Kot, który spadł z nieba

Okładka książki Kot, który spadł z nieba Takashi Hiraide
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kot, który spadł z nieba
Takashi Hiraide Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
Seria z Żurawiem
猫の客 [Neko no kyaku]
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2016-11-07
2016-11-07
2014-09-25
9788323341932
Katarzyna Sonnenberg-Musiał
Tokio kotka małżeństwo Japonia literatura japońska

Oswoić przemijalność

Miłe, sympatyczne. Jeśli w życiu doskwiera samotność i spędzamy czas na niemiłych myślach- można usiąść w fotelu, przeczytać... Ale czy coś wnosi?

Fajna, ciepła historyjka, ale nie powiedziałabym, że to coś specjalnego. Ot tak, do przeczytania w podróży

Urocza opowieść, taka jakie znam z Serii z Żurawiem. Jeśli ktoś chce spędzić czas z lekką i przyjemną lekturą to z pewnością "Kot, który spadł z nieba" taką jest.
Książeczka taka trochę banalna, a trochę filozoficzna. Według mnie skłaniająca do przemyśleń, "Jak niepozorne rzeczy mogą wpływać na nasze życie".

Akcja nadrabiania czytelniczych zaległości trwa. Tym razem sięgnęłam po minimalistyczną powieść „Kot, który spadł z nieba”.

Autorem jest Takashi Hiraide, japoński poeta i krytyk literacki.
Poetyckość jego prozy wyraża się w języku, ale także w lirycznym klimacie opowieści.
Młode małżeństwo mieszka w spokojnej dzielnicy Tokio. Wynajmują mały domek, a ich życie skupia się na codziennych zajęciach, które ostatecznie prowadzą do rutyny.

Pojawienie się kotki Chibi przynosi w ich monotonnym bytowaniu wielką zmianę. Małżonkowie stają się bardziej otwarci, zaczynają nie tylko dostrzegać drobne przyjemności, ale i uczą się czerpać z tego satysfakcję.
Zastanawiają się nad nieuchronną przemijalnością i upływem czasu, co jeszcze bardziej wzmaga w nich pragnienie cieszenia się drobiazgami.

Ta nieco filozoficzna powieść nie opiera na się szybkiej akcji, lecz na dzianiu się. Może momentami wydawać się nieco przegadana, ale czyta się z przyjemnością i zadumą. Jest tu także miejsce na dyskretny, inteligentny humor, co sprawia, że czytelnik się nie nudzi.
Wiem, że ta książka zbiera różne opinie – od zachwytów po totalną krytykę. Dla mnie to bardzo dobra proza, napisana z dbałością o język i słowo.
Polecam jako lekturę dla wytchnienia i ukojenia duszy.

Autorem jest Takashi Hiraide, japoński poeta i krytyk literacki.

Krótka, lekko melancholijna książka która jednak nic we mnie nie zostawiła poza poczuciem miło spędzonego czasu przy lekturze. Myślę, że za kilka dni nie będę już o niej pamiętać. Nastawiłam się na coś innego i być może był to mój błąd.

Nic mnie w tej książce nie poruszyło ani nie urzekło.

Nic mnie w tej książce nie poruszyło ani nie urzekło.

To była piękna historia. Doskonale rozumiem jej bohaterów, ponieważ w swoim życiu miałam niejednego kota - swojego, czy jedynie kota sąsiadów, jak bohaterowie. Bardzo podobało mi się przedstawienie kociej natury w tej książce. Właśnie takiego ukojenia i takich emocji (tęsknot, radości, smutku) oczekuję, gdy czytam literaturę azjatycką i do tej pory żaden mój wybór mnie nie zawiódł.

"- To nasz kot - mówiła żona, choć dobrze wiedziała, że Chibi nie należy do nas. Myślała o niej jak o podarunku z jakiejś odległej krainy. Jak o upominku, który spadł z nieba."

W życie pewnego małżeństwa wkracza kotka imieniem Chibi. Wkracza powoli stąpając łapkami, bez pośpiechu, bez wrzasku. Z czasem całkowicie zdobywa serce małżonków, którzy zaczynają traktować ją jak członka rodziny. Bo tym właśnie są koty - pełnoprawnymi członkami rodziny. Chibi spadła z nieba, skłaniając bohaterów do rozmyślań nad radością życia, zbliżając ich do siebie i otwierając ich serca na miłość do zwierzaka.

To była krótka, spokojna, niespieszna historia. Idealna na jeden wieczór. Subtelna, delikatna, bez pędzącej na łeb i na szyję akcji. Wkracza w nasze serca powoli, zupełnie jak kot. Idealnie ukazuje przywiązanie do zwierzaka. Dobroć, jaką jest on w stanie wprowadzić do naszego życia. Czytanie tej lektury było dla mnie zwolnieniem. Zatrzymaniem się. Delektowaniem się chwilą. Resetem. Odstresowaniem. Skłoniła mnie do rozmyślań, wypełniła spokojem, jednocześnie ściskając gardło i wywołując w oczach łzy.

"Kot, który spadł z nieba" to książka uniwersalna, właściwie dla każdej grupy wiekowej. Trzeba czytać ją powoli, uważnie i z zaangażowaniem, żeby w pełni docenić jej wartość. Żeby dotarły do nas wszystkie zawarte w niej prawdy. Żeby Chibi wskoczyła również do naszych serc, całkowicie je zdobywając.

Historia kotki Chibi, która dość nieoczekiwanie pojawiła się w życiu pewnej japońskiej, bezdzietnej pary, i owładnęła nimi totalnie. Polecam tę powieść przede wszystkim tym, którzy nie są do końca przekonani do kotów lub są one im obojętne. Autor wspaniale opisał ludzkie emocje i uczucia, które wyzwala w nich kot: od obojętności do gorącej miłości. Bohaterowie przekraczają swoje granice, ba, nawet łamią regulaminy, by finalnie mieć w domu kota. Były momenty, kiedy książka za gardło ściska.

Urocza książka.
Bardzo kociarska, świetnie przedstawia kocie zachowania i nawet lekko porusza różnice w kocich charakterach, szczególnie na końcu.
W fabule widać próbę podjęcia tematu straty i przywiązania, ale uważam, że ten aspekt wyszedł trochę przerysowanie. Nie jest to rażące i absolutnie nie karykaturalne, po prostu czytając, miałam pewne uczucie odrealnienia przy końcowych rozdziałach.
Dużo lepiej prezentuje się podejście do radości z małych rzeczy. Książka naprawdę wspaniale ukazuje zatrzymanie się na chwilę, żeby docenić małe piękna. Myślę, że może zostać potraktowana jako swego rodzaju podręcznik w tej kwestii, jako że daje kilka przykładów tego, od czego zacząć - na co można spojrzeć, na co zwrócić uwagę i co docenić. Żyjemy w szybkim świecie i powoli zapominamy o pięknie świata. Ta książka pomaga sobie o nim przypomnieć.
Słodka i spokojna - mimo śladowych ilości gorzkich tematów, które jednak przyćmiewa ogólne szczęście. Wielokrotnie dawała mi powód do uśmiechu.

Urocza książka.

• Japonia