąż był człowiekiem młodym, i zawsze mieli dobre relacje.Ponadto był bratem jej ukochanej kuzynki – Cory.No właśnie, ale …gdy Leda po ciężkiej podróży stawia stopę na argentyńskiej ziemi, zostaje poinformowana o tym, że została wdową.Ciekawie prawda?Sytuacja, w której się znalazła zmusza ją do zaradności.Rodzina chce by wróciła do domu, ona nie wyobraża sobie już swojego życia w tak małej mieścinie.Cóż postanawia?Leda przyjmuje imię męża – Dante- i staje się mężczyzną.W ten o to sposób wkracza do świata, który nigdy nie ujrzałaby godząc się na życie,które chciała jej zaproponować najpierw matka, później kobieta,która zaopiekowała się nią na początku jej pobytu w tym nowym dla niej kraju.Muszę przyznać, że jest to jeden z największych plusów tej całej historii.Nikt by nie pomyślał, że młoda niedoświadczona dziewczyna zdecyduje się na tak odważny krok,który ostatecznie mógł doprowadzić jedynie do tragedii.Transformacja fizyczna jest intrygująca, ale również bardzo ciekawa jest transformacja psychiczna dziewczyny.Po pewnym czasie czytelnik zaczyna widzieć w niej mężczyznę.Kolejną niewątpliwą zaletą tej lektury jest klimat, który oddała autorka powieści.Fascynujący świat tanga.Muzyki i tańca przesiąkniętej miłością, tragedią i nadzieją.Chwilami miałam wrażenie, jakbym sama się tam znalazła.Leda, nie kryła również tego,że pociągają ją kobiety.Sama była brana za młodego chłoptasia,który swoim urokiem przyciągał dziewczęta.Nieraz przyprawiało mu to problemów.Homoseksualizm został wpleciony w historię w ciekawy sposób, nie rażąc nikogo w oczy (przynajmniej nie mnie).Najbardziej uderzyło mnie jednak coś co stało się wynikiem połączenia tych wszystkich plusów powieści o których wspomniałam wcześniej.Przyznaję, że miałam różne odczucia co do bohaterki, ale nie pamiętam, abym czytała kiedyś podobną historię, która naprawdę bardzo mi się spodobała.Czas spędzony z lekturą uważam za niezwykle interesujący i oczywiście polecam!

Tango - muzyka i taniec, wywołuje wiele skrajnych emocji i wrażeń. Wyraża smutek i miłość. Ten styl pochodzący przede wszystkim z Buenos Aires w Argentynie powstał ok. 1900 roku. Tańczony był w podrzędnych lokalach i domach publicznych, grany tylko przez mężczyzn. W 1913 roku do Argentyny przybyła z Włoch do męża siedemnastoletnia Leda. Niestety, okazało się, że on nie żyje. Leda nie chce jednak wracać do domu rodzinnego. Zdeterminowana, ale kreatywna i silna kobieta musi sobie radzić. Chce być wolnym, niezależnym człowiekiem, realizującym swoje marzenia. A te marzenia dotyczą grania tanga. Bez pamięci oddaje się graniu na skrzypcach, ukochanym przez nią instrumentem. Zarobić muzyką na chleb przez kobietę, było w tych czasach nie do pomyślenia. Próbuje więc wchodzić w świat mężczyzn.
"Im więcej grała, tym większej nabierała pewności siebie: nie było dwóch takich samych piosenek, ale melodie się pokrywały, miały podobne brzmienie, strukturę, a także budowę zwrotek i refrenów. Tango było prostą formą; nie to, co zawiłe klasyczne utwory, nad którymi ojciec mozolił się tygodniami. Miejscem tanga nie były zalane słońcem place, lecz lepkie od potu noce i knajpy, gdzie spotykały się cierpiące na bezsenność, udręczone dusze. Grała tangiem, piosenki, które pęczniały, wylewały się, płynęły, kroczyły dumnie, gnały przed siebie, pełzały, lamentowały, przechwalały się i walczyły z powietrzem." To piękna opowieść o muzyce i tańcu, o emigracji, miłości i życiu wyjątkowej młodej kobiety.

Kraj emigrantów i piękne tango w tle.
Życie Ledy na przestrzeni zmian społecznych i obyczajowych w Argentynie - świetnie napisana i skrojona historia, postacie ciekawe i intrygujące. Wciągająca powieść.

Kraj emigrantów i piękne tango w tle.

Dla mnie świetna. Czuć klimat Argentyny i tanga.

Dla mnie świetna. Czuć klimat Argentyny i tanga.

Argentyna, ponad 100 lat temu, tango, skrzypce, kobieta w stroju mężczyzny, spełnianie marzeń. Oto przepis na wspaniałą książkę.

Co w duszy gra…
„Może była podła, ale jedyne, czego pragnęła, to stać się osobą, którą była za zamkniętymi drzwiami pokoju, nie mając na sobie ubrania Dantego, udawała ze gra na skrzypcach” – jak wielkie są pragnienia osoby, która doświadcza takiego uczucia zniewolenia, że tylko za zamkniętymi drzwiami może być sobą. Co więcej, żeby być tak naprawdę sobą, musi udawać kogoś innego?
To pytanie, które nurtuje nas podczas lektury znakomitej, porywającej, brawurowo napisanej powieści pt. „Bogowie tanga” autorstwa Caroliny de Robertis. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to nie tylko podróż do wciąż egzotycznej i rozpalającej krew w żyłach Argentyny, ale i podróż w głąb siebie, własnej seksualności, własnych pragnień. Po książkę mogą sięgnąć nie tylko miłośnicy tanga gorących rytmów, ale również wszyscy zainteresowani kwestią wolności kobiet i niezależności. To lektura dla wszystkich tych, którzy cenią sobie doskonale napisane, dopracowane powieści, które chcą wciągnąć się w ich klimat, poczuć duszną atmosferę zadymionych klubów i targające ciałem namiętności.
Ta przesycona subtelnym erotyzmem książka, to również wzruszająca opowieść o siedemnastoletniej Włoszce o imieniu Leda, która z małej wioski, wyrusza w daleką podróż do Buenos Aires. Płynie do męża, Dantego, którego poślubiła na odległość, składając przysięgę jego pełnomocnikowi. Przy ołtarzu stanął bowiem ojciec Dantego, Mateo, wuj Ledy, małżonek bowiem od kilku lat przebywał w Nowym Świecie. Wyrwanie się z domu, w którym dziewczyna czuła się niczym w więzieniu, pod pręgierzem cnotliwych sąsiadek i mężczyzn demonstrujących swoją wyższość, było marzeniem Ledy od dawna. Dlatego też w wieku piętnastu zaledwie lat zadeklarowała, że będzie czekać, aż Dante będzie w stanie ją do siebie sprowadzić.
Temu specyficznemu ślubowi towarzyszyło równie oryginalne zakończenie małżeństwa – po przybyciu Ledy na miejsce okazuje się, że Dante nie żyje. Mężczyzna został zastrzelony przez policjanta w trakcie strajku robotników, a wówczas siedemnastoletnia dziewczyna znaduje się w trudnym położeniu. Niewielkie środki finansowe, zebrane przez znajomych męża nie są wystarczające ani na bieżące utrzymanie się w dłuższym okresie czasu w Buenos Aires, ani na powrót do domu. Ledzie nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko znaleźć źródło dochodu.
Tyle tylko, że nawet w wyzwolonej Argentynie roku 1913, kobiety są na przegranej pozycji. Ich sytuacja po śmierci męża jest zła, a jeśli nie otoczą ich opieką członkowie rodziny, pracują zwykle za marne grosze albo kończą jako przedstawicielki najstarszego zawodu świata. Leda jest świadoma, że praca szwaczki, którą podjęła, nie wystarczy jej na opłatę czynszu i wyżywienie, nie chce jednak wracać do domu nawet wówczas, kiedy bliskim udaje się zebrać i przesłać pieniądze na bilet. Chce wolności, choć czym ona tak naprawdę jest, doświadcza dopiero słuchając muzyki i grając na skrzypcach. Ten przekazywany w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie instrument należał niegdyś do ostatniego króla Neapolu. Fryderyka Aragońskiego, a miał być prezentem dla Dantego. Leda wyobraża sobie, że grywa na nim różne melodie, do momentu, kiedy zaczyna pobierać nauki u znajomego muzyka. Z każdym wydobytym ze skrzypiec dźwiękiem czuje się coraz bardziej wolna i wie, że nie wróci do poprzedniego życia. Pozostawia zatem swój skromny dobytek i rusza w miasto, by w nocnych klubach grać tango. Odkrywa również swoją seksualność, a także fascynacje pięknem. Pięknymi kobietami …
Lektura książki „Bogowie tanga” może uderzyć do głowy, niczym wino. Zatęsknimy za tym niezwykłym krajem, pełnym zwykłych, ciężko pracujących ludzi i muzyki poruszającej za serce. Autorka, opowiadając na historię Ledy, mimo iż koncentruje się głównie na bohaterce, przemyca również historię szalonej siostry Dantego, czy miejscowej prostytutki. Plastyczne pióro autorki sprawia, że zatapiamy się w opowieści i pragniemy ją współodczuwać. I mimo, iż książka miejscami może wydać się kontrowersyjna, to przecież mówi po prostu o życiu. A to, potrafi nas zaskoczyć. Jak muzyka…

Co w duszy gra…

Boskie Buenos...

Czy można nauczyć się grać na skrzypcach, ćwicząc w wyobraźni? Można.
Czy da się, będąc młodą kobietą, podbijać zakazane rewiry ciemnych spelun i podrzędnych kabaretów? Oczywiście.
Czy można wreszcie w jednym z przybytków rozkoszy dowieść męskości będąc przebraną za faceta? Jak najbardziej!

Carolina De Robertis wysmakowanym językiem tej historii zabiera nas do boskiego Buenos Aires z początku XX wieku. Oczami młodej Ledy oglądamy tętniące muzyką miasto, budzące się nocą. Przemierzamy przez ziemię obiecaną, krainę bezwględną, tak biedną, jak niebezpieczną, tętniącą tangiem na ulicy i w barach.
Polecam! Pozycja rozgrzewająca, w sam raz na zimowy wieczór.

Boskie Buenos...

Czy można nauczyć się grać na skrzypcach, ćwicząc w wyobraźni? Można.

Carolina De Robertis wysmakowanym językiem tej historii zabiera...

Carolina de Robertis Bogowie tanga Zobacz więcej
Carolina de Robertis Bogowie tanga Zobacz więcej