Cantoras

Okładka książki Cantoras Carolina de Robertis Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cantoras
Carolina de Robertis Wydawnictwo: Albatros Seria: Piąta strona świata literatura piękna
Piąta strona świata
Cantoras
Albatros
2022-06-15
2022-06-15
Izabela Matuszewska

Znaleźć miejsce, gdzie można kochać prawdziwie

Portret kilku kobiet, ujęty w sposób trafiający do serca i skłaniający do myślenia. Co zdecydowanie się tu udało, to nakreślenie wizerunku kobiet bez ciągłego podkreślania, że są taaakie silne i takie odważne i takie cudowne. Autorka po prostu to pokazała w myśl zasady 'pokaż nie mów' pokazując, jak bohaterki zachowują się i co robią w konkretnych sytuacjach, jak dane zdarzenia na nie wpływają. I żadna z nich nie jest idealna, ma swoje wady i niełatwe życie.
Osadzenie w takich a nie innych czasach i w takim miejscu, dodatkowo podkreśla wydźwięk całej historii.
Warto sięgnąć i poznać te wyjątkowe Cantoras.

Poruszająca trudne tematy z wielką gracją, fascynująca opowieść, która prowadzi nas przez pięć dekad i pięć życiorysów. Flacę, Rominę, Anitę (znaną wśród przyjaciółek jako La Venus),Malenę i Paz sporo łączy, a prawdopodobnie jeszcze więcej dzieli.

Ostatecznie, wspólna tajemnica i energia, z jaką walczą o bycie sobą, trwale cementuje ich przyjaźń. Podobnie jak skromny domek i zapomniany nawet przez rządzącą Urugwajem juntę przylądek Cabo Polonio. Historia jest jednak nieubłagana, a świat, w którym każdy walczy o przetrwanie nie sprzyja osobom dyskryminowanym.

Powieść, która otula, w której przyjaźń zwycięża. Jednocześnie, często nie pozostawia złudzeń, rozgrywając się w twardej rzeczywistości. Nie tylko baśń, nie tylko bajka, nie tylko historia walki. Niesamowite, godne wszelkiej uwagi połączenie, które pochłania, syci i uczy. Dla takich książek warto żyć!

Pełna opinia w mojej recenzji-wideo na Instagramie (@aakomorowski): https://www.instagram.com/aakomorowski/

Wspaniała opowieść o budowaniu własnego szczęścia na przekór wszystkim - losowi, państwu, rodzinie, światu. Pięknie napisana i pokrzepiająca, bardzo aktualna.

Bardzo powoli rozwijająca się fabuła, ale dotykająca wielu kwestii, które w czasach jej trwania wiązały się z niebezpieczeństwem utraty życia. Przez to pojawia się w niej dużo rozważań, a temat tego, co słuszne i jakie ryzyko warto podejmować. Dużo kontekstu politycznego i realiów życia w Urugwaju objętym reżimem, a w tym wszystkim grupa kobiet, które próbują żyć po swojemu i budować swoją przyszłość na własnych warunkach mimo wielu przeciwności.

Cantoras - kobieta, która śpiewa. Urocze określenie. Słowo, którego nie można wypowiadać na głos, nie chodzi o śpiew, a raczej nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pięć kobiet, istnieją w realiach gdzie są wykluczone ze społeczeństwa tylko dlatego, że kochają kobiety. Są odważne, ciekawe, zdolne, mądre, mają wiele do powiedzenia, żyją własnymi marzeniami i dążą do celu, jednak nikt tego nie zauważa. Nikt nie chce usłyszeć co pragną wyśpiewać. Ponura rzeczywistość, w której się odnajdują nawzajem i się wspierają, daleko od domu, nad Atlantykiem, to jedyne miejsce gdzie mogą być sobą. Walka, w której nie każda miała równe możliwości.

Wymyślona historia o prawdziwych kobietach. Kobiety, mężczyźni, ludzie. Każdy może znaleźć się w takim miejscu. W próbach szukania wolności i możliwości bycia sobą. To nie była książka o miłości kobiet do kobiet. To tylko jeden z elementów tej powieści. Smutna, prawdziwa, piękna - takie teksty najbardziej do mnie przemawiają. Głębia, której potrzebowałam. Przemyślenia, o których zapomniałam. Fikcja, którą stworzyła autorka dzieje się teraz za oknem każdego z nas. Inspiruję się takimi bohaterkami jak Romina, Flaca, Anita, Paz i Malena. Nie każda z nich miała wsparcie w rodzinie, którego potrzebowała najbardziej, a mimo wszystko się nie poddała. Bycie sobą jest piękne. Miłość jest piękna, w każdym obliczu, nie zapominajcie kochać, głośno, otwarcie, bez wstydu i na zawsze.

Bardzo dobra książka o lesbijkach i kraju, którego zupełnie nie znam. Taki slice-of-life - jest kilka time skipów, bo sama akcja biegnie powoli, bez większych wybuchów i gdyby była komiksem internetowym mogłaby wychodzić przez 15 lat co najmniej. To plus dla mnie, to bardzo przyziemna książka, nawet jeśli jest tam wielki reżim i rewolucja. Choć są tam rzeczy, które kopią w miękkie. I zakończenie jest dobre.

Jak dla mnie lekko spłaszczona fabuła, ale z drugiej strony jest ciekawa historia Urugwaju oraz ruchu LGBT.

Utknęłam na 49 stronie i nie dam rady więcej. Najciekawsze momenty to te polityczne wspomnienia, bo "teraźniejszy" pobyt na wyspie i te słodkie, przesycone naiwnością zachowania są nie do strawienia dla mnie.
Czyta się to źle, jakby autorka miała czytelnika za półkretyna, do którego trzeba prostymi zdaniami.
Urzekła mnie okładka, ale nie historia. Nie dam rady tego czytać i nie chcę też tracić czasu na powrót. Nie dam powieści drugiej szansy.

Urzekła mnie okładka, ale nie historia. Nie dam rady tego czytać...

Ładnie napisana opowieść o prawie do bycia sobą, do swojej kobiecości i znajdowaniu wolności mimo niewoli.

Najlepsza do tej pory książka autorki. Szczerze polecam

Najlepsza do tej pory książka autorki. Szczerze polecam